Connect with us

جهان

چرا بعضی از درختان بیشتر از ۱۰۰۰ سال عمر می‌کنند؟

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جدی ۲۵, ۱۳۹۸)

محققان دریافته اند که شماری از درختان میتوانند بیشتر از هزار سال عمر کنند.

دانشمندان در آمریکا و چین روی یک نوع درخت به نام «جینگو» که عمر آنان بین ۱۵ تا ۶۶۷ سال بود تحقیق کرده و دریافته اند که با افزایش عمر این درخت هیچ نشانی از ضعیف شدن در آن مشاهده نشده و این درخت همچنان به رشد خود ادامه داده است و افزایش سن با تغییر در سایر شاخص های سلامت درخت مانند اندازه برگ، توانایی آن در فتوسنتز(عملیه غذا سازی گیاهان) و کیفیت بذر همراه نبوده است.

محققان تغییرات احتمالی در سطح ژنتیکی را نیز بررسی کردند. آنان سلولهای استخراج شده از بین چوب درخت و پوست را مقایسه کردند و دریافتند که هیچ تغییری در بیان ژنهای مربوط به پیری بیولوژیکی وجود نداشته است.

بررسی ها نشان می‌دهد که این درخت یک نوع ماده کیمیاوی از خود ترشح میکند که درخت را در مقابل عوامل خارجی مانند بیماری و خشکسالی مقاوم می‌کند. و بر خلاف بسیاری از گیاهان دیگر، این درخت تا زمانی که جوان است ژنهای آن برنامه ریزی نشده اند.

مطالعه همچنان نشان داده است که درختان قدیمی جینگو با جلوگیری از پیری و حفظ توانایی آنها در برابر فشارهای خارجی سالم می مانند.

درختان جینگو بومی چین هستند و به دلیل داشتن برگهای برجسته پکه مانند که در پاییز پروانه زرد رنگ میشود، معروف است. علاوه بر طول عمر آنها، فوسیل های این گونه به زمان دایناسورها نیز بر می گردد.

با این حال شماری از درختان جینگو تا ۳۰۰۰ سال عمر دارند و در شماری از پارک ها و باغ های جهان یافت میشود اما نسل آن در آستانه انقراض است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

جهان

پومپیو: مسدود کردن شبکه‌های اجتماعی چینی به شمول تیک‌تاک را در نظر داریم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا روز گذشته گفت که کشور ممنوع کردن استفاده از اپلیکیشن‌های مربوط به شبکه‌های اجتماعی چینی از جمله تیک تاک را “مطمینا بررسی می‌کند.”

آقای پومپیو در مصاحبه ای با فوکس نیوز گفته است: ” من نمیخواهم جلوتر از رئیس جمهور حرکت کنم اما این چیزی است که ما آن را بررسی می‌کنیم.”

این در حالی است که قانونگذاران امریكا در مورد امنیت داده های كاربران تیک تاک ابراز نگرانی کرده اند. آنان می گویند كه آنها نگران قوانین چینی اند كه شركت‌های داخلی را ملزم به “پشتیبانی و همکاری با سازمان اطلاعاتی حزب كمونیست چین” می كند.

این اپلیکیشن که در چین در دسترس نیست، به دنبال فاصله گرفتن از چینی بودن خود برای جذب مخاطبان جهانی بوده و بر استقلال آن از چین تاکید کرده است.

اظهارات پومپیو در حالی مطرح میشود که تنش میان امریکا و چین در مورد شیوع ویروس کرونا، اقدامات چین در هانگ کانگ و یک جنگ تجاری تقریبا دو ساله، افزایش یافته است.

تیک تاک، یک برنامه ویدیویی با فرم کوتاه متعلق به ByteDance چینی است، به تازگی پس از درگیری مرزی بین هند و چین، به همراه ۵۸ برنامه چینی دیگر در هند ممنوع شده است.

رویترز روز دوشنبه گزارش داده است که تیک تاک طی چند روز از بازار هنگ کنگ خارج خواهد شد. این تصمیم پس از تصویب قانون جدید امنیت ملی برای شهر نیمه خودمختار هانگ کانگ از سوی چین گرفته شده است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

جاپان از احتمال بارش باران شدید در مناطق سیل‎زده هشدار داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Photo credit: Reuters
(Last Updated On: سرطان ۱۷, ۱۳۹۹)

جاپان امروز، سه شنبه ، از احتمال باران شدیدتر در جزیره کیوشو در جنوب غربی این کشور هشدار داده است.

این در حالی است که شمار تلفات در مناطق سیل زده حداقل به ۵۰ نفر رسیده و ده ها نفر دیگر نیز مفقود گزارش شده اند.

یوشیدی سوگا، دبیر کابینه جاپان، در یک نشست خبری مطبوعاتی گفت: ” پیش بینی می شود باران تا نهم جولای همچنان ببارد و در ساحات سیلزده باران گسترده ای پیش بینی می شود که از غرب تا شرق جاپان امتداد خواهد داشت.”

آقای سوگا از مردم خواست که اقدامات لازم را برای اطمینان از امنیت خود روی دست بگیرند.

جاپان روز دوشنبه هشدار سیل را برای بیش از نیم میلیون نفر که در سه بخش از کیوشو زندگی می کنند، از جمله ناگازاکی ، ساگا و فوکووکا، به صدا در آورد.

آقای سوگا افزوده است که پولیس، نیروی دفاعی و گارد ساحلی تلاش های جستجو و نجات را انجام می دهند.

تصاویر پخش شده توسط رسانه های جاپانی، جاده و خانه های ویران شده و زمین های لغزیده شده را نشان میدهد.

منبع: رویترز

به خواندن ادامه دهید

تکنالوژی

اسراییل یک ماهواره جاسوسی نظامی برای نظارت از دشمنانش به فضا پرتاب کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: سرطان ۱۶, ۱۳۹۹)

اسراییل بامداد امروز دوشنبه، یک ماهواره جدید جاسوسی که امکان رصد با کیفیت بالا را برای اطلاعات ارتش این کشور فراهم می‌کند، را به فضا پرتاب کرده است.

اسراییل در حال توسعه ظرفیت‌های جاسوسی خود برای رصد کشورهای مانند ایران است که برنامه هسته ای آن را تهدید بزرگی می داند.

این ماهواره‌‌ جاسوسی نظامی با نام افک-‌۱۶ به فضا پرتاب شده است.

بنی گانتس وزیر دفاع اسراییل گفته است: ” ما به تقویت و حفظ توانایی های اسراییل در هر جبهه و در هر مکان ادامه خواهیم داد.”

اسراییل افک-‌۱۶ را با مشخصه‌ی “شناسایی الکترونوری با ظرفیت‌های پیشرفته” معرفی کرده است.

این ماهواره در جریان یک هفته اولین تصاویرش را مخابره خواهد کرد.

 شرکت هوا فضای اسراییلی اصلی ترین پیمانکار این پروژه بوده و میزان بار ماهواره توسط شرکت دفاعی Elbit Systems ساخته شده است.

منبع: رویترز

به خواندن ادامه دهید

Trending