Connect with us

اخبار ویژه

پومپیو: سطح حضور نیروهای امریکایی در افغانستان بستگی به تعهد طالبان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 11, 2020)

مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا گفته است که سطح حضور نیروهای امریکایی در افغانستان بستگی به تعهد طالبان صرف نظر از نتیجه مذاکرات میان افغان ها که فردا آغاز شود، است.

آقای پومپیو که پیش از عزیمت به قطر با خبرنگاران صحبت میکرد گفت: “طالبان تعهدات جدی کرده اند ما انتظار داریم که آنان به آن عمل کنند.”

وی افزود که امریکا متعهد است که نیروهایش را به صفر تقلیل دهد در صورت که طالبان بر اساس توافق‌نامه به تعهدات خود عمل کنند.

آقای پومپیو نگفت که آیا اداره ترمپ منتظر نتیجه مذاکرات صلح می‌مانده یا خیر.

در ماه فبروری سال روان میلادی امریکا و طالبان برای آغاز مذاکرات میان افغان ها به یک توافق رسیدند.

قرار بود این مذاکرات در ماه مارچ آغاز شود اما بخاطر اختلاف در روند رهایی زندانیان طالبان به تعویق افتاد.

بر اساس توافق امریکا از ماه فبروری بدینسو نیروهایش از ۱۳۰۰۰ به ۸۶۰۰ نفر کاهش داده است و پنج پایگاه نظامی را نیز به نیروهای افغان سپرده است.

هفته گذشته اداره ترمپ اعلام کرد که نیروهای بیشتری را از افغانستان خارج خواهد کرد که تا ماه نوامبر به ۴۵۰۰ تن برسدږ

در همین حال بر اساس توافق نیروهای امریکایی تا بهار سال آینده در افغانستان به صفر برسد. اما طالبان تا هنوز رابطه اش با القاعده را قطع نکرده است.

علیرغم افزایش حملات توسط طالبان در سراسر کشور و افزایش ترورهای هدفمند، از جمله تلاش این هفته بر جان امرالله صالح معاون رییس جمهوری کشور، که طالبان مسوولیت آن را رد کرد، پومپیو از مبارزات تحت رهبری ایالات متحده استقبال کرده و آن را یک موفقیت خارق العاده توصیف کرده است.

آقای پومپیو گفته است که حالا نوبت رهبران افغان است که سرنوشت کشور شان را تعیین کنند.

 وی افزوده است: ” من متوجه هستم که این گفتگوهای میان افغان ها چقدر دشوار خواهد بود، اما آنها آنجا اند که با هم کنار بیایند.”

پومپیو گفته: ” این کشور خود شان است که سعی کنند تشخیص دهند که چگونه می توانند به جلو گام بردارند و زندگی بهتری برای همه مردم افغانستان ایجاد کنند.”

اخبار ویژه

گزارش: جوبایدن در نخستین روز کاری اش اقدامات عملی انجام میدهد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 17, 2021)

افراد نزدیک به جو بایدن، رییس جمهور منتخب ایالات متحده امریکا، میگویند که بایدن  در نخستین روزی کاری  اش برخی اقدام‌های اجرایی را  عملی خواهد کرد.

رویترز به نقل از ران کلاین، رییس ستاد ارتش بایدن، گفته است که این اقدامات نیاز به تایید کانگرس آن کشور ندارد.

کلاین در این مورد گفته است که یکی از مسایل مهم  که قبلا نیز اعلام شده است آسان ساختن مسافرت شهروندان کشورهای اسلامی خواهد بود.

او افزوده است که که در برنامه‌های روز نخست بایدن، تلاش‌ها برای بازگشت امریکا به پیمان اقلیمی پاریس و پوشیدن ماسک در اداره‌های فدرال به منظور جلوگیری از شیوع ویروس کرونا هم قرار دارند.

ایند در حالی است که دونالد ترمپ،  رییس جمهور امریکا در مراسم تحلیف اش در سال ۲۰۱۷، سفر شهروندان برخی از کشور‌های اسلامی را به امریکا ممنوع کرد و همچنان از پیمان تغیر اقلیمی پاریس نیز بیرون شد.

ترمپ همچنان به پوشیدن ماسک نیز توجه جدی نمی کرد.

قرار است تا چند روز دیگر جوبایدن به حیث رییس جمهور امریکا مراسم تحلیف بجا آورد و دونالد ترمپ از قدرت کنار برود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

گشایش سه پروژه بزرگ به شمول فایبر نوری میان افغانستان و ترکمنستان 

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 17, 2021)

سه پروژه بزرگ خط آهن، انتقال برق و فایبر نوری میان افغانستان و ترکمنستان گشایش یافت. رییس جمهور غنی می‌گوید که این پروژه‌ها اقتصاد و روابط میان دو کشور را بیشتر تقویت خواهد کرد.

در همین حال شرکت مخابراتی افغان بیسیم به ظرفیت ۲۵۰۰ میگابایت فایبر نوری را از ترکمنستان به افغانستان منتقل کرد که می‌تواند انترنت با سرعت و ارزان را به شهروندان عرضه کند.

داکتر احسان الله بیات، رییس شرکت مخابراتی افغان بیسیم می‌گوید که:” شرکت مخابراتی افغان بیسیم مصمم است تا انترنت با کیفیت و با سرعت بالا را به افغانستان انتقال دهد. ما به ظرفیت ۲۵۰۰ میگابایت انترنت از ترکمنستان به افغانستان انتقال دادیم.”

رییسان جمهوری افغانستان و ترکمنستان در یک نشست که به گونه مجازی برگزار شده بود، سه پروژه خط آهن، انتقال برق و فایبر نوری را گشایش دادند. 

رییس جمهور غنی گفت که حکومت افغانستان تلاش دارد تا افغانستان را به نقطه وصل کشور های منطقه مبدل سازد. به باور رییس جمهور، افغانستان پس از سالها توانسته با کشورهای آسیای میانه وصل شود.

آقای غنی گفت:” ما می‌خواهیم که روابط اقتصادی میان دو کشور بیتشر تقویت شود. ما از کشور ترکمنستان نفت وارد میکنیم و از ترکمنستان نیز توقع داریم که سنگ های مرمر ما را خریداری کند.”

قربان قلی بردی محمدوف، رییس جمهور ترکمنستان نیز در این نشست بر تقویت روابط اقتصادی میان دو کشور تاکید کرد. او گفت که تطبیق چنین پروژه ها به سود هر دو کشور تمام می‌شود.

آقای بردی محمدوف گفت:” تطبیق چنین پروژه ها می‌تواند به سود مردم هر دو کشور تمام شود، این پروژه ها همچنان می‌تواند اقتصادی هر دو کشور را تقویت بخشد.

خط آهن آقینه-اندخوی، که کار آن تازه به پایان رسیده، انتقال ۵۰۰ کیلووات برق از ترکمنستان به افغانستان و فایبر نوری شامل این سه پروژه است. حکومت افغانستان تلاش دارد تا این کشور از طریق زمین با کشورهای جهان وصل شود.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

زاخیلوال: حکومت برای تامین صلح باید با طالبان سازش کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 14, 2021)

حضرت عمر زاخیلوال سفیر پیشین افغانستان در اسلام آباد مگوید که رییس جمهور غنی ۸۰ درصد قانون اساسی را نقض کرده است.

آقای زاخیلوال در یک گفتگوی ویژه با آریانانیوز می‌گوید که فرصت‌ های زیادی در روند صلح از دست رفته و حکومت افغانستان باید برای تامین صلح با طالبان سازش کند.

وی همچنان در پیوند به تلاش های سیاسیون برای تشکیل حکومت موقت می‌گوید که شماری از این چهره ها در تلاش منافع شخصی شان استند.

وی با انتقاد از رییس جمهوری غنی نیز می‌گوید که او از نظام کنونی دفاع نمی‌کند.

آقای زاخیلوال روند صلح افغانستان را ابتکار ایالات متحده امریکا میداند و میگوید که آتش‌بس سال ۲۰۱۸ از سوی طالبان نیز نتیجه توافق میان امریکا و این گروه بود، نه تلاش رییس جمهور غنی.

آقای زاخیلوال میگوید: ” رییس جمهوری از این امر تحمیلی نگران است. رییس جمهور می‌گوید که در حکومت موقت یک شخص دیگری به قدرت خواهد رسید، به همین دلیل او سخت نگران است.”

سفیر پیشین افغانستان در اسلام آباد می‌گوید که خشونت و خونریزی های کنونی باید متوقف شود و هیات های مذاکره کننده به زودی به یک تفاهم برسند.

وی با آنکه تلاش های صلح را گام مثبت می‌داند اما می‌گوید که باید در این روند علاوه بر دقت، سرعت نیز در نظر گرفته شود

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است