Connect with us

رویداد های اخیر

چهار والی به اتهام سو مدیریت بودجه کرونا به دادستانی کل معرفی شدند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۴, ۱۳۹۹)

اداره بازرس افغانستان امروز دو والی برحال و دو والی پیشین را به اتهام حیف و میل بودجه مبارزه با کرونا را به دادستانی کل معرفی کرده است.

این اداره گفته است که عبدالیمین مظفر الدین والی میدان وردک، ذکریا سودا والی بدخشان، حافظ عبدالقیوم والی پیشین نورستان و عبدالقیوم رحیمی والی پیشین هرات به اتهام فساد و سو مدیریت بودجه کرونا، برای تحقیقات بیشتر به دادستانی کل معرفی گردیده اند.

این نهاد روز گذشته نیز فیروزالدین فیروز؛ وزیر پیشین صحت عامه، سه معین پیشین و یک معین برحال این وزارت را به اتهام سو استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای و حیف‌ومیل منابع مالی مربوط به ویروس کرونا به دادستانی کل معرفی کرد.

این در حالی است که اداره بازرس افغانستان در اوایل ماه جاری این مقام‌ها را هشدار داده بود که به اتهام بهره‌گیری نادرست از منابع دولتی و غفلت وظیفوی به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

یافته‌هایی ابتدایی این اداره نشان می‌دهد که در هزینه‌ی پول‌های ویژه مبارزه با کرونا، شفافیت وجود نداشته است؛ به ویژه در بخش خریداری لوازم که به مراتب بالاتر از بهایی بازار خریداری شده‌ اند.

تفاوت در خریداری یک جنس نیز وجود داشته، به گونه‌ی نمونه، یک تب‌سنج دیجیتالی در بدخشان ۱۲ هزار افغانی، در هرات ۲۴ هزار افغانی و در لوگر ۹۱ هزار افغانی خریداری شده‌است.

غزال حارس، بازرس افغانستان میگوید: “در حالی که پول برای مبارزه با کرونا بوده اما در برخی ولایت‌ها مثلا تخت خواب خریداری شده، سیت های مبایل خریداری شده، تلویزیون های ۷۵ انچ خریداری شده است.”

بر بنیاد یافته‌های اداره بازرس، هرچند زیر نام خریداری ماشین‌های صحی گران بها، حکومت پول پرداخت کرده اما به جای آن‌ها، ماشین‌های کهنه به کار گذاشته شده ‌اند، به گونه‌ی نمونه گفته شده که برای هرات ماشین پی‌سی‌آر نو خریداری شده اما در واقع ماشین کهنه فرستاده شده ‌است.

رویداد های اخیر

پوتین در نشست گروه ۲۰ به گونه مجازی شرکت میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

کرملین یا کاخ ریاست جمهوری روسیه امروز (سه شنبه، ۲۷ میزان) در یک اعلامیه گفته که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور آن کشور در نشست گروه‌ ۲۰  به گونه مجازی شرکت خواهد کرد.

کرملین گفته که پوتین در این باره با صدراعظم ایتالیا صحبت تلیفونی کرده است.

در اعلامیه کرملین آمده که در این صحبت در باره وضعیت افغانستان و روابط دوجانبه روسیه و ایتالیا نیز گفتگو شده است.

این درحالی است که قبل از این ایالات متحده امریکا گفته بود که در نشست مسکو در باره افغانستان شرکت نخواهد کرد.

نید پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا در این باره گفت:” ما در نشست مسکو شرکت نمی‌کنیم. ترویکای توسعه یافته یک فارمت  موثر و حیاتی است. ما تلاش میکنیم در آیند در این فارمت شرکت کنیم، اما حالا در حالتی نیستیم که در این نشست شرکت کنیم.”

قبل از این ضمیرکابلوف، نماینده فوق العاده رییس جمهور روسیه در امور افغانستان گفته بود که کشور اش با حضور هیات امارت اسلامی و نمایندگان پاکستان و چین در باره افغانستان نشست برگزار میکند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

نشست شورای وزیران در باره مسایل مهم برگزار شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

امارت اسلامی افغانستان روز گذشته (دوشنبه، ۲۶ میزان) نشست شورای وزیران را به رهبری ملا محمد حسن آخند، صدراعظم کشور برگزار کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، معین وزارت اطلاعات و فرهنگ و سخنگوی امارت اسلامی در یک اعلامیه گفته است که در این نشست ملا عبدالسلام حنفی، معاون ملا حسن، گزارش فعالیت‌های اقتصادی‌اش را به مجلس ارایه کرد.

در کنار حنفی، مولوی امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز در باره سفرهای خارجی‌اش معلومات داد.

مجاهد افزوده که در این نشست یک هیات تشکیل شد که در باره بازسازی دوکان‌های جاده نادر پشتون و استخراج معادن بررسی کند و یک پلان را برای تاییدی به صدراعظم بفرستد.

در این نشست همچنان به وزارت تحصیلات عالی دستور داده شد که در باره معیاری ساختن تحصیلات عالی اقدامات نمایند و همچنان پوهنتون‌های شخصی را مکف نمایند تا جواز رسمی گرفته و به فعالیت خود ادامه بدهند.

کابینه همچنان به کمیسیون‌های مربوطه دستور داده تا فعالیت موسسات را بررسی نمایند و فعالیت های این موسسات باید مطابق به منافع کشور باشد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۷, ۱۴۰۰)

درحالی که هشدارها از فاجعه انسانی در زمستان آینده در افغانستان افزایش یافته است، هند گفته است که پلان دارد مواد غذایی و دارو به افغانستان کمک کند.

درحال حاضر هند ارسال ۵۰هزار متریک تن گندم و کمک‌های صحی را به افغانستان ارزیابی می‌کند.

گزارش‌ها افزوده که هند برای انتقال این کمک‌ها از طریق پاکستان به افغانستان به تاییدی این کشور نیاز دارد.

این درحالی است که قبل از این نریندرا مودی، صدراعظم هند، خواهان کمک‌های فوری و بدون مانع به مردم افغانستان شده بود.

مودی که در نشست گروه ۲۰ سخنرانی می‌کرد گفت که افغان‌ها با هند احساس دوستی دارند و مردم هند درد افغان‌ها را درک می‌کنند که با گرسنگی و سوء تغذی شدن مواجه اند.

درهمین حال، برنامه جهانی غذای سازمان ملل قبل از این گفته بود که با هند در تماس است تا برای افغانستان گندم مساعدت کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است