Connect with us

رویداد های اخیر

چهار مرد به جرم تجاوز جنسی و قتل در هند اعدام شدند – پرونده ۲۰۱۲ نرهبیا

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱, ۱۳۹۹)

چهار مرد هندی: اکشئ تاكور، وینئی شرما، په ون گوپتا و موكیش سینگ، که در سال ۲۰۱۳ توسط دادگاه به جرم تجاوز جنسی و قتل یک دانشجوی در دهلی در سال ۲۰۱۲ محکوم شده بودند، به دار آویخته شده اند.

قربانی این قضیه چند روز پس ازینکه توسط شش مرد در اتوبوس در حال حرکت مورد تعرض جنسی قرار گرفته بود، از اثر جراهت ها، درگذشت.

این حادثه میان مردم باعث عصبانیت شد و منجر به ایجاد قوانین جدید ضد تجاوز جنسی در هند شد.

مطبوعات این دانشجوی ۲۳ ساله فیزیوتراپی را لقب نرهبیا، یعنی بی ترس، داد زیرا طبق قانون هند، نمی توان از شخص قربانی شده نام برد.

در قدم نخست، شش نفر در پیوند با این رویداد دستگیر شده بودند. جسد بی جان یکی از آنها، رام سینگ، که ظاهراً مرتکب خودکشی شده بود، در مارچ ۲۰۱۳، در زندان پیدا شد.

یکتن دیگر این افراد که در زمان تعرض جنسی فقط ۱۷ سال داشت، پس از سپری نمودن سه سال در زندان اصلاحاتی، در سال ۲۰۱۵ آزاد شد.

تجارت

رشد بی سابقه در حاصلات تربوز در ولایت فراه

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۳۹۹)

امسال حاصلات تربوز در ولایت فراه بیش از ۷۸۹ هزار تن خواهد بود.

وزارت زراعت و مالداری می‌گوید که این آمار شش درصد افزایش را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد.

مسوولان در وزارت زراعت و مالداری می‌گویند: امسال حاصلات تربوز در ولایت فراه ۷۸۹ هزار و ۴۰۰ متریک تن خواهد بود. به گفته این مسوولان در سال روان در حدود ۱۹هزار هکتار زمین در ولایت میوه فراه تربوز کشت شده است.

در همین حال شماری از کشاورزان در ولایت فراه از نبود بازار برای محصولات تربوز در سال روان نگران اند. آنان می‌گویند که در صورت نبود بازار، محصولات شان از بین خواهد رفت.

اما شمار از کشاورزان در ولایت فراه می‌گویند اگر حکومت در بخش بازاریابی به محصولات تربوز در این ولایت کم توجهی کند، امسال نیز مانند سال گذشته محصولات شان از بین خواهد رفت.

مسوولان در اتاق تجارت و سرمایه گذاری با انتقاد از حکومت می‌گویند که وزارت تجارت باید قبلا برای محصولات داخلی بازاریاب می‌‎کرد. به گفته آنان بی توجهی حکومت سبب دلسردی کشاورزان برای تولید محصولات خواهد شد.

آنها می گویند که کشور های آسیای جنوبی بهترین بازار برای محصولات تربوز کشور دانسته می‌شود، اما ادعا دارند که پاکستان مانع صاردات این محصول به شماری از کشور ها شده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

انفجار بم در مسجد؛ دو نفر به شمول مولوی ایاز نیازی جان باختند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار مواد جاسازی شده در داخل مسجد وزیر محمد اکبر خان دو تن به شمول مولوی محمد ایاز نیازی خطیب این مسجد جان باختند و سه تن دیگر زخمی شدند.

طارق آرین سخنگوی وزارت داخله با تایید این خبر می‌گوید که این رویداد حوالی ساعت ۷:۲۵ دقیقه امروز در داخل مسجد وزیر محمد اکبر خان رخ داده است.

آقای آرین همچنان می‌گوید که یک مقدار مواد انفجاری از سوی تیم تخنیکی پولیس در محل رویداد کشف و از بین برده شده است.

در همین حال ارگ ریاست جمهوری با محکوم کردن این حمله گفته است که حملات بر مساجد، تکایا، بیمارستان ها و محل های ملکی کار دشمنان افغانستان است.

 

تا هنوز هیچ گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

 

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

طالبان هنوز هم با گروه القاعده ارتباط دارد – سازمان ملل

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۳۹۹)

 به گفته سازمان ملل طالبان حتی پس از توافق صلح با امریکا هم روابط شان با گروه القاعده را قطع نکرده است.

سازمان ملل متحد در گزارش تازه اش گفته که القاعده در افغانستان به گونه محرمانه در تبانی با طالبان دست به عملیات های نظامی میزند و حتی این گروه با رهبران القاعده در اوایل سال جاری میلادی نشست های را از بهر مستحمکتر  ساختن روابط شان چندین بار را ه اندازی کرده اند.

شورای امنیت سازمان ملل متحد در گزارش تازه اش از روابط تنگاتنگ گروه طالبان با القاعده حتی پس از توافق صلح میان امریکا و این گروه پرده بر داشته است. در بخش این گزارش امده است که القاعده در دوازده ولایت افغانستان فعال است و شمار انها تخمینا به ۴۰۰ الی ۶۰۰ فرد نظامی میرسد.

سازمان ملل همچنان گفته است که رهبران گروه القاعده در جریان ۱۲ ماه گذشته بیشتر از شش دیدار با گروه طالبان داشته و گل آغا اسحق زی مشاور پیشین ملا محمد عمر به رهبران القاعده اطمینان داده است که طالبان به هیچ قیمتی روابط تاریخی شان با القاعده را قطع نخواهد کرد.

در گزارش سازمان ملل آمده است: “القاعده به گونه محرمانه در افغانستان عملیات میکند در حالیکه هنوز هم رابطه نزدیک با طالبان دارد. اگر شرایط توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان اجباری شود ممکن به دو دسته گی طالبان بی انجام دسته که طرفدار گروه القاعده باشد و دسته که بر ضد ان است. الظواهری رهبر گروه القاعده در فبروری ۲۰۲۰ با اعضای گروه شبکه حقانی دیدار کرده و روی روند صلح با ایالات متحده امریکا صحبت های داشته اند.”

درین گزارش همچنان آمده است که طالبان در جریان مذاکرات با ایالات متحده با القاعده مشورت کرده و اطمینان داده اند که روابط شان با این گروه همچنان ادامه خواهد یافت.

اما زلمی خلیلزاد نماینده ویژه امریکا برای صلح افغانستان از نظارت جدی امریکا از طالبان خبر داده می گوید که طالبان تعهد کرده اند که در بدل خروج نیرو های امریکایی روابط شان را با گروه های هراس افگن قطع می کند.

خلیلزاد گفت: “امریکا از اجرای تعهد طالبان در توافق‌نامه صلح نظارت دارد و براساس این توافق‌نامه طالبان به هیچ صورت میزبان گروه‌های تروریستی نخواهند بود و رابطه‌اش را با القاعده قطع می‌کند.”

از سوی دیگر، سید اکبر اغا، عضو پیشین طالبان، گفته است: “سازمان ملل ناکامی خود را می خواهد با گفتن اینکه طالبان با القاعده ارتباط دارد پنهان کند به نظر من کدام سندی آنها ندارند که این مسله را ثابت کند.”

باید گفت  که حکومت افغانستان نیز قبلاً از ارتباط نزدیک طالبان با داعش و دیگر گروه‌های هراش افگن از جمله القاعده سخن گفته بود.

طالبان اما، اظهارات گزارش سازمان ملل را رد نموده اند.

 

به خواندن ادامه دهید

Trending