Connect with us

رویداد های اخیر

پیام تسلیت و حمایت غنی و صلح به هند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 26, 2021)

رییس جمهورغنی و معاون نخست وی امرالله صالح با حکومت و مردم هند از بهر شیوع ویروس کرونا ابراز همدردی کرده اند.

این در حالی است که در ۲۴ ساعت گذشته هند ۳۵۲،۹۹۱ واقعه مثبت ویروس کرونا را ثبت کرده است.

رییس جمهور غنی در یک تویت گفته است که: “به نماینده‌گی از مردم و حکومت افغانستان با خانواده‌های که عزیزان شان را از دست داده اند تسلیت میگویم و برای کسانیکه از این ویروس رنج میبرند، صحت کامل آرزو میکنم.”

همچنان امرالله صالح، معاون نخست ریاست جمهوری، در یک تویت گفته است که:” فکر و دعاهای ما با هند است که یک رفیق و متحد واقعی افغانستان میباشد، آن کشور از یک مرحله سخت و دشوار عبور میکند. برای مردم هند استقامت بیشتر و پیروزی سریع در برابر این ویروس میخواهم.”

این در حالی است که روز گذشته نریندرا مودی، نخست وزیر هند، از شهروندان آن کشور خواسته تا خود را واکسین کنند و تدابیر احتیاطی را مراعات کنند.

مودی در این باره گفته است که:” ما مطمیین بودیم، روحیه ما بعد از مبارزه با موج اول کرونا بالا رفته بود، اما این طوفان ملت را متزلزل کرده است.”

شهروندان هند از بهر شیوع ویروس کرونا انتقاد میکنند که حکومت در کنترول و تهیه نمودن مواد صحی به ویژه آکسیجن ناکام مانده است.

از سوی دیگر، ایالات متحده امریکا اعلام کرده است که مواد خام برای واکسین، تجهیزات صحی و حفاظتی با هند کمک خواهد کرد تا آن کشور با شیوع ویروس کرونا مقابله کند.

فرانسه، جرمنی، بریتانیا نیز تعهد کرده اند که با هند کمک‌های عاجل خواهد کرد.

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هفت تن در دو انفجار در غرب کابل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

پولیس کابل میگوید که  بعد از ظهر امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) در پی وقوع دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل هفت تن جان باخته اند.

به گفته پولیس در این انفجارها شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت  امور داخله می گوید که یک واسطه نوع تونس در مربوطات ناحیه سیزدهم هدف انفجار ماین قرار گرفته و یک واسطه نوع تونس دیگر در مربوطات ناحیه ششم نزدیک شفاخانه علی جناح هدف انفجار قرار داده شده است.

این وزارت می افزاید که احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است