Connect with us

خبرهای تازه

پنجمین نشست چهارجانبه گفتگو های صلح در ماه اپریل برگزار می شود : عزیزی

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: آوریل 8, 2016)

Pakistan's new foreign policy chief Aziz speaks during a news conference in Kabul

 پنجمین نشست چهارجانبه گفتگو های صلح افغانستان در ماه جاری برگزار خواهد شد.

 سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان با بیان این مطلب میگوید اسلام آباد نمی تواند طالبان را برای شرکت در مذاکرات مجبور کند، وی هم چنان تاکید دارد که پاکستان این را هم نمی تواند ضرب الاجلی برای اغاز گفتگو با طالبان تعیین کند.

 اما کاخ ریاست جمهوری صادق نبودن پاکستان به عملی کردن تعهدات نشست چهار جانبه را عامل کند شدن تلاش های صلح با طالبان خوانده از این کشور می خواهد طالبان را زود هنگام به میز گفتگو های صلح بکشاند.

 حضور امریکا و چین در گفتگوهای چهارجانبه صلح امیدواری های را به اجرایی شدن گفتگو ها ایجاد کرده بود ، اما پاکستان در موجی از بی باوری افغانستان بر این کشور بار دیگر تعهد می کند که همکاری هایش با روند شکست خورده صلح افغانستان ادامه خواهد یافت.

 مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان میگوید پنجمین نشست چهار جانبه مذاکرات صلح تا پایان ماه جاری برگزار خواهد شد.

سرتاج عزیز مشاور امنیت ملی نخست وزیر پاکستان میگوید ” پاکستان به نقش مثبت خود در مذاکرات صلح افغانستان ادامه میدهد، اما اسلام آباد نمیتواند به طالبان دیکته کند که به روند صلح باز گردند. من نمیتوانم ضرب الاجل و یا پیش شرطی را برای این مذاکرات تعیین کنم. مهم است تا تلاش ها برای از سر گیری مذاکرات صلح ادامه یابد اگر ما به تلاش های مان ادامه دهیم، در نهایت به نتیجه یی خواهیم رسید.”

 اما کابل از اسلام اباد میخواهد بیش از این وقت کشی نکرده و تعهدات اش در نشست چهار جانبه را عملی سازد.

دوا خان مینه پال معاون سخنگوی رییس جمهورمیگوید ” پاکستان تعهدات نشست چهار جانبه را عملی نکرد و این کار روند مذاکرات را کند ساخت ما اماده گی کامل برای جنگ با طالبان اشتی ناپدیر داریم و از پاکستان میخواهیم که دیگر وقت کشی نکرده و تهدات نشست چهار جانبه را عملی سازد.”

 اگاهان نیز به این باور اند که پاکستان با تازه کردن همکاری هایش در روند صلح افغانستان میکوشد تا بامصروف ساختن حکومت افغانستان تنور جنگ افغانستان را در این فصل جنگی شعله ور سازد.

احمد سعیدی اگاه امور سیاسیگفت ” پاکستان وعده کرده بود که در هفته اول ماه مارچ طالبان را حاصر به میز میسازد که وفا نکرد طالبان نیز مذاکرات را رد کردند پس از این هر سیاست مدار افغانستان که به تعهدات پاکستان باور میکند احمق سیاسی بیش نیست”.

 ازسوی هم جمعیت علما ی پاکستان به رهبری مولانا سمیع الحق که به پدر معنوی طالبان نیز مشهور است میگوید به حمایت از طالبان افغان افتخار دارد به این حمایت خود ادامه می دهد .

 گزارشگر: فواد ناصری

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است