Connect with us

اخبار ساحوی

چرا ارگ فهرست هیات گفتگو کننده صلح با طالبان را همگانی نمی‌کند؟

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: عقرب ۱۵, ۱۳۹۸)

شماری از جریان های سیاسی کشور می گویند که ارگ ریاست جمهوری تلاش می کند تا شهروندان افغانستان را از روند صلح به حاشیه بکشد.

آنان می‌افزایند، در حالیکه ارگ فهرست هیات شرکت کننده در نشست میان افغانی بیجنگ، پایتخت چین را نهایی کرده است اما این فهرست را با مردم، سیاسیون و جامعه مدنی شریک نمی‌کند.

از سویی هم حکومت افغانستان در مورد تاریخ برگزاری این نشست نیز چیزی نمی‌داند. صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری کشور میگوید این نشست به زودی برگزار خواهد شد و “تاریخ نشست را خود کشور چین قرار است که اعلام بکند و حکومت افغانستان هم فهرستی از اشتراک کنندگان را قرار است که با حکومت چین به زودی شریک بسازد.”

این در حالی است که شهروندان کشور میخواهند بدانند که کدام چهره‌ها قرار است با گروه طالبان رو در رو گفتگو کنند.

سیما سمر وزیر دولت در امور حقوق بشر میگوید که حکومت باید: “افرادی که توانمندی بحث و مذاکره با طالبان را داشته باشد، را همه شمول کرده و بفرستد…هر قدر هیات ما همه شمول و پخته باشد، همان‌قدر ما میتوانیم موفق باشیم.”

نشست میان افغانها در چین قرار بود در ۲۸ اکتبر سال روان میلادی برگزار شود؛ اما این نشست دو روزه پس از دیدار نمایندگان امریکا، چین، روسیه و پاکستان به تعویق افتاد. یک منبع می گوید که نشست بیجنگ رسما در هفته آینده و احتمالا در تاریخ ۱۰ام و یازدهم نوامبر امسال برگزار شود.

اخبار ساحوی

نیروهای افغان حمله طالبان در غزنی را به عقب زدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت دفاع کشور از عقب زدن حملات طالبان در ولایت غزنی خبر می‌دهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که روز گذشته طالبان  در ساحات «شالیز» و «عاشقوال» مربوط مرکز ولایت غزنی بالای نیروهای ملی دفاعی و امنیتی حمله کردند.

این حملات از سوی نیروهای افغان با شکست رو به رو گردید که در نتیجه ۸ طالب کشته و ۳ تن دیگر شان زخمی شده اند.

وزارت دفاع در مورد تلفات نیروهای افغان چیزی نگفته است. گروه طالبان نیز در پیوند به این رویداد تا هنوز ابراز نظر نکرده است.

این در حالی است که ظاهرا در روزهای پسین طالبان مسلح بر خلاف توافق دوحه با امریکا برای صلح افغانستان، حملات شان را در شماری از ولایت های کشور افزایش داده اند.

دو روز پیش طالبان مسلح حبیب الله، فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک این ولایت را با ماین کنار جاده ای کشتند. در ولایت قندهار نیز یک موتر مملو از مواد انفجاری را در فرماندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت این انفجار دادند که در نتیجه سه سرباز کشته و ۱۵ تن دیگر زخم برداشت.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

دوازده طالب مسلح در پکتیا کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

به شمول یک فرمانده دست کم ۱۲ جنگجوی طالبان در نتیجه درگیری با نیروهای افغان در ولایت پکتیا کشته شدند.

ایمل مومند، سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر به آریانانیوز میگوید که طالبان حوالی ساعت ۵ بامداد امروز بالای پاسگاه های نیروهای افغان در روستای شاه محمد ولسوالی زازی آریوب این ولایت حمله کردند.

به گفته مومند در این رویداد به شمول یک فرمانده طالبان به نام اباسین، ۱۰ جنگجوی این گروه کشته و هفت تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

آقای مومند می‌افزاید که در این رویداد به نیروهای افغان آسیبی نرسیده است.

در یک رویداد دیگر، شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای ارتش که در حال گزمه در ولسوالی سمکنی این ولایت بودند، حمله کردند.

آقای مومند میگوید که در این رویداد دو طالب مسلح به شمول یک شهروند پاکستانی کشته و دو تن دیگر شان زخمی شده اند.

سخنگوی طالبان گفته است که جنگجویان این گروه نیز تلفاتی به نیروهای افغان در ولسوالی زازی آریوب وارد کرده اند. او اما جزییات بیشتر در این مورد نداده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

انفجار موتربمب در قندهار؛ دو سرباز کشته و ۱۵ زخمی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۸, ۱۳۹۹)

در نتیجه انفجار موتر بمب در ولایت قندهار دست کم دو سرباز پولیس جان باخته و ۱۵تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

یک منبع امنیتی که نخواست نامی از وی گرفته شود، به آریانانیوز گفته است که یک مازدا مملو از مواد انفجاری فرماهندهی پولیس ولسوالی شاه ولیکوت قندهار را هدف قرار داد.

به گفته این منبع، این رویداد حوالی ساعت ۴ بامداد امروز رخ داده است. در همین حال باشندگان محل میگویند که ممکن آمار تلفات افزایش پیدا کند.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است در این رویداد به شمول فرمانده پولیس این ولسوالی ۲۰ سرباز افغان جان باخته اند.

از سویی هم طالبان مسلح حبیب الله فرمانده پولیس ولسوالی ده‌یک ولایت غزنی را نیز آماج ماین کنار جاده ای قرار دادند که در نتیجه دو سرباز نیز با وی کشته شدند.

همزمان با شدت حمله‌های تهاجمی طالبان، برخی مقام‌های محلی می‌گویند، نیروهای دولتی از حالت دفاعی بیرون شده‌اند و عملیات‌های تهاجمی را ازسر گرفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending