Connect with us

رویداد های اخیر

پیشنهاد کمک ۳.۳ میلیارد دالری رییس جمهوری امریکا به نیروهای افغان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۸, ۱۴۰۰)

جو بایدن، رییس جمهوری امریکا بودجه دفاعی ۷۵۲.۹ میلیارد دالری را به کنگره این کشور ارایه کرد.

آقای بایدن از این میان ۳.۳ میلیاد دالر را برای نیروهای افغان در نظر گرفته است.

بودجه دفاعی سال ۲۰۲۲ امریکا نشان دهنده اولویت های بایدن برای پایان دادن به “جنگهای طولانی” ، سرمایه گذاری در توانانمند سازی نظامیان و تقویت امنیت ملی در آینده این کشور و نیز احیای مجدد شبکه اتحادها و مشارکت های امریکا است.

بر اساس گزارش ها، با توجه به تصمیم بایدن برای خروج تمام نیروهای امریکایی از افغانستان، درخواست بودجه ۴۲.۱  میلیارد دالر از این خروج، استقرار دوباره نیرو در امریکا و سایر عملیات های احتمالی پشتیبانی می کند.

آقای بایدن بودجه پیشنهادی شش تریلیون دالری برای سال مالی ۲۰۲۰ امریکا را به کنگره این کشور تحویل داده است.

این بودجه شامل نو سازی زیر ساخت ها، برنامه های خدمات اجتماعی، گسترش انترنت، راه سازی و پل سازی می شود.

جو بایدن رییس جمهور امریکا میگوید: “در سراسر کشور، ما از یک زمستان تاریک و غیر فعال به یک اقتصاد در حال رشد و سریعتر از ۴۰ سال گذشته رسیدیم. من سریعترین فرصت کاری و شغلی را در سه ماه نخست اداره خود در تاریخ امریکا نسبت به هر اداره دیگر ایجاد کردم.”

افزایش بودجه درعین حال شامل ۱۰۹ میلیارد دالر برای دو سال کالج رایگان و ۲۰۰ میلیارد دالر در طول ده سال برای کودکستان رایگان برای تمامی کودکان سه و چهار ساله می‌شود.

حتی با طرح‌هایی که دیموکرات‌ها برای افزایش مالیات و درآمدزایی دارند این بودجه سطح بدهی ملی امریکا را در سال‌های آینده به بالاترین حد خود در چند سال آینده خواهد رساند.

روسل ووت رییس پیشین مدیریت و بودجه رییس جمهور پیشین امریکا میگوید: “این یک بودجه بسیار گران است و این برنامه های که قرار است تا چند سال آینده تکمیل شود را ناقص می سازد. فکر می کنم این چیزی نیست که خانواده های امریکایی آن را رعایت کنند ویک تصمیم دشوار برای کنگره هم است.”

این بودجه سالانه یک تریلیون دالر به کسر بودجه هنگفت آمریکا می‌افزاید.

کنگره تا پایان ماه سپتامبر وقت دارد تا بودجه تازه را تصویب کند و تصویب نشدن بودجه تا این تاریخ دولت را به حالت نیمه‌تعطیل درخواهد آورد.

رویداد های اخیر

مارشال دوستم در برابر طالبان عملیات نظامی راه اندازی میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۰)

مارشال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش اسلامی افغانستان، پس از برگشت از ترکیه گفته که طالبان تمامی امکانات شان را برای بدست آوردن ولایت‌های هرات، تخار، جوزجان، کندهار، هلمند به خرچ داده تا یکی از این ولایت‌ها را سقوط دهد.

مارشال دوستم می‌گوید، وضعیت جنگی هر روز وخیم تر می‌شود.

وی می افزاید که حملات طالبان  بر مراکز این ولایت‌های به عقب زده شده اند.

دوستم در این باره گفت:” دشمن تمام امکانات اش را به خرچ می‌دهد که یکی از ۵ ولایت جوزجان، هرات، هلمند، تخار و کندهار را سقوط بدهد.”

دوستم می افزاید که با توجه به اوضاع کنونی کشور با رهبران سیاسی مشورت خواهد کرد و بعدا برای مبارزه با طالبان به شمال کشور سفر خواهد کرد.

مارشال دوستم می افزاید:”وضعیت کنونی ایجاب می کند، جلسه و یک تدابیر گرفته شود؛ این یک دسیسه خورد نیست و این نیاز به برنامه ریزی با سران سیاسی دارد.”

دوستم از بسیج‌های مردمی در برابر طالبان استقبال میکند و می‌گوید، بدون هیچ امتیاز نیروهای اش در شمال افغانستان به ویژه در فاریاب و جوزجان قربانی میدهد.

او افزود:” همین بسیج‌های مردمی با فرماندهای جنگی استقامت کرده اند و بارها من این را گفته ام در این شرایط در این وقت به من این ندادی آن ندای نیاز نیست نیاز است همه ما به هم اعتماد  داشته باشیم.”

دوستم درحالی این اظهارات را ابراز میکند که درگیری‌های شدید میان نیروهای امنیتی و طالبان در شهرهای هرات، لشکرگاه و کندهار ادامه دارد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دیدار رییس جمهور غنی با ابراهیم رئیسی رییس جمهور منتخب ایران

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۰)

ارگ ریاست جمهوری گفته است که رییس جمهور غنی قبل از ظهر امروز (پنج شنبه ۱۴اسد) با داکتر سید ابراهیم رئیسی، رییس جمهور منتخب ایران در مقر ریاست جمهوری آن کشور در شهر تهران، دیدار کرده است.

دریک خبرنامه ریاست جمهوری آمده است که در این دیدار، هردوجانب در مورد گسترش همکاری ها و روابط میان دو کشور، بحث نمودند.

دراین دیدار سید ابراهیم رئیسی، بر تداوم حمایت از دولت افغانستان و تلاش‌ها بخاطر اجماع منطقوی برای صلح، تاکید ورزیده است.

آقای ابراهیمی گفته است:” از نظام مشروع و حقوق مردم افغانستان و روند صلح حمایت می‌کنیم. همسایه‌ها به ویژه افغانستان جایگاه بلند در سیاست خارجی ما دارند.”

درهمین حال، جمهور غنی از کمک و همکاری ایران، به ویژه میزبانی از مهاجرین افغان، قدردانی کرده و بر همکاری‌های مشترک اقتصادی و گسترش مناسبات میان دو کشور تاکید نموده است.

قرار است رییس جمهور غنی، عصر امروز در مراسم تحلیف داکتر ابراهیم رئیسی رییس جمهور منتخب ایران که در ساختمان شورای اسلامی برگزار می گردد، اشتراک نماید.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مقام‌ها: حملات طالبان در نقاط مختلف شهر هرات عقب زده شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۴, ۱۴۰۰)

مقام‌های محلی هرات امروز (پنج‌شنبه، ۱۴ اسد) می‌گویند که شب گذشته حملات طالبان در چهار حوزه شهر هرات، عقب زده شده‌اند.

این درحالی است که نبردها در شهر هرات وارد نهمین روز شده‌است.

به گفته مقام‌های محلی حملات طالبان از شرق و غرب هرات شدت پیدا کرده است، شهر هرات دیشب تا آستانه سقوط پیش رفت، اما نیروهای امنیتی جلو پیشرفت طالبان را گرفتند.

عبدالصبور قانع، والی هرات می‌گوید که طالبان نیمه‌های شب گذشته در هفت بخش حوزه‌های دوم، سوم، دهم و یازدهم شهر هرات حمله‌های گروهی راه اندازی کردند، اما از سوی نیروهای امنیتی این حمله‌های شان، عقب زده شده‌اند.

او افزود که در این حمله‌های طالبان، سه تن از نیروهای امنیتی به‌شمول وحید احمد کوهستانی، آمر حوزه دهم پولیس شهر هرات، جان باخته‌اند.

طالبان نیز پذیرفته اند که کوهستانی در نبرد با آنها جان باخته است.

در همین حال، آقای قانع می‌گوید که در حمله‌های هوایی و عملیات زمینی نیروهای امنیتی شب گذشته، بیش از ۱۰۰ طالب مسلح کشته شده‌اند و ده‌ها تن دیگر، زخم برداشته‌اند.

به‌گفتۀ مقام‌های نظامی، بیشتر این طالبان هنگام وارد شدن به شهر هرات، آماج حمله‌های هوایی قرار گرفته‌اند.

طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

هلمند:

درهمین حال، قول اردوی ۲۱۵میوند از آغاز عملیات پاکسازی شهرلشکرگاه خبر داده است.

عبدالقدیر بهادرزی، سخنگوی این قول اردو گفته است که این عملیات‌ها تا سرکوب آخرین هراس‌افگن در شهر ادامه خواهد داشت.

بهادرزی افزوده است:” هیچ راهی فراری برای هراس‌افگنان وجود ندارد، آنان کشته خواهند شد.”

لغمان:

پولیس لغمان گفته است که در نتیجه عملیات ویژه قطع صفر دو ولسوالی بادپخ از تصرف طالبان بیرون ساخته شد.

به گفته پولیس دراین عملیات دست کم هفت طالب کشته و شماری هم زخم برداشته اند.

لطف‌الله کامران، فرمانده پولیس لغمان نیز تایید کرده است که صبح امروز ولسوالی بادپخ این ولایت را دوباره به تصرف شان، درآمده است.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است