Connect with us

بی بی سی فارسی

پیر مرد افغان نیم قرن با دوچرخه انگلیسی در کابل رکاب می‌زند

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۱۵, ۱۳۹۹)
این پیر مرد حدود پنجاه سال است که با این دوچرخه در شهر کابل رکاب می زند

BBC
این پیر مرد حدود پنجاه سال است که با این دوچرخه در شهر کابل رکاب می زند

خان شیرین، موها و ریش سفیدش نشان از گذر عمرش دارد. حدود هفتاد سال سن دارد ولی مشکلات روزگار قامتش را خم نکرده و استوار است. به مناسبت روزجهانی دوچرخه به دیدار این مرد مسن رفتم که نیم قرن است با دوخرچه سرکار دارد.

دوچرخه انگلیسی موسوم به “همبر” ( Humber) را مقابل مغازه کوچک دوچرخه سازی‌اش پارک کرده است. با گذشت نیم قرن استفاده، هنوز این وسیله نقلیه‌اش از کار نیافتاده است.

او می‌گوید که اولین دوچرخه‌های که به افغانستان وارد شد، ساخت انگلیس بود. او که یکی از این دوچرخه‌ها را هنوز دارد و نیم قرن وسیله حمل و نقل او است، می‌گوید که اکنون این نوع دوچرخه‌ها پیدا نمی‌شود و اگر شود آنرا هزار دلار هم نمی‌فروشد.

براساس گزارش‌ها دوچرخه‌های همبر و رالی (Raleigh) اولین دوچرخه‌های بودند که در دهه چهل خورشیدی توسط یک بازرگان افغان از انگلستان وارد شد.

خان شیرین می‌گوید که در آن زمان قیمت این دوچرخه‌ها حدود دوهزار و ۵۰۰ افغانی بود. اکنون این مقدار افغانی معادل چهل دلار است.

با بهبود وضعیت زندگی افراد؛ اکنون موتر/ماشین وسیله نقلیه اغلب مردم به حساب می‌آید. دوچرخه نیز علاقه‌مندانش را دارد، حتی دوچرخه‌های قدیمی همانند همبر و رالی انگلیسی.

شیرمحمد، ساکن ولایت لوگر در جنوب کابل است. او حدود شصت سال دارد، از علاقمندان دیگر دوچرخه‌های نگلیسی است.

او نیز به بی‌بی‌سی گفت که هنوز دوچرخه قدیمی همبرش را دارد و از آن استفاده می‌کند.

با گذشت نیم قرن استفاده، هنوز این وسیله نقلیه‌ خان شیرین از کار نیافتاده است.

BBC
با گذشت نیم قرن استفاده، هنوز این وسیله نقلیه‌ خان شیرین از کار نیافتاده است.

این دوچرخه‌ها ظاهر ساده دارند ولی استفاده کنندگان می‌گویند که آرام حرکت می‌کند و باعث خستگی نمی‌شوند.

خان شیرین، دوچرخه‌سازی است که از حدود پنجاه سال پیش بدین سو با انواع دوچرخه سر و کار دارد و می‌توان از او به عنوان تاریخ زنده دنیای دوچرخه افغانستان یاد کرد.

او می‌گوید که اولین دوچرخه‌ها در افغانستان رالی و همبر بود، بعد هرکولیس وارد شد. او با اشاره به اینکه تمام آن‌ها تولید انگلیس بود، می‌گوید که بعد دوچرخه انگلیسی مشهور به “سه تفنگ” وارد شد.

خان شیرین می‌گوید که بعد از آن دوچرخه‌های ساخت ژاپن وارد افغانستان شد. بعد دوچرخه‌های ساخت هند، بازار افغانستان را قبضه کرد و در نهایت دوچرخه ساخت چین وارد بازار شد که اکنون اغلب مردم از آن استفاده می‌کنند.

بیش از نیم قرن است که افغان‌ها دوچرخه ساخت کشورهای مختلف را تجربه کرده‌اند، اما استفاده از دوچرخه‌های انگلیسی هنوز برای خیلی از افغان‌ها خاطره‌انگیز است.

خان شیرین با یادآوری خاطره‌های آنروزها لبانش به خنده باز می‌شود.

او می‌گوید استفاده از دوچرخه انگلیسی یک نوع پرستیژ بود و آدم‌ها را با وقار نشان می‌داد، مثل اینکه اکنون خودرو آخرین مدل داشته باشی.

با قرنطینه شدن شهرها به دلیل شیوع کرونا استفاده از دوچرخه افزایش یافته است

Getty Images
با قرنطینه شدن شهرها به دلیل شیوع کرونا استفاده از دوچرخه افزایش یافته است

در افغانستان که سیستم حمل و نقل منظم وجود ندارد، شمار استفاده کنندگان دوچرخه نیز اندک هستند، ولی بارها استفاده ازاین وسیله نقلیه کم هزینه، خبرساز شده است.

از نامزدی تیم دختران دوچرخه‌سوار برای دریافت جایزه صلح نوبل گرفته تا رفت و آمد وزیر سالخورده پیشین با دوچرخه در شهر کابل و شوق نگهداری دوچرخه‌های قدیمی توسط مردم.

در روزهای اخیر با وضع محدودیت تردد در شهرها استفاده از دوچرخه در این کشور بیشتر شده‌ است.

چندی قبل ادریس سیاوش، فعال مدنی در ولایت ننگرهار برای آگاهی مردم از خطر ویروس کرونا با دوچرخه‌اش خانه به خانه به روستاها رفت تا مردم را از خطر این ویروس مطلع کند.

در شهرها نیز شماری از مردم به دلیل وضع محدویت در تردد مجبور شدند از دوچرخه استفاده کنند. به دلیل شیوع ویروس کرونا نگرانی از ابتلا به این ویروس در استفاده از خودروهای مسافرکشی وجود داشت.

سحر میرزایی، دختر افغان یکی از کسانی بود که استفاده از دوچرخه را در این شرایط بهترین گزینه می‌داند.

او می‌گوید که شیوع بیماری کرونا و قرنطینه شدن کابل، رفت و آمدش را مشکل مواجه کرده بود. او می‌گوید به این فکر بود که چطور رفت و آمد کند و از طرف دیگر از ویروس کرونا در امان نیز باشد.

به گفته خانم میرزایی اکنون نگران دیر رسیدن به مقصد و همچنین آلوده شدن به ویروس کرونا نیست. می‌تواند فاصله اجتماعی را رعایت کند و از طرف دیگر احساس می‌کند که در زندگی او سهولت آورده است.

برخی کارمندان دولتی هم در جریان تعطیلی‌های ناشی از قرنطینه، باید سرکار می‌رفتند، برای رفت و آمد به دفتر به منظور جلوگیری از آلوده شدن به ویروس کرونا این وسیله بی‌مصرف را انتخاب کردند. سید عبد الرحمن، کارمند یکی از ادارات دولتی در کابل دوچرخه را بهترین وسیله تردد در دوران کرونا می‌داند.

عبدالقدیر ندیم، فروشنده دوچرخه در کابل می‌گوید که قیمت و فروش این وسیله درهفته‌های اخیر افزایش یافته است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

بی بی سی فارسی

مجموعه‌ای از عکس‌های برگزیده خبری در هفته گذشته (۲۷ ژوئن -۳ ژوئیه ۲۰۲۰) که در نقاط مختلف دنیا منتشر شده‌اند.

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
اعتراضات ضد نژادپرستی

Getty Images
در پی اعتراضات جهانی علیه نژادپرستی در برلین هم صدها نفر از تظاهرکنندگان در حمایت از برابری نژادی و ادای احترام به جورج فلوید که به دست پلیس در مینیاپولیس آمریکا کشته شد، شرکت کردند.
انفجار در ایران

Getty Images
سه شنبه کلینیک تخصصی پزشکی سینا اطهر در تهران، دچار انفجار و آتش‌سوزی شد و در اثر این حادثه دست‌کم ۱۹ نفر کشته و ۱۴ نفر مصدوم شدند. شدت انفجار به حدی بود که بعضی از خانه‌های اطراف را هم تخریب کرد.
هنگ کنگ

Getty Images
پلیس ضد شورش، معترض هنگ کنگی را بازداشت کرده است. بیست و سه سال پیش هنگ کنگ مستعمره سابق بریتانیا به چین واگذار شد. پکن وعده خودمختاری داد که به فرمول ‘یک کشور و دو سیستم’ شهرت پیدا کرد. اما حالا چین قانون جدیدی معرفی کرده که اعتراضات در این شهر را عملی مجرمانه به شمار می‌آورد و از سه سال تا حبس ابد مجازات در پی دارد. در اعتراض به این قانون، هزاران نفر به خیابانهای هنگ کنگ آمدند و دست کم ۱۸۰ نفر بارداشت شدند.
هجوم ملخ

Getty Images
هجوم ملخ به مزارع در پاکستان، کشاورزان سعی در ترساندن و فراری دادن ملخ‌ها دارند؛ از این حادثه را بعنوان بدترین طاعون ملخ در ۲۵ سال گذشته نام برده شده است.
کرونا

Reuters
کودکی با یک بادبادک به شکل شبح در دپوک، حومه جاکارتا.
کرونا

Reuters
مدرسه‌ای در تایلند برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا از صندوق‌های رأی قدیمی بعنوان پارتیشن استفاده کرده است.
کرونا

Getty Images
مردم پس از کم شدن محدودیت‌های ویروس کرونا در پراگ، بر یک میز ۵۰۰ متری روی پل چارلز ناهار خوردند.
کرونا

Getty Images
رقصندگان با ماسک صورت در حین تمرین باله در شهر باسکایی اسپانیایی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا.
کرونا

Getty Images
بازگشایی باغ وحش ادینبورگ پس از کاهش محدویت‌ها برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

تمامی عکس‌ها شامل قوانین کپی رایت است.

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

کانیه وست می‌گوید می‌خواهد نامزد ریاست جمهوری آمریکا شود؛ کارداشیان و ماسک حمایت کردند

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۵, ۱۳۹۹)
کانی وست و کیم کارداشیان

Reuters
کانی وست و کیم کارداشیان از ثروتمندترین افراد مشهور جهان هستند

‌کانیه وست، رپر سرشناس آمریکایی، اعلام کرده که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا، نامزد ورود به کاخ سفید شود.

آقای وست و همسرش کیم کارداشیان، از حامیان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری کنونی بوده‌اند که در انتخابات ۲۰۲۰ هم نامزد جمهوری‌خواهان برای ماندن در کاخ سفید است.

کانیه وست با این کار، به رقابت با مردی می‌پردازد که در گذشته بارها او را ستوده و حمایت کرده است.

در میان کسانی که از تمایل کانیه وست به نامزدی در انتخابات حمایت کرده‌اند، نام دو چهره سرشناس دیده می‌شود؛ همسرش کیم کارداشیان و ایلان ماسک، مدیرعامل شرکت خودروسازی تسلا، که در زیر توییت کانیه وست نوشته: “من کاملاً از تو حمایت می‌کنم.”‌

کانیه وست

Getty Images

وست که تاکنون ۲۱ بار برنده جایزه معتبر گرمی شده، در گذشته بارها از تمایلش برای شرکت در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا سخن گفته است.

او در سال ۲۰۱۵ در مراسم جوایز موسیقی ام‌تی‌وی اعلام کرد که قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری پنج سال بعد (۲۰۲۰) نامزد شود، اما در نوامبر سال پیش در جریان یک مراسم دیگر گفت تصمیمش را به تعویق انداخته و می‌خواهد در سال ۲۰۲۴ نامزد انتخابات شود.

معلوم نیست این بار آیا رسما برای این کار اقدام خواهد کرد یا نه؛ او برای نامزدی در انتخابات آمریکا، باید در کمیسیون فدرال انتخابات ثبت نام کند، اما نامش هنوز در دیتابیس این کمیسیون دیده نمی‌شود.

انتخابات پیش‌روی ریاست جمهوری آمریکا در عمل بین دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی، از حزب جمهوریخواه و جو بایدن نامزد حزب دمکرات خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

به خواندن ادامه دهید

بی بی سی فارسی

ساروج خان، معروف به ‘مادر رقص بالیوود’ درگذشت

Avatar

منتشر شده

در

(Last Updated On: سرطان ۱۳, ۱۳۹۹)
Saroj Khan

Getty Images

نرملا‌ ناگ‌پال، معروف به ساروج خان، رقص‌پرداز پرآوازه بالیوود در سن ۷۱ سالگی در اثر ایست قلبی صبح روز جمعه درگذشت.

شاهرخ‌ خان، ابرستاره بالیوود از خانم ساروج خان به عنوان “نخستین استاد واقعی” خود یاد کرده است.

خانم خان در طول دوره کاریش رقص‌پردازی بیشتر از ۲۰۰۰ آهنگ را انجام داده است. او به عنوان “مادر رقص هند” شناخته می‌شد.

ساروج خان طرفداران زیادی در صنعت سینمای بالیوود و همچنین سینمای جنوب هند داشت.

هنرمندان معروف هند در نزدیک به چهار دهه گذشته، مانند سری‌دیوی، مادهوری دیکشیت، کرینا کاپور، کاترینا کیف و ده‌ها هنرمند دیگر با رقص‌پردازی‌های منحصر به فرد او به اوج شهرت رسیدند.

نخستین باری که هنر ساروج خان بر سر زبان‌ها آمد در سال ۱۹۸۶ و در فیلم سینمایی آقای هند (Mr India) در آهنگ “هوایی هوایی” با هنرنمایی سری دیوی ابرستاره هند بود.

کار دوم و بسیار معروف ساروج خان در سال ۱۹۸۸ در فیلم سینمایی تیزاب، با هنرنمایی مادهوری دیکیشت در آهنگ “ایک دو تین” او‌ را به هنرمندی ماندگار تبدیل کرد.

آخرین کار ساروج خان باز هم با مادهوری دیکشیت در فیلم “کلنک” در سال ۲۰۱۹ بود.

Bollywood choreographer Saroj Khan (L) hugs actress Madhuri Dixit.

Getty Images
ساروج خان در خردسالی وارد سینمای بالیوود شده بود

ساروج خان سه بار برنده جایزه معتبر ملی هند برای کارهایش از جمله رقص‌پردازی در فیلم “دیوداس” در سال ۲۰۰۳ شد. در کنار آن او‌ برنده جایزه‌های زیادی از سوی صنعت فیلم بالیوود هم‌ شد.

او دوبار ازدواج کرد و دو دختر و یک پسر دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending