Connect with us

رویداد های اخیر

پوتین: تندروان از عراق و سوریه وارد افغانستان میشوند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۲, ۱۴۰۰)

ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه، از تهدید‌های احتمالی بر ضد مسکو و آسیایی میانه از سرحدات افغانستان ابراز نگرانی کرده است.

پوتین در یک کنفرانس مجازی با مقام‌های ارشد امنیتی کشورهای عضو پیشین اتحاد جماهیر شوروی سابق گفته که تندروان از عراق و سوریه بگونه فعال در افغانستان منسجم می‌شوند.

او در این باره گفته:” نمی‌توانیم رد کنیم که تروریست‌ها می‌توانند تلاش کنند تا وضعیت را در کشور‌های نزدیک منجمله کشور‌های مشترک المنافع بی‌ثبات سازند و یا حتا برای گسترش مستقیم فعالیت های‌شان تلاش می‌ورزند.”

اقای پوتین برای رفع تهدیدهای احتمالی از خاک افغانستان بر تدابیر نظامی و نظارت در سرحدات افغانستان تاکید کرده است.

او گفته”مهم است تا به صورت دوامدار وضعیت در سرحدات افغانستان را نظارت کرده و برای دفع جنگجویان، آماده بود.”

آگاهان نظامی به این باور اند اگر امارت اسلامی تهدیدها بر ضد کشورهای همسایه بخصوص آسیایی میانه را مهار نکند احتمال مداخله‌های نظامی این کشورها در مناطق سرحدی کشور وجود دارد.

با این حال وزارت امور داخله اطمینان میدهد که به هیچ گروهی اجازه نخواهند داد تا از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر استفاده کند.

قاری سعید خوستی، مسول مطبوعات و روابط عامه وزارت امور داخله، در این باره گفت:” امارت اسلامی به کسی اجازه نمیدهد که از خاک افغانستان به ضد دیگران کار کند و همین قسم دیگر کشورها در افغانستان مداخله نکنند.”

رییس جمهور روسیه در حالی از تهدیدها ناشی از خاک افغانستان نگرانی می‌کند که قرار است این کشور هفته آینده میزبان نشست ترویکا توسعه یافته روی وضعیت افغانستان باشد، نشستی که امارت اسلامی نیز در آن دعوت شده است.

رویداد های اخیر

دیدار وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست ناتو

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

مولود چاوش اوغلو و آنتونی بلینکن وزیران خارجه ترکیه و امریکا در حاشیه نشست وزیران خارجه ناتو در لتونی دیدار کردند.

آقای چاوش اوغلو پیش از این نشست گفت که با اوکراین و روسیه در تماس است تا زمینه برای کاهش تنش میان دو کشور را فراهم کند. وزیر خارجه ترکیه افزوده است که تحریم ها علیه مسکو بحران کنونی را حل نخواهد کرد.

مقام های اوکراین و غرب گفته اند که مسکو نیروهای را در مرز با اوکراین مستقر کرده است. اوکراین امروز ار ناتو خواست تا تحریم هایی را علیه روسیه وضع کند.

گفته میشود که وزیران خارجه امریکا و ترکیه در مورد آخرین تحولات منطقه به شمول اوکراین، لیبیا و افغانستان گفتگو کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

دومین محموله کمک‌های بشردوستانه روسیه به کابل رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

خبرگزاری تاس روسیه گزارش داد که سه هواپیمای روسیه امروز چهارشنبه (۱۰قوب) حامل ۳۶ تُن کمک‌های بشردوستانه به کابل رسید و به مقام‌های امارت اسلامی تحویل داده شد.

وزارت دفاع روسیه در بیانیه‌ای اعلام کرد که هر سه هواپیمای روسی ایلیوشین ایل-76 که در ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان مشارکت دارند، شهروندان روس و همچنین شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی را تخلیه خواهند کرد.

به گفته این وزارت در مجموع بیش از 380 روس، شهروندان کشورهای عضو سازمان پیمان امنیت جمعی (عمدتا قرقیزستان) و شاگردان افغان از دانشگاه های روسیه با هواپیماها تخلیه خواهند شد.

درهمین حال وزارت دولت در امور رسیده‌گی به حوادث می‌گوید که این محموله شامل ۳۶ تُن مواد خوراکی است.

روسیه در مجموع ۱۰۸ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان تعهد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هند بازگشایی سفارت خود در افغانستان را بررسی می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۱۰, ۱۴۰۰)

پس از بازگشایی سفارت امارات متحده عربی و عربستان سعودی در کابل، و بررسی آغاز مجدد فعالیت سفارتخانه‌های جاپان، آلمان و شماری از کشورهای اتحادیه اروپا، هند نیز بازگشایی سفارت خود در کابل را بررسی می‌کند.

مقام‌های هندی که خواستند نامشان فاش نشود در این باره به روزنامه هندو گفتند:”حضور در افغانستان ربطی به رسمیت شناختن ندارد. معنی حضور این است که شما دوست دارید افرادی را در صحنه داشته باشید که با رژیم جدید سروکار داشته باشند تا به تعامل با مردم ادامه دهند.”

این مقام‌ها افزودند که دولت هند هنوز درباره نیاز به بازگشایی سفارت این کشور در کابل متقاعد نشده است، اما بحث در مورد استراتژی هند در این باره ادامه دارد.

براساس این گزارش، گزینه‌های متعددی برای از سرگیری فعالیت دیپلماتیک هند در افغانستان وجود دارد، از جمله مستقر کردن یک تیم دیپلماتیک در محوطه امن مقر سازمان ملل در کابل، حفظ کارمندان محلی افغان، یا حفظ گروه کوچکی از دیپلمات‌ها و پرسنل امنیتی هند در کابل.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است