Connect with us

تجارت

چهار بند بزرگ آب در زابل ساخته می‌شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۴, ۱۴۰۰)

مقام های زابل گفته اند که چهار بند بزرگ آب در این ولایت ساخته میشود.

به گفته این مقام‌های کارهای نخستین برای ساخته شدن این بندها پایان یافته است و با ایجاد این بندها، روند کشاورزی را بهبود و انرژی برق به مردمان این ولایت فراهم خواهد کرد.

احمد گل رسولی والی زابل میگوید با ساخته شدن این بندها ۷۷ میگاوات برق نیز تولید خواهد شد.

در همین حال رییس آبیاری ولایت زابل می گوید که این بندها به ۱۳۲ میلیون افغانی در شهر قلات و شماری از ولسوالی دیگر زابل در حال ساخت است.

این در حالی است که رییس جمهوری وعده مهار آبهای کشور را داده است و گفته که ساخت بندهای آبی در کشور افزایش می یابد.

مسوولان اداره تنظیم امور آب ماه گذشته گفته بودند که به زودی کار ساخت ۴۴ بند آب در سراسر کشور آغاز خواهد شد.

به گفته مسوولان در این اداره، مطالعات و طرح این بندها نهایی شده و قرار است در ۲۱ ولایت افغانستان ساخته خواهند شد.

بندهای آب که ساخته خواهد شد:

بند آغا جان در ارزگان؛  بند میزان، مارکوک، قریه آجا و علاوالدین در زابل؛ زردآلود، چارد و ملا چراغ در غزنی؛ درنه جوی، گرومبی، گربت، جلریز در میدان ودرگ؛ گومل، گومل دوم، زمه، روستای میرزا، در پکتیکا؛ دومنده در خوست ؛ بند خرورا در لوگر؛ بند سوری خوله در پکتیا؛ بند سلطان ابراهیم و  قلعه سوخته در سرپل؛ بند المار و خشت پل  در فاریاب؛ بند روستای آب در سمنگان؛ بند کانتیوا و کله گوش در نورستان؛ بند آب لوری در قندهار؛ بند شوری در بادغیس؛ بند ورسج و سوچه ماغ در تخا؛، بند دهنه محمد گیچه در بامیان؛ بند دره بمسیر در دایکندی؛ بند شینه، زردگ بام، خیر میدانک، بند نورگل و قطا قلا در کنر؛ بند پنگ زیان، دره شرسته  و بند سرخ در ننگرها؛ بند بزبان در غور؛ بند تلخک در پروان؛ و بند وطن گت در لغمان.

اداره تنظیم امور آب گفته است که این بندهای آب در صورت تکمیل شدن و بهره برداری، ظرفیت ذخیره کردن ۱۲۰۰ میلیون متر مکعب آب را خواهد داشت.

به گفته این نهاد با استفاده از آب این بندها ۳۲۰ هزار هکتار زمین زراعتی آبیاری خواهد شد.

تجارت

افغانستان به دنبال دریافت نفت و گاز از روسیه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۶, ۱۴۰۱)

امارت اسلامی افغانستان به خرید گاز و نفت از روسیه و همچنین ادامه کار بر روی پروژه خط لوله گاز ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هند (تاپی) که پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی در کابل آینده‌ای نامشخص داشت علاقه نشان داده است.

به گزارش بیزنس استاندارد، در زمانی که غول‌های انرژی روسیه مانند گازپروم تحت تحریم‌های کشورهای غربی قرار گرفته‌اند، جمال نصیر غروال، شارژدافیر منصوب شده از سوی امارت اسلامی در مسکو، جاه‌طلبی افغانستان برای توسعه مشارکت انرژی با روسیه را مورد تاکید قرار داده است.

جمال نصیر غروال در گفتگو با خبرگزاری دولتی روسیه گفت:” در حوزه تجاری و مالی در حال مذاکره هستیم. ما می‌خواهیم همکاری‌های اقتصادی با روسیه را توسعه دهیم تا در روابط پیشرفت حاصل شود و برای خرید سوخت از روسیه مشتاقیم.”

وی در ادامه افزود: “مذاکرات در حال حاضر از طریق وزارتخانه‌های تجارت روسیه و افغانستان در جریان است، زیرا کابل همچنان مصمم است تا به زودی قراردادهایی خاص را امضا کند.”

شارژدافیر افغانستان در مسکو تاکید کرد که دولت امارت اسلامی برای بازسازی زیرساخت‌ها، ساخت ساختمان‌ها، جاده‌ها و سایر تاسیسات ضروری به روسیه متکی است زیرا روسیه در گذشته نیز به افغانستان کمک کرده است.

او همچنین در این مصاحبه از تمایل افغانستان برای ارسال میوه‌های خشک و دیگر محصولات کشاورزی به روسیه خبر داد و خاطرنشان کرد:”ما به پیشرفت مذاکرات با مسکو علاقه مندیم و نمی‌توانیم جزئیات خاصی را مشخص کنیم اما در حال مذاکره برای آینده می‌باشیم. در عین حال منظورمان معامله پایاپای هم نیست.”

در پایان این گزارش آمده است جمال نصیر غروال با اشاره به ادامه کار بر روی پروژه خط لوله گاز ترکمنستان – افغانستان – پاکستان – هند (تاپی) که پس از به قدرت رسیدن امارت اسلامی در کابل آینده‌ای نامشخص داشت تایید کرد این خط لوله ترکمنستان، یکی از بزرگترین تامین کنندگان انرژی دنیا را به کشورهای جنوب آسیا متصل خواهد کرد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

با آمدن امارت اسلامی عواید وزارت معادن افزایش یافته است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۵, ۱۴۰۱)

پس از روی کار آمدن امارت اسلامی وزارت معادن و پترولیم نزدیک به ده میلیارد افغانی عواید داشته است. مسولان در این وزارت همچنان می‌گویند که تنها در ده روز گذشته هشت صد میلیون افغانی از سکتور معادن درآمد داشته اند.

مقام‌های وزارت معادن و پطرولیم می‌گویند که از عید فطر بدینسو در بیشتر از ۱۰ روز کاری بیش از ۸۰۰ میلیون افغانی جمع‌آوری کرده اند.

به گفته‌ای این مقام‌ها پس از روی کارآمدن امارت اسلامی در کشور بیش از ۱۰ میلیارد افغانی عواید از بخش معادن جمع‌آوری کرده اند و این روند روز به روز در حال افزایش است.

مفتی عصمت‌الله برهان، سخنگوی وزارت معدن و پطرولیم می‌گوید که:” در ده روز گذشته عواید ما نزدیک به ۸۰۰میلیون افغانی رسیده است و این روند روز به روز در حال افزایش است ما می‌خواهیم که معادن ما در اقتصاد کشور ما تاثیرات مثبت داشته باشد.”

کارشناسان اقتصادی افزایش عواید معادن را برای رشد اقتصاد کشور مهم میدانند و می‌گویند که اگر امارت اسلامی سهولت‌های بیشتری برای سرمایه گذاری در کشور فراهم کند، فساد ریشه‌کن شود وضعیت اقتصادی به زودی تغییر خواهد کرد.

سیدالرحمان عمران، آگاه روابط اقتصادی می‌گوید که:” افزایش عواید وزارت معادن بسیار خبر خوب است، طبعی است که در سکتور معادن سرمایه گذاری افزایش یافته است و زمانی که سرمایه گذاری افزایش یابد واضیح است که عواید نیز افزایش می یابد و ایجاد کار هم می شود و امید است که برای تلاش ها برای سرمایه گذاری افزایش یابد.”

به باور آگاهان در کنار سکتور معادن در افغانستان سرمایه گذاری در سایر بخش‌ها مانند زراعت، مالداری، باغداری، بانکداری، صنعت و تولید انرژی صورت گیرد تا کشور به سوی توسعه برود.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

امارت اسلامی بودجه سال مالی ۱۴۰۱ خود را تصویب کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۴, ۱۴۰۱)

وزارت مالیه‌ی حکومت سرپرست امارت اسلامی افغانستان، بودجه سالی مالی ۱۴۰۱ را براساس مصوبه‌ی شورای وزیران و تأییدی رهبر امارت اسلامی ترتیب و اعلام کرد.

این وزارت مجموع بودجه‌ی سال مالی ۱۴۰۱ را ۲۳۱ میلیارد افغانی گفته که از این مقدار حدود ۲۰۳ میلیارد افغانی آن بودجه عادی و ۲۷,۹ میلیارد افغانی آن بودجه انکشافی است.

وزارت مالیه‌ در اعلامیه‌ای که امروز (شنبه، ۲۴ ثور) منتشر کرده گفته است که بودجه‌ی امسال کاملا از عواید داخلی و فارغ از هرگونه حمایت مالی خارجی ترتیب شده است.

این وزارت در عین حال گفته است که بودجه‌ی امسال ۴۴ میلیارد افغانی کسری دارد. با این وجود، وزارت مالیه‌ تأکید کرده است که بر اساس پلان مالی منظم و “براساس همین بودجه تا پایان سال به اهداف خود خواهیم رسید.”

به خواندن ادامه دهید

Trending