Connect with us

رویداد های اخیر

پیوستن مربی پیشین تیم زیمبابوی به تیم کرکت افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۷, ۱۴۰۰)

اندی فلاور مربی سابق تیم زیمبابوی، لنس کلوسنر، بازیکن سابق آفریقای جنوبی و شان تایت آسترالیایی عضو گروه مربیان تیم ملی کرکت افغانستان شد.

آقای فلاور پیش از این مربی تیم انگلستان در سال های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۴ بود که تیم انگلستان با مربیگری وی قهرمان مسابقات ۲۰ آوره سال ۲۰۱۰ شد.

کرکت بورد افغانستان تایید کرده که آقای فلاور با تیم افغانستان ملحق شده است.

عزیزالله فضلی، رییس کرکت بورد گفته است: “ما خوشحالیم که اندی به کرکت بورد پیوسته است. اندی با تعدادی از بازیکنان ما در مسابقات مختلف کار کرده است و تجربه گسترده او برای کمک به تیم در جام جهانی بسیار مفید خواهد بود.”

رویداد های اخیر

متقی: فشارهای جهانی بر افغانستان سبب تقویت روحیه داعش شده است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۵, ۱۴۰۰)

سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی افغانستان می‌گوید که تحریم‌ها و فشارهای جهانی بر افغانستان سبب تقویت روحیۀ داعش شده است.

امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی این گونه برخورد جهان با افغانستان را نقض حقوق افغانان می‌داند.

آقای متقی در یک گفتگو با خبرگزاری اناتولی ترکیه به حملات اخیر داعش در افغانستان اشاره کرد و گفته این گروه فاقد قدرت نظامی است، اما تلاش می‌شود که دولت فعلی برایش ضعیف نشان داده شود.

او افزود: “داعش در افغانستان کدام مرکز ندارد، اما برایش تبلیغات صورت می‌گیرد که حکومت کنونی افغانستان برایش ضعیف نشان داده شود. فشارها بر حکومت از بیرون زیاد می‌شود و داعش از این فشارها مورال می‌گیرد. تحریم‌هایی که بر افغانستان وضع شده، مانند به رسمیت نشناختن حکومت، این همه چیزی است که حوصلۀ داعش را بالا می‌برد.”

آقای متقی در حالی این اظهارات را مطرح می‌کند که گروه داعش پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، در ولایت‌های کابل، پروان، ننگرها، کندز و قندهار حملاتی را انجام داده که در نتیجه صدها غیرنظامی کشته و یا زخمی شدند.

درهمین حال، آقای متقی گفته است که امریکا با مسدود کردن ذخایر مالی افغانستان، پس از تصرف امارت اسلامی، قوانین بین‌المللی و حقوق بشر را نقض کرده است.

وی تاکید کرد که پول‌های مسدود شده توسط ایالات متحده از سایر کشورهای دیگر برای توسعه افغانستان کمک شده است.

وی دراین باره گفت:” آمریکا با این اقدام، در حق مردم افغانستان ظلم کرده است. زیرا حقوق کارمندان علم و فرهنگ بهداشت از این محل، پرداخت می‌شد و تاثیر مثبتی در اقتصاد افغانستان داشت.”

وی در ادامه افزوده است که:”موضوع از چه قرار بوده٬ چرا مسدود شده چرا مردم افغانستان با چنین رفتار امریکا مجازات می‌شوند، گناه مردم چیست . از سوی دیگر امریکا و دیگر کشورهای جهان اعلام می‌کنند که به مردم کمک‌های بشردوستانه ارسال شود و حقوق بشر پایمال نشود. از سوی دیگر هم حق ۴۰ میلیون نفر از مردم افغانستان را پایمال می‌کنند که پیامدهای ناگواری برای کودکان و زنان افغانستان خواهد داشت. ترکیه یک کشور مستقل است و نقش سازنده و معتبری در سطح جهان دارد، این موضوع را با مسئولان ترکیه در میان گذاشتیم. مقامات ترکیه روز گذشته در نشست خبری در این مورد صحبت کردند.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تعهد آلمان به حفظ روابط کاری با ترکیه

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۵, ۱۴۰۰)

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، در جریان سفراش به ترکیه بر ادامه همکاری‌ها در باره مهاجرت‌ها و دیگر موضوعات تاکید کرد.

مرکل گفته که کشوراش به حفظ روابط کاری با ترکیه متعهد است.

او در این باره گفت:” روابط آلمان و ترکیه با وجود نقاط مثبت و منفی ادامه خواهد یافت. همه می‌دانند که امنیت و استقلال هر دو کشور ما بستگی به یکدیگر دارد.”

او افزود:” ما میخواهیم که از قاچاق انسانی جلوگیری کنیم. برای اتحادیه اروپا لازم است تا ترکیه را در این امر کمک کند.”

صدراعظم آلمان گفته که کشوراش با ترکیه منافع مشترک دارد و حکومت آینده در این باره تصمیم خواهد گرفت.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه، گفته است که کشوراش از “نیت نیک و تلاش‌های مرکل برای حفظ روابط مثبت با ترکیه قدردانی میکند.”

اردوغان افزوده:” مرکل برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی از سوریه تا اعزام کمک‌های بشردوستانه به شمال سوریه در بسیاری از موضوعات از ابتکار عمل و مسوولیت پذیری خودداری نکرد. “

قرار است انگلا مرکل به عنوان صدراعظم آلمان تا پایان سال روان میلادی از قدرت کنار برود، اما تا تشکیل حکومت ایتلافی او در قدرت خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیات امارت اسلامی به رهبری ملا حنفی به کابل برگشت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۲۵, ۱۴۰۰)

هیات امارت اسلامی افغانستان که به رهبری ملا عبدالسلام حنفی، معاون صدراعظم، به ازبیکستان سفر کرده بود امروز(یکشنبه، ۲۵ میزان) به کابل برگشت.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، گفته است که این هیات در باره توسعه تجارت، تسهیلات در ترانزیت، همکاری در بخش سکتور صحی، لین ۵۰۰ کیلو ولت برق و خط آهن با مقام‌های ازبیک گفتگو کرده است.

مجاهد افزوده که در باره توسعه تجارت مواد اولیه و نفت در زمستان آینده نیز گفتگو شده است.

در همین حال، وزارت خارجه ازبیکستان در یک اعلامیه گفته که هر دو طرف در باره امنیت سرحدات، تقویت روابط تجارتی، همکاری در بخش صحی، انرژی و ترانزیت گفتگو کرده است.

سخنگوی امارت افزوده که هر کشور برای پیشبرد امور یک هیات مشترک گماشته تا یک پلان واضح در باره عملی کردن این پروژه‌ها را در دو هفته آینده آماده سازند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است