Connect with us

اخبار ساحوی

پولیس در ولسوالی خوست بغلان از عدم توانایی برای رهایی یک دختر اختطاف شده خبر می دهد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۱۸, ۱۳۹۱)

پولیس در ولسوالی خوست ولایت بغلان از ناتوانی در برابر افراد مسلح غیر مسوول برای نجات یک دختر اختطاف شده سخن میزند.

سمونمل سید اعظم قوماندان امنیه ولسوالی خوست ولایت بغلان به تلویزیون آریانا گفت که این دختر حدود دو ماه قبل توسط ده ها مرد مسلح که پولیس توانایی مبارزه با آنان را ندارد، ربوده شده و به جاهای مختلف انتقال داده می شود.

به گفته او، با وجود تلاش های زیاد پولیس هنوز نتوانسته است تا دختر ربوده شده را از چنگ ربایندگان آزاد سازد.

اما اقارب دختر می گوید که دختر شان یک بار به کمک پولیس آزاد شد، اما دو باره به چنگ ربایندگان افتاد.

آنان ادعا دارند که پولیس در اختطاف این دختر با اختطاف چیان دست دارند. با آنکه پولیس کابل نیز یک افسر پولیس ولسوالی خوست بغلان را در کابل به جرم دست داشتن در این قضیه دستگیر کرده است، اما قوماندان امنیه ولسوالی خوست دست داشتن این افسر پولیس را در این رویداد به شدت رد می کند.

دریک خبر دیگر، قوماندان امنیه ولسوالی دوشی ولایت بغلان میگوید، یک دختری را که خانواده اش تصمیم به کشتن وی گرفته بود، نجات داده اند.

در همین حال نداکیانی رییس شبکه افق فکری زنان افغان و عضو شورای ولایتی بغلان میگوید که اگر در هر موارد مشکوک پولیس وارد عمل شود، خشونت علیه زنان کاهش خواهد یافت.

خشونت علیه زنان از چالش های اساسی در جامعه افغانی میباشد و به رغم تلاش های گسترده طی یک دهه گذشته، این مسئله هم چنان پا برجا باقی مانده است.

اعلانات

اخبار ساحوی

وزارت امر به معروف و نهی از منکر مسئله تفکیک جنسیتی در رستوارانت‌ها را رد کرد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۲۵, ۱۴۰۱)

وزارت امر به معروف و نهی از منکر مسئله تفکیک جنسیتی در رستورانت‌های هرات را رد کرده است.

اخیرا برخی کارمندان اداره امر به معروف و نهی از منکر هرات به رستورانت‌های شهر رفته گفته اند که باید تفکیک جنسیتی صورت بگیرد و حتی یک زوج هم با هم در رستورانت نمی‌توانند غذا بخورند، این مسئله سروصداهای مردم و مالکین رستورانت‌ها را به دنبال داشته است، اما حالا برخی مسولان محلی درهرات هم می‌گویند این یک سوء تفاهم بوده و هیچکس نمی‌تواند مانع باهم بودن خانواده‌ها در فضاهای رستورانت و پارک‌ها شود.

سر وصداها از جای بلند شد که تقریبا ده روز پیش برخی کارمندان اداره امر به معروف و نهی از منکر هرات به رستورانت‌ها رفتند و بر سر تفکیک جنسیتی در سالون‌های غذاخوری تاکید کردند، تا جاییکه حتی یک زوج هم نمی‌توانست با هم در یک سالون غذا بخورد.

بصیراحمد احمدی، مسوول یکی از رستورانت‌های هرات می‌گوید که:” وقتیکه با فامیل می‌آیند ما باید بگوییم که خانواده جدا و خودش جدا بنشیند، اما این کار جالب نیست و وقتیکه ما به فامیل‌ها می گوییم، آنها می‌گویند که ما میرویم به خانه‌های خود نان می‌خوریم.”

جواد توانگر، کارمند در یکی از رستورانت‌های هرات می‌گوید که:”خوشبختانه بعد از اینکه وزارت امر به معروف و نهی از منکر در کابل واکنش نشان داد، مسئله محدودیت دوباره عادی شده است و رستورانت‌ها می‌توانند خانواده‌ها را دوباره اجازه دهند که باهم غذا صرف کنند.”

اما وزارت امر به معروف ونهی از منکر به دنبال این مسئله واکنش نشان داد، عاکف مهاجر سخنگوی این وزارت می‌گوید این مسئله کاملا رد است و هیچ کس حق ندارد مانع خانواده‌ها در محیط بیرون گردد.

عاکف مهاجر، سخنگوی وزارت امر به معروف و نهی از منکر می‌گوید که:”هموطنان ما می‌توانند آزادانه با خانواده‌های شان به هوتل ورستورانت بروند و چای بنوشند و یا اینکه با فامیل خود بازار بروند، هیچ مشکلی نیست، بناء خبرهای که پخش شده آوازه است و بی اساس می‌باشد”

از سوی دیگر برخی مسوولان محلی هرات هم تاکید می کنند که چنین دستور از هیچ آدرس صادر نشده است و خانواده‌ها خیلی راحت می‌توانند از فضای رستورانت‌ها استفاده کنند.

نعیم الحق حقانی، رئیس اطلاعات وفرهنگ هرات می‌گوید که:” گفته می‌شود که در هوتل‌ها بخاطر ارائه خدمات به بانوان کدام مقرره و قیودات وضع شده است، اما اخبار را مستقیم از ریاست امر به معروف ونهی از منکر را داشتیم و با رییس این اداره صحبت کردیم که کاملا رد کردند و چنین چیزی واقعیت ندارد”

نگینه بارک، باشنده هرات می‌گوید که:”نشستن دور یک میز وغذا خوردن با خانواده نه از نگاه اسلام و نه هم عرف اجتماع کدام مشکلی دارد، بلکه این می‌تواند برای روحیه دهی به خانواده‌ها و هم برای واردشدن بیشتر به اجتماع مفید باشد.”

هر ازگاهی برخورد کارمندان اداره امر به معروف ونهی از منکر با پدیده‌های اجتماعی و محدود ساختن مردم در اجتماع سروصداها را بلند کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

فعال شدن سه توربین تولید برق در بند سلما

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۱۹, ۱۴۰۱)

سه توربین تولید برق در بند سلما فعال شده است. مسؤولان حوزه دریایی هرات می گویند درحال حاضر جریان آب در قسمت بند سلما عادی شده است و در هر ثانیه هشتاد متر مکعب آب از دریچه های بند خارج می شود.

باران‌های اخیر تا حدودی کاسه این سد آبی را پُر کرده است، اما مسؤولان بخش تخنکی پروژه سلما می‌گویند میزان آب امسال نسبت به سال گذشته کمتر است.

برکت الله رحیمی، مسئوول بخش تخنیکی بند سلما می‌گوید که:”درحال حاضر سه توربین تولید برق فعال می باشد، وضعیت عادی است و آب که بخاطر تولید برق و استفاده دهقانان هشت ولسوالی بستر هریرود رها شده است جریان دارد و هیچ مشکلی وجود ندارد.”

تقریبا از یکماه به این طرف جریان آب از دریچه‌های خروجی بند سلما عادی شده است، درحال حاضر این آب به زمین‌های زراعتی هشت ولسوالی در بستر هریرود میرسد.

سردارولی مزمل، رییس حوزه دریایی هرات می‌گوید که:” در هرثانیه تقریبا ۸۰ متر مکعب آب از بند بیرون می شود که از این میان ۵۰ متر مکعب بخاطر توربین‌های تولید برق می‌باشد و متباقی بخاطر آبیاری زمین‌های زراعتی هشت ولسوالی می‌باشد.”

امسال به دلیل خشکسالی‌ها مقداری ورودی آب به کاسه بند سلما نسبت به سال‌های گذشته کم شده است، اما ریاست زراعت هرات می‌گوید تلاش می‌کند تا آب به گونه عادلانه برای ولسوالی‌های بستر هریرود توزیع شود.

پیرمحمدحلیمی، رییس زراعت ومالداری هرات می‌گوید که:”برای هشت ولسوالی هرات از طریق بند سلما آب توزیع می‌شود و تلاش ما جریان دارد که به دیگر ولسوالی‌ها هم فرستاده شود، بناء دهقانان هم خوشحال اند، اما ما تلاش می‌کنیم که حق آبه هر ولسوالی را به گونه درست برسانیم.”

حلیم شاه رشیدی، دهقان می‌گوید که:” این آب به موقع رهاشده است و وقت کشت و رُشد گندم است که به آب نیاز دارد چون وقت شیره دهی آن است، ما خوشحالیم که آب بند سلما به موقع رها شده است.”

کشت و زراعت مردم هرات وابسته به آب سد سلما است، دهقانان امیدوار اند تا امسال به دلیل خشکسالی‌ها آب به گونه درست مدیریت شود تا اینکه بتوانند زمین‌های زراعتی شان را سیر آب کنند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

ایجاد یک فرقه‌ای جدید برای جلوگیری از ناامنی‌ها در ولایت بدخشان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: حمل ۳۰, ۱۴۰۱)

مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند که به هیچ کس اجازه نمیدهند که امنیت و آرامش مردم را در بدخشان مختل کند و برای جلوگیری از نا امنی‌ها یک فرقه‌ای جدید اردوی ملی در این ولایت ایجاد شده و نیروها از تجهیزات کافی برخوردارند.

معاون والی بدخشان همچنان فعالیت‌های چریکی گروه‌های مرتبط به داعش و جبهه موسوم به مقاومت را میپذیرند اما می‌گوید که اجازه نخواهند داد امنیت بدخشان را کسی برهم بزند.

باشندگان بدخشان هم که آرامش نسبی دست یافته اند می‌گویند که نمی‌خواهند دیگر شاهد جنگ و درگیری‌ها در این ولایت باشند.

به گفته معاون والی این ولایت گروه داعش ودیگر گروهای مخالف امارت اسلامی بر هیچ بخش این ولایت تسلط ندارند اما برخی برنامه‌های ضد امنیت مانند کمین و انفجار از سوی آنان به گونه چریکی بالای نیروهای امارت صورت گرفته که تلفات در پی نداشته است.

مولوی نثار احمد احمدی، معاون والی بدخشان گفت:”ما نگفتیم که جبهه مقاومت و داعش اصلا وجود ندارد به شکل جبهه‌ای و منظم داشته باشن در هیچ جای اعلام موجودیت نکردن البته اینکه یگان انفجار و چیزهای که صورت میگیرد این را انکار کرده نمی توانیم به خاطری که چندین بار در بدخشان و در خود شهر فیض آباد شاهد همچون حوادث بودیم می خواهند که امنیت را مختل کنند که از توان شان چیزی پوره نمیشود”.

معزالدین احمدی، رییس اطلاعات و فرهنگ بدخشان گفت:”پیام ما این است که اگر داعش است یا جبهه مقاومت است هر چی که خود را می‌نامند یک بار ثابت بکنند کفر بودن نظام را و مشکلات شان را در میان بگذارن مردم را قناعت بدهند و باز تفنگ بردارن.”

مقام‌های محلی می‌گویند افزون بر مسلکی سازی پولیس و نیروهای محلی این ولایت بخاطر بهبود امنیت بدخشان به تازگی فرقه اردو ملی را ایجاد کردند و نیروهای این فرقه آمادگی دارند در هر بخش این ولایت برنامه‌های گروهای مخالف نظام را سرکوب کنند.

باشندگان بدخشان می‌گویند پس از روی کار آمدن امارت اسلامی تازه به امنیت دست یافته اند و تا حدی قتل ،دزدی و دیگر جرم‌های جنایی در این ولایت کاهش یافته است و از حکومت محلی بدخشان خواهان تدابیر بهتر امنیت هستند.

محب‌الله سادات، باشنده بدخشان می‌گوید که:”با تغیرات نظام در افغانستان واقعا امنیت تغییر کرده قبلا سرقت دزدی قتل از حد بیشتر بود وانتحاری ودزدی بود وپس از تحولات قتل‌ها ودزدی کمتر شده وامید وار استیم که حکومت در مورد تامین امنیت توجه کنند وکوشش کنند که امنیت را بیشتر تامین کنند.”

عبدالباعث حکیمی، باشنده بدخشان می‌گوید که :”بعد از تحولات مردم میتوانند در دل شب کار و فعالیت شان را انجام بدهند و سفر کنند و دزدی وجرایم جنایی کم شده ما از این وضعیت کاملا راضی استیم و تاکید ما این است که امارت اسلامی همین امنیت را حفظ کنند”.

به گفته مسؤولان محلی بدخشان در تازه ترین درگیری‌ها در ولسوالی کوهستان بدخشان هشت جنگجو موسوم به مقاومت کشته و یک نفر بازداشت شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending