Connect with us

رویداد های اخیر

پوهنتون‌ها و مکاتب سال آینده به روی دختران باز میشود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۴, ۱۴۰۰)

مقام‌های امارت اسلامی افغانستان میگویند که همه پوهنتون‌ها و مکاتب سال آینده بروی دختران باز خواهند شد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در یک نشست با شیعه‌های افغانستان گفته که امارت اسلامی با مطابق اصول و ارزش‌های اسلامی در مکاتب را باز خواهد کرد.

مجاهد افزود:” خواهران ما مطمیین باشند که مکاتب شان آغاز می‌شود، امارت اسلامی در تلاش ساختن یک میکانیزم که مطابق اصول اسلامی و منافع ملی باشد، هست سپس تمام مکاتب و مراکز تعلیمی خواهران ما آغاز خواهد شد.”

جعفر مهدوی، یک رهبر شیعه، گفته که سال آینده مکاتب به روی دختران بالاتر از صنف ششم باز خواهند شد.

این درحالی بیش تر از ۱۰۰ روز از ورود نیروهای امارت اسلامی به کابل میگذرد، اما تاکنون دختران بالات از صنف ششم اجازه نیافته تا به مکاتب و پوهنتون‌ها بروند.

مجاهد افزوده که افغانستان وارد یک مرحله جدید شده و نیز به همکاری دارد.

وی افزود:” افغانستان در یک فصل جدید قرارداد که نیازمند همکاری و همدلی ملت ما است. وضعیت که اکنون به پیش آمده بنفع همه ما است.”

 وی میگوید:” افغانستان نو از جنگ برآمده است ما در پی آغاز پروژه های بزرگ انکشافی مانند پروژه تاپی، کاسا هزار، مس عینک و غیره استیم”

سخنگوی امارت اسلامی میگوید که اقتصاد افغانستان در شش ماه آینده رشد خواهد کرد.

او در این باره گفت:” ان شاءالله اقتصاد ما در کمتر از ششماه رشد خواهد کرد.”

مجاهد افزود:” امارت اسلامی در پی انتقام گیری از هیچکس نیست، مجاهدین امارت اسلامی تلاش دارند تا حیثیت ‌و عزت هیچ هموطن ما صدمه نبیند.”

رویداد های اخیر

گفتگوی پوتین و مودی در مورد افغانستان در دهلی

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۰)

نارندرا مودی نخست وزیر هند و ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه در دهلی پایتخت هند دیدار کردند.

در این دیدار دو طرف در مورد مسایل تجاری و نیز اوضاع افغانستان گفتگو کردند.

رییس جمهور روسیه در سخنان مقدماتی خود گفت: “مبارزه با هراس افگنی در واقع مبارزه با قاچاق مواد مخدر و جرایم سازمان یافته است… بنابرین ما در مورد اوضاع جاری در افغانستان نگران ایم.”

سفر پوتین به هند در حالی صورت میگیرد که در روزهای پسین تنش میان مسکو و واشنگتن و دهلی افزایش یافته است.

پیش از این سرگی لاوروف وزیر خارجه روسیه نیز از توافق فروش سیستم دفاعی هوایی اس-۴۰۰ به هند خبر داده بود.

گفته میشود که قرار است دو رهبر موافقتامه های تجاری و دفاعی امضا کند.

مودی گفته است: “رابطه هند و روسیه واقعا یک نمونه‌ی منحصر به فرد و قابل اعتماد است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار مسوولان صحی از احتمال موج چهارم ویروس کرونا در افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۰)

مسوولان شفاخانه افغان جاپان در حالی از شیوع احتمالی موج چهارم ویروس کرونا هشدار میدهند که در سه هفته گذشته ۶۲۰ تن مبتلا به ویروس کرونا به این شفاخانه مراجعه کرده اند.

مسوولان می افزایند که از میان آنها ۳۵۰ تن تاکنون در این شفاخانه بستری استند.

به گفته داکتران در سه هفته گذشته ۱۰ واقعه فوتی ناشی از کرونا نیز به ثبت شده است.

طارق احمد اکبری، رییس شفاخانه افغان جاپان، در این باره گفت:” یگانه مشکل که داریم معاشات و کم بود تجهیزات ما است و اگر این ویروس از طریق کشورهای همسایه بیاید ما دچار یک بحران بزرگ خواهیم شد.”

شماری از مریض داران میگویند که نسبت کمبود امکانات شماری از معاینات را در بیرون انجام میدهند.

تاج الدین، مریضدار، در این باره گفت:” بعضی معاینات را در بیرون انجام دادیم که ۱۶۰۰  معاینات شان شد ما از کارمندان افغان جاپان خوشحال استیم و اینجا تداوی خوب است ما را گفتند که مریض تان را ببر اما ما میدانیم که تداوی درست میشود.”

در همین حال مسوولان در وزارت صحت می‌گویند که اگر موج چهارم کرونا مانند موج سوم آن باشد سکتور صحی توانایی مهار آن را ندارد.

داکترعبدالباری عمر، معین مسلکی وزارت صحت، در این باره گفت:” پس از آمدن امارت اسلامی هم در این شفاخانه مشکلات است و به این شفاخانه بانک جهانی پول میداد به همین اساس ما بخاطر کرونا بودیجه نداریم و کارمندا کرونا و مریضان کرونا با مشکلات رو برو استند.”

از سوی دیگر، در سطح شهر و در مکان‌های پر ازدحام شمار استفاده کنندگان ماسک انگشت شمار است، فاصله‌های اجتماعی کمتر رعایت می‌شود و روند تبلیغات برای جلوگیری از مصاب شدن به کرونا هم مدتی می شود متوقف است.

نوع جهش یافته ویروس کرونا  هفته قبل در افریقا کشف شد و پس از آن کشورهای اروپایی برای بار دیگر محدودیت‌های رفت و برگشت در میان شهروندان را بیشتر کرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خواست مردم از امارت اسلامی برای حفاظت از آثار باستانی افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۵, ۱۴۰۰)

شهروندان کشور از امارت اسلامی خواسته اند که از اثرهای باستانی افغانستان محافظت کنند.

این شهروندان همچنان می گویند توجه به حفظ اثرهای باستانی و ترمیم آنها به شمول جایگاه تندیس های بوداهای بامیان که در خطر نابودی قرار دارند سبب علاقمندی گردشگران خارجی به افغانستان می شود و این کار درآمد اقتصادی حکومت را نیز بالا خواهد برد.

امان الله محمودزی گردشگر محلی میگوید: “ما آمدیم تا منطقه ای را که مجسمه های بامیان در آن قرار دارد، به عنوان یک مکان تاریخی ببینیم. پس از به قدرت رسیدن طالبان، امنیت در کشور افزایش یافت. مردم می توانند به راحتی از یک مکان به مکان دیگر سفر کنند. قبلا اینطور نبود.”

حسین الله یک گردشگر دیگر محلی میگوید: “این یک مکان تاریخی است که ارزش دیدن دارد. اگر بازسازی شود، گردشگران بیشتری می آیند و به مردم منطقه کمک می کند.”

شماری از شهروندان کشور ترمیم بودای بامیان و حفظ آبتدات تاریخی در کشور را مهم می دانند اما می گویند در بیست سال گذشته توجه جدی در این مورد نشده است.

عبدالقادر حکیمی گردشگر محلی میگوید: “اگر توسعه اقتصادی را در نظر بگیریم باید چنین مکان‌های تاریخی و گردشگری را توسعه دهیم، گردشگران به اقتصاد منطقه‌ای که بازدید می‌کنند کمک می‌کنند، اگر این مجسمه‌ها مرمت شوند، گردشگران از سراسر جهان می‌آیند.”

هرچند پیش از این فرهنگیان در ولایت غور از خطر نابودی منار جام، که در فهرست میراث های فرهنگی جهانی سازمان یونسکو نیز ثبت می باشد خبر داده بودند. اما به تازگی حکومت برای جلوگیری از نابودی این منار تاریخی و تامین امنیت آن یک تیم ۳۰ نفری را موظف ساخته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است