Connect with us

رویداد های اخیر

پومپیو توافق امریکا و طالبان و گفتگوهای صلح را «پیشرفت باورنکردنی» توصیف کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژانویه 3, 2021)

مایک پومپیو، وزیر خارجه امریکا میگوید که در جریان یک‌ سال گذشته، حتا یک سرباز امریکایی در افغانستان کشته نشده‌ است.

اشاره آقای پومپیو پس از امضای توافق میان امریکا و طالبان است که در دوحه به امضا رسید. بر اساس این توافق، طالبان متعهد شدند که علیه نیروهای امریکایی و همپیمانان این کشور در افغانستان حملاتی انجام ندهند.

آقای پومپیو در یک رشته توییت هایی گفته است: “سرانجام افغان‌ها در مورد صلح و مصالحه گفتگو بین خودی را آغاز کرده‌ اند. این یک پیشرفت قابل توجه است. چه یک پیشرفت باورنکردنی ای.”

وزیر خارجه امریکا همچنان با حمایت طرح خروج نیروهای این کشور از افغانستان گفته است که ماموریت امریکا در افغانستان از بین بردن القاعده و تهدیدها علیه این کشور بوده است.پ

وی گفته است: “این کار نیازی به حضور ده‌ها و صدها سرباز ندارد، ما همکاران خود؛ افغان های شجاع و ناتو را داریم. ما توانایی اعمال قدرت از راه دور را نیز داریم.”

آقای پومیپو تاکید کرده است: “نیازی به جنگ جدید نیست. ما هزاران زن و مرد خود را دوباره به خانه برگرداندیم. امریکا همچنان امن است و در صورت نیاز ارتش ما آماده ایفای وظیفه دوباره اند.”

آقای پومپیو همچنین یک ویدیو از باراک اوباما، رییس جمهوری پیشین امریکا را نیز شریک کرد و گفت: “از زمان بوش ۴۳، هر دولتی می خواست سربازان آمریكایی را بیرون كند و گفتگوهای صلح بین طالبان و دولت افغانستان را انجام دهد. ما این کار را کردیم، تنها حرف من نیست.”

رویداد های اخیر

ابراز نگرانی امریکا از افزایش حملات علیه غیرنظامیان در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 28, 2021)

امریکا از افزایش تلفات غیرنظامیان و حملات طالبان در سراسر کشور ابراز نگرانی کرده است.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا در سفرش به هند گفته است که مذاکرات تنها راه حل برای رسیدن به صلح در افغانستان است، که تمام طرف ها باید آن را جدی بگیرد.

این در حالی است که همزمان با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، طالبان ده ها ولسوالی و بندرهای کلیدی افغانستان را تصرف کرده اند.

آقای بلینکن در توصیف مورد گزارش های تلفات غیرنظامیان نگرانی عمیق اش را ابراز کرده و گفته است: “افغانستان که علیه مردم خودش جنایاتی انجام دهد، به یک «دولت مطرود» تبدیل خواهد شد.”

وی تاکید کرده است: ” برای حل صلح آمیز جنگ فقط یک راه وجود دارد و آن هم در میز مذاکره است.”

هیات معاونت سازمان ملل در افغانستان یا یوناما روز دوشنبه، ۴ اسد در گزارشی از افزایش قتل‌ها، بدرفتاری، آزار و اذیت و تبعیض در جوامعی که تحت تاثیر نبردهای کنونی قرار دارد نگرانی کرد.

یوناما هشدار داده است که اگر اقدام فوری برای توقفِ خشونت‎ها صورت نگیرد، تلفات غیرنظامیان ممکن به بالاترین رقم خود در سال روان میلادی برسد.

یوناما افزوده که تلفات غیرنظامیان در نیمه اول سال ۲۰۲۱ به ویژه پس از ماه می به بالاترین سطح خود رسیده و اگر خشونت‌ها کاهش نیابد شاید بلند ترین آمار تلفات غیرنظامیان در سال روان میلادی ثبت شود.

در گزارش وسط سال ۲۰۲۱ یوناما  در مورد محافظت از غیرنظامیان در نبردهای مسلحانه در افغانستان “تلفات ۵هزار ۱۸۳ غیرنظامی ثبت شده (۱۶۵۹ کشته و ۳۲۵۴ زخمی) که این رقم نشان دهنده‌ی ۴۷ درصد افزایش در مقایسه با مدت مشابهِ سال ۲۰۲۰ می باشد.”

گزارش افزوده که “تعداد تلفات غیرنظامیان در ماه می و جون در مجموع به ۲هزار ۳۹۲ تن (۷۸۳ کشته و ۱۶۰۹ زخمی) رسیده، یعنی این دو ماه بالاترین رقم تلفات را از زمانیکه یوناما ثبت سیستماتیک آن را در سال ۲۰۰۹ آغاز نموده، نشان میدهد. از جنوری تا اپریل ۲۰۲۱ تلفات ۲هزار ۷۹۱ غیرنظامی (۸۷۶ کشته و ۱۹۱۵ زخمی) ثبت شده اند.”

دیبرا لاینز، فرستاده ویژه سرمنشی عمومی سازمان ملل برای افغانستان در این باره گفته است: ” من از طالبان و رهبران افغانستان می‌خواهم که روند ناخوشایند و وحشتناک درگیری و تاثیرات مخرب آن بر غیرنظامیان را در نظر بگیرند. این گزارش هشدار واضحی را ارایه می‌دهد که اگر جلو خشونت‌های فزاینده گرفته نشود، شمار بی‌سابقه‌ای از افراد غیرنظامی افغان در سال جاری کشته و معلول می‌شوند”.

دیبرا لاینز افزوده است: ” تلاش‌های خود را در میز مذاکره تشدید کنید و جلو جنگ افغان در برابر افغان‌ها را بگیرید. از مردم افغانستان محافظت کنید و آنها را برای آینده بهتر امیدوار کنید.”

یوناما افزوده که اکثریت این تلفات در خارج از شهرها به وقوع پیوسته است و در ادامه هشدار داده اگر این اقدامات نظامی در شهر صورت گیرد عواقب آن برای غیرنظامیان فاجعه بار خواهد بود.

این نهاد افزوده است: “جستجوی راه‌حل نظامی فقط رنج مردم افغانستان را افزایش می دهد.”

یوناما از طرف‌های درگیر خواسته تا از تلفات غیرنظامیان جلوگیری کند و همچنان افزوده که زنان، دختران و پسران ۴۶درصد تلفات را متحمل شده اند.

درگزارش یوناما آمده “زنان، پسران و دختران نزدیک به نیمی از تلفات غیرنظامیان را در نیمه اول سال ۲۰۲۱ تشکیل می‌دهند که در مجموع ۴۶ درصدِ تلفات غیرنظامیان را شامل می شود. ۳۲ درصد تلفات، کودکان بودند، یعنی در مجموع ۱هزار ۶۸۲ کودک (۴۶۸ کشته و ۱۲۱۴ زخمی) و ۱۴ درصد زنان بودند، یعنی در مجموع ۷۲۷ زن (۲۱۹ کشته و ۵۰۸ زخمی) شده اند.”

گزارش افزوده که مخالفین مسلح دولت مسوول ۶۴ درصد تلفات غیرنظامیان استند.

در گزارش آمده “عناصر مخالف دولت مسوول ۶۴ درصدِ مجموع تلفات غیرنظامیان هستند:۳۹ درصد توسط طالبان، نزدیک به ۹ درصد توسط داعش و ۱۶ درصد توسط عناصرنامشخصِ مخالف دولت وارد شده اند.”

یوناما افزوده که نیروهای طرفدار دولت مسوول ۲۵ درصد تلفات غیرنظامیان استند.

در گزارش یوناما از وارد تلفات غیرنظامیان توسط نیروهای خارجی چیزی گفته نشده است.

گزارش افزوده که “علت اصلی تلفات غیرنظامیان، استفاده‌ی طالبان و داعش از مواد تعبیه شده‌ی انفجاری غیر انتحاری که سبب ۳۸ درصدِ کل تلفات غیرنظامیان گردیده و تقریباً سه برابرِ ارقامی که برای مدت مشابه در سال ۲۰۲۰ ثبت شده بود، می‌باشد.”

یوناما افزوده که:”استفاده از مواد تعبیه شده‌ی فشاری نقض کننده نورم‌های حقوق بین‌المللی بشردوستانه بوده و یوناما یکبار دیگر از طالبان می‌خواهد که استفاده از این وسایل را به طور دایمی منع قرار دهند.”

یوناما حمله بر مکتب سید الشهدا را که منجر به تلفات بیش از ۳۰۰ تن از افراد غیرنظامیان به ویژه دختران شده تکان دهنده ترین واقعه خوانده است.

جنرال عمر شینواری، سخنگوی نیروهای امنیتی و دفاعی افغان امروز در یک کنفرانس خبری در کابل در واکنش به گزارش یوناما، وارد شدن تلفات به غیرنظامیان از سوی نیروهای امنیتی را رد کرده است.

 وی گفته که نیروهای امنیتی برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان از بسیاری مناطق عقب‌نشینی کرده اند.

طالبان نیز این گزارش یوناما را رد کرده و آن را “مغرضانه وغیر واقعی” خوانده است.

این گروه دریک اعلامیه گفته اند که:” در شش ماه گذشه در هیچ کجایی مجاهدین امارت اسلامی عمداً غیرنظامیان را کشته یا حملاتی را انجام نداده اند که منجر به تلفات غیرنظامیان شود.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

خواست چین از طالبان برای پایان جنگ در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 28, 2021)

چین از طالبان خواسته است که برای پایان بخشیدن به جنگ و بازسازی افغانستان نقش مهم ایفا کنند.

وانگ یی وزیر امور خارجه چین امروز با یک هیات ۹ نفر طالبان به رهبری ملا عبدالغنی برادر دیدار کرده است.

طالبان گفته اند که این هیات برای دو روز به چین رفته و قرار است در مورد روند صلح افغانستان و مسایل امنیتی با مقام های چینی گفتگو کنند.

از سوی هم وزارت امور خارجه افغانستان در اعلامیه ای گفته است که چین حکومت را از این سفر هیات طالبان باخبر کرده بود.

بر اساس اعلامیه، هدف از این دعوت از سوی، ابراز نگرانی این کشور مبنی بر “وضعیت امنیتی در افغانستان، حضور جنگجویان و تروریستان خارجی در کنار طالبان و حمایت دولت چین از گفتگوهای صلح و توافق سیاسی می‌باشد.”

این وزارت افزوده است که دولت چین در این دیدار، نگرانی عمیق خویش را مبنی بر حملات اخیر طالبان که سبب کشتار روزافزون مردم بی‌گناه و بی‌جاشدن ده‌ها هزار تن گردیده است، بیان کرده است.

در اعلامیه آمده است که چین از طالبان خواسته است تا “به راه حل سیاسی تن داده و روابط خود را با تروریستان منطقه‌یی و بین‌المللی قطع کنند.”

بر اساس اعلامیه: “با توجه به تهدیدات مشترک امنیتی و منافع مشترک سیاسی و اقتصادی، و در روشنی صحبت‌های اخیر میان رؤسای جمهوری و وزرای خارجۀ دو کشور، جمهوری اسلامی افغانستان انتظار دارد تا دولت چین در راستای تقویت اجماع منطقه‌یی و اعمال فشارهای بین‌المللی بر طالبان در جهت قطع خشونت‌ها، برقراری آتش‌بس، تأمین صلح و ختم حضور تروریستان خارجی در افغانستان، نقش ارزندۀ خود را ایفا نماید.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

آغاز روند تطبیق واکسین کرونا به استادان و دانشجویان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 28, 2021)

روند آموزش حضوری در دانشگاه های یازده ولایت کشور به شمول دانشگاه کابل، با تکمیل شدن روند تطبیق واکسین کرونا به دانشجویان و استادان تا ده روز دیگر آغاز می شود.

عباس بصیر وزیر تحصیلات عالی می گوید، اگر تمامی دانشجویان در کشور واکسین کرونا بگیرند، درب تمامی دانشگاه های کشور باز می شود.

آقای بصیر گفته است: ” ما از همه موسسات تحصلایت عالی دولتی و خصوصی  می خواهیم تا دو هفته دیگر تحت پوشش واکسین قرار بیگیرند و اگر تمامی ولایت تا پانزده روز مورد واکسین قرار بگیرند ممکن است تا شانزده اسد در تمامی ولایت ها آموزش آغاز شود و از همه پوهنتون ها و هر ولایت خواسته ایم طی دو هفته واکسین را عملی کنند و محصلین از این فرصت استفاده کنند.”

در همین حال شماری از دانشجویان که برای گرفتن واکسین کرونا آمده اند، از تمامی دانشجویان کشور می خواهند تا تحت پوشش این واکسین قرار بیگرند، تا روند آموزش های حضوری به گونه دوامدار آغاز شود.”

احمد رویین کمال زاده یکی از دانشجویان میگوید: “در دوره قرنطین از درس ها دور بودیم و بخاطر صحت ما مفید است و تمامی محصلین بیایند و واکسین کنند تا آموزش ها به گونه درست به پیش برود.”

صدیق نعمانی یک دانشجوی دیگر میگوید: “تطبیق واکسین برای محصلین یک نیاز جدی است و ما می توانیم درس های خود را به گونه دوامدار به پیش ببریم و قرنطین ما از درس های چند سمستر عقب مانده بودیم و خوش استیم که درس های حضوری آغاز می شود.”

با این حال وزارت تحصیلات عالی به تمامی دانشجویان کشور هشدار میدهد که در صورت عدم تطبیق واکسین کرونا، تمامی امتیازات دانشگاه ها به شمول سهولت های لیلیه ها را از دست خواهند داد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است