Connect with us

خبرهای تازه

پنجمین نشست ملی آب در کابل برگزار شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حمل ۱۳, ۱۳۹۸)

مقام‌‎های وزارت انرژی و آب در پنجمین نشست ملی آب می‌گویند که نبود راهبرد استفاده از آب و قانون پیچیده‌ی آن‌ سبب شده تا آب‌های سطحی و زیرزمینی کشور مدیریت نشوند.

پنجمین نشست ملی آب برگزار شد و هدف این نشست جستجوی راه حل درست مدیریت منابع آبی کشور گفته می‌شود.

نهادهای مسؤول حکومت در بخش آب، استادان دانشگاه ها، عالمان دین و نهادهای مدنی در این گرد آمده تا طرح های جامع برای مدیریت درست آب در نظر گرفته شود.

در این نشست مقاهای وزارت انرژی و آب می‌گویند که به علت نبود راهبرد دقیق و قانون درست آب، این نهاد نتوانسته است که از آب های سطحی و زیرزمینی کشور مدیریت کند. 

محمد گل خُلمی، سرپرست وزارت انرژی وآب میگوید: “در نتیجه جنگ‌های تحمیلی و نبود استراتیژی های مناسب و برنامه ریزی جامع جهت توسعه منابع آبی و خاک از ظرفیت ها استفاده کمتری صورت گرفته است.”

همچنان مقام‌های وزارت انرژی و آب تاکید می‌ورزند که قانون آب زیر بررسی است و به زودی، تکمیل شده و به کابینه ارایه خواهد شد.

درهمین حال، عبدالله عبدالله، رییس اجراییه حکومت  می گوید که باید از تجربه های ناکام در مدیریت آب های کشور استفاده نشود و باید راهکارعملی برای مدیریت آب سنجیده شود.

 رییس اجراییه از شرکت کننده گان این نشست می خواهد که در جریان سه روز آینده، باید مسؤولیت نهادها را در بخش مدیریت منابع آبی مشخص کرده و گام های عملی و مؤثر در این زمینه برداشته شود.

آقای عبدالله میگوید: “اگر این وضعیت دوام پیدا کند منابع ملی ضایع می شود و فرصت ها هم ازدست می رود و ما هم به صورت منسجم آن طوری که ضرورت است دراین عرصه به اهداف نمی رسیم.”

پس از باران های شدید و سرازیر شدن سیلاب‌ها بخش های از کشور آسیب دیده اندو نزدیک به ۲۷۰۰۰ خانه ویران شده اند. وزارت مبارزه با حوادث رویدادهای طبیعی می گوید که  باید همآهنگی لازم میان نهادهای حکومت برای رسیده گی به نیازمندان به میان آید.

نجیب آقا فهیم، وزیر دولت در امور رسیده گی به حوادث طبیعی ابراز میدارد: “محیط زیست ما آماده گی پذیرش این مقدار باران را ندارد و به سرعت تبدیل به یک امواج سیلابی.”

این در حالی‌ست که منابع آب های سطحی کشور ۴۹ میلیارد مترمکعب و آب های زیرزمینی ۱۷ میلیارد مترمکعب پیش بینی شده است که با استفاده از این آب ها، ۲۳۰۰۰هزار میگاوات برق تولید شده و ۷ میلیون هکتار زمین نیز سیر آب خواهند شد.

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است