Connect with us

اخبار ویژه

حکومت چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 22, 2020)

شورای اقتصادی و کابینه کشور چهار پروژه تولید برق بادی و خورشیدی را تایید کرده است.

لیمه خرم رییس پالیسی عامه و خصوصی وزارت مالیه میگوید که این پروژه ها به ارزش ۱۶۰ میلیون دالر تطبیق میشود.

خانم خرم میگوید: “یک پروژه تولید برق بادی با ظرفیت ۲۵ میگاوات، یک پروژه تولید برق آفتابی با ظرفیت ۴۰ میگاوات در مزارشریف و یک پروژه تولید برق آفتابی دیگر با ظرفیت ۲۵ میگاوات در هرات و یک پروژه آفتابی به ظرفیت ۲۰ میگاوات بالای بند برق نغلو در کابل نصب خواهد شد.”

وی افزوده است که این پروژه ها به صورت مشترک از سوی حکومت و بخش خصوصی تطبیق خواهد شد.

این در حالی است که ماه گذشته یک قرارداری میان حکومت افغانستان و یک شرکت اماراتی برای تولید ۳۰۰۰ میگاوات برق آفتابی به امضا رسید.

افغانستان هم اکنون ۲۰۰۰ میگاوات برق برای روشنایی خانه ها و راه اندازی فابریکه ها نیاز دارد که بیشتر از کشور های همسایه وارد میشود.

اخبار ویژه

دیدار خلیلزاد و ملابرادر در مورد افزایش خشونت در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 29, 2020)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان شب گذشته با ملا عبدالغنی برادر معاون گروه طالبان در دوحه دیدار و در مورد روند صلح افغانستان به شمول کاهش خشونت در کشور گفتگو کرده است.

آقای خلیل‌زاد و جنرال سکات میلر با ملا غنی برادر و اعضای دفتر سیاسی طالبان روی عامل‌های افزایش خشونت‌ها گفتگو کرده اند.

دفتر سیاسی طالبان در دوحه می‌گوید، عملیات شبانه بر زندانیان آزاد شده این گروه و حمله های هوایی و عملیات در برابر گروه، دلیل‌های افزایش بلند رفتن سطح حملات طالبان است.

این دفتر گفته، با زلمی خلیل‌زاد روی بیرون شدن نام‌های طالبان از فهرست سیاه شورای امنیت سازمان ملل هم گفگو شده است.

در همین حال وزارت خارجه امریکا گفته، زلمی خلیل‌زاد سعی می‌ورزد که با وارد کردن فشار بر هییت‌های مذاکره کننده در دوحه، به گونه فوری از افزایش خشونت‌ها جلوگیری شود و طرف‌ها به یک توافق فوری روی کاهش خشونت‌ها نیاز دارند.

از سوی هم زلمی خلیل‌زاد در واکنش به بلند رفتن خشونت‌ها در افغانستان هشدار داده که دریچه توافق سیاسی برای همیشه باز نخواهد ماند.

آقای خلیلزاد در سلسله تویت هایی گفته است: “دریچه دستیابی به یک تفاهم سیاسی برای ابد باز نخواهد ماند.”

به گفته آقای خلیلزاد: “سختگیری و رد نمودن ترک دشمنی، تعامل با دیگر شهروندان، و توافق بر یک فرمول همکاری/رقابت سیاسی مبانی جنگ جاری اند.”

فرستاده ویژه امریکا تاکید کرده است که قربانی اصلی خشونت های فعلی در کشور، غیرنظامیان اند.

آقای خلیلزاد گفته است: “شمار زیادی از افغان ها می‌میرند، و تخریبکاران منطقه برای امیال نامشروع شان از افغانها همانند باروت مرمی استفاده می‌کنند. خونریزی باید توقف یابد.”

وی افزوده است: “افغان ها باید به جای ویرانی به سوی انکشاف، ثبات به جای هرج و مرج، بخشایش به عوض انتقامجوی، و مصلحت به عوض انعطاف ناپذیری گام بردارند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

مقام‌های سازمان ملل: طالبان هنوز هم با القاعده در ارتباط اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 29, 2020)

ایموند فیتون برون، هماهنگ کننده گروه نظارتی سازمان ملل متحد بر داعش، القاعده و طالبان، در یک گفتگوی ویژه با شبکه خبری بی‌بی‌سی گفته است که طالبان در جریان مذاکرات با امریکا بارها با القاعده مشورت کرده و ضمانت‌های غیررسمی دادند که روابط شان را با القاعده حفظ می‌کنند.

در این گفتگوی ویژه آقای برون گفته است که:”طالبان در جریان مذاکرات با امریکا بارها با القاعده مشورت کرده اند و ضمانت‌های غیررسمی داده اند که روابط تاریخی شان را با القاعده حفظ میکنند.”

سازمان ملل متحد پیش از این نیز گفته بود که بر اساس یافته های این نهاد، طالبان رابطه خود را با گروه‌های هراس‌افگن از جمله القاعده قطع نکرده است.

این در حالیست که بر بنیاد توافق‌نامه میان این گروه و امریکا، طالبان متعهد به قطع ارتباط با این شبکه شده بود.

همچنان ناتان سیلز، هماهنگ کننده امور ضد هراس‌افگنی در وزارت خارجه امریکا به بی‌بی‌سی گفته است:” ما انتظار داریم که طالبان به تعهداتی که داده اند… احترام بگذارند تا تمام ارتباطات خود را با سازمان های هراس افگنی در افغانستان پایان دهند. ما برای اطمینان از مطابقت گفتار با عمل از نزدیک وضعیت را بررسی میکنیم.”

رحمت‌الله اندر، سخنگوی شورای امنیت ملی دولت افغانستان در گفتگو با شبکه خبری بی‌بی‌سی از تهدید های مجدد احیایی القاعده و دیگر گروه های هراس افگن جهانی هشدار داده است.

وی گفته است که :” امریکایی ها ممکن است فکر کنند توافق نامه ای که با طالبان امضا کرده اند همه چیز را خوب خواهد کرد، اما زمان ثابت خواهد کرد که اینطور نیست.”

آقای برون همچنین هشدار داد که اگر روند صلح، که در حال حاضر در دوحه در جریان است، از هم بپاشد، القاعده و گروه داعش می توانند تلاش کنند تا از “فضای غیر مهار شده ” در افغانستان بیشتر استفاده کنند.

وی در ادامه افزوده است که :” این دو گروه آرزو دارند كه تهدیدی بین‌المللی باشند.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ادامه عملیات در هلمند؛ ولسوال نام‌نهاد طالبان کشته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اکتبر 28, 2020)

در جریان یک عملیات نیروهای افغان در ولسوالی نادعلی ولایت هلمند به شمول ولسوال نام‌نهاد طالبان برای این ولسوالی دست کم ۳۸ جنگجوی طالبان کشته شدند.

دفتر رسانه‌ای ولایت هلمند در اعلامیه ای گفته است که در عملیات پاکسازی نیروهای افغان در راه لشکرگاه-نادعلی «ملا شاولی» ولسوال نام‌نهاد طالبان برای نادعلی کشته شده است.

در همین حال وزارت دفاع کشور در اعلامیه ای گفته است که ملا شاولی در یک حمله هوایی در این ولسوالی کشته شده است.

به گفته این وزارت، شاولی جنگ علیه نیروهای افغان را در شماری از مناطق هلمند رهبری میکرده است.

در اعلامیه آمده است: ” قوای هوایی امروز یک مخفی گاه طالبان را در ولسوالی نادعلی هدف قراردادند که در نتیجه «ملاشاه ولی» کسی که جنگ طالبان را در «چاه انجیر» و «باباجی» رهبری می کرد، همراه با ۳ تن از جنگجویانش کشته شدند.”

گروه طالبان تا هنوز در مورد کشته شدن شاولی چیزی نگفته است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending