Connect with us

رویداد های اخیر

پنتاگون کاهش سربازان از افغانستان و عراق را اعلام کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 18, 2020)

پنتاگون اعلام کرده‌است که بربنیاد دستور دانلد ترمپ، رییس‌جمهور ایالات متحده امریکا، شمار نیروهای این کشور در افغانستان تا ۲ هزار و ۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

کریستوفر میلر، سرپرست وزارت دفاع امریکا سه‌شنبه شب اعلام کرد که شمار سربازان این کشور تا ۱۵ ماه جنوری سال آیندۀ میلادی در افغانستان و عراق به ۲ هزار و ۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت. 

وی که در یک نشست خبری ظاهر شد بدون اینکه سوالی از خبرنگاران داشته باشد گفت:” تا ۱۵ جنوری ۲۰۰۰ سرباز از افغانستان و ۵۰۰ سرباز از عراق بیرون کشیده می‌شوند. به این ترتیب تعداد سربازان امریکایی در هر یک از این دو کشور به ۲۵۰۰ تن کاهش می‌یابد.”

او در ادامه می‌گوید که دستور برای عملی ساختن کاهش سربازان در این دو کشور، صادر شده‌است.

میلر افزود گفت: “برنامۀ رییس‌جمهور ترمپ این است که جنگ افغانستان و عراق یک برد موفقیت‌آمیز و مسؤولیت پذیرانه باشد و نیز سربازان شجاع مان به خانه برگردند.”

در همین حال، کرستوفر میلر، وزیر دفاع امریکا با رییس‌جمهور غنی گفت‌وگوی تلفونی داشته‌است و درباره کاهش نیروهای امریکایی و روند صلح افغانستان بحث کرده‌است.

این درحالی است که روز گذشته ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هشدار داد که بیرون شدن شتاب‌زده از افغانستان، بهای سنگینی خواهد داشت.

استولتنبرگ در این باره می‌گوید: “افغانستان بار دیگر به محلی برای تروریست‌های بین‌المللی برای برنامه ریزی و سازماندهی حملات به کشور ما، متبدل خواهد شد.”

او افزود که گروه داعش بار دیگر در این کشور جان خواهد گرفت و در سوریه و عراق، شکست خورده‌است.

به گفتۀ او، حتا اگر امریکا افغانستان را ترک کند، ناتو به مأموریت، آموزش، مشوره‌دهی و کمک به نیروهای امنیتی این کشور، ادامه خواهد داد.

او تأکید می‌کند: “ما همچنین متعهد به‌تمویل آنها (نیروهای امنیتی افغان) تا سال ۲۰۲۴ هستیم.”

از سوی دیگر، آنگرت کرامپ کارن بائر وزیر دفاع آلمان می‌گوید که هرگونه تصمیم‌گیری دربارۀ خروج نیروها از این کشور، باید براساس شرایط موجود باشد.

بر اساس گزارش رویترز، وزیر دفاع آلمان می‌افزاید که “مذاکرات صلح در حال انجام در افغانستان تاکنون نتایجی را که همه آرزو می‎کنیم ، به همراه نداشته‌است.”

از سوی دیگر بر بنیاد گزارش روزنامۀ امریکایی “ده هیل”، در یک گزارش پنتاگون که روز سه‌‌شنبه پخش شده‌‌است، آمده‌‌است که با وجود توافق صلح امریکا و طالبان، این گروه حملات کوچک علیه نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا، راه اندازی کرده‌‌است.

رویداد های اخیر

ارغندیوال دلیل برکناری اش را مخالفت با قرارداد ۱۸نوع گوشت عنوان میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 25, 2021)

عبدالهادی ارغندیوال، وزیر پیشین مالیه در جریان یک نشست خبری میگوید که حلقات خاص در ارگ  سبب برکناری وی شده است.

ارغندیوال در این باره گفت:”حلقات در داخل ارگ است که بخاطر منافع شان کار میکند و نمی گذارند ارغندیوال باشد و من از رییس جمهور تقاضا میکنم پیام بود مستقیم برم میگفت نه حلقات که منافع شان در خطر بود.”

این در حالی است که دو روز قبلررییس جمهور غنی در یک حکم ارغندیوال را برکنار کرد و دلیل برکناری وی را تعلل در جمع آوری عواید، عدم همکاری با هیات مشترک بررسی مقررهای غیر قانونی و ممانعت با این نوع بررسی‌ها، ضعف مدیریتی و عدم تعهد به ارزش‌های حکومت داری خوب عنوان کرده بود.

ارغندیوال یکی از دلیل برکناری وی مخالفت با قراردادهای کمیسیون تدارکات که شامل ۱۸ نوع گوشت به اداره امور و قرارداد تیل به بهای بلند بود، عنوان میکند.

او میگوید: “۱۰ روز قبل کمیسیون تدارکات دایر شده بود درباره قراری دادها بود باز بعدا گفته شد که آیا در مورد قرار داد ها ملاحظات وجود دارد و من به عنوان عضو این کمیسیون گفتم بلی ملاحظات است قرار داد اداره امور که شامل 18 نوع گوشت است چی وجدان وجود دارد بر این قرار داد که عساکر ما در جبهات استند حتا آب نوشیدنی ندارند و این قرار داد بسته شود جناب رییس جمهور که دید رد کرد و دوم اش هم قرار داد تیل بود که در بازار فی لیتر ۳۴ افغانی است اما حدر قرار ۴۱ افغانی بود که مخالفت کردم مخالفت کردیم ما با این تعهد ملی خود به مشکل روبرو می شویم .”

قبل از این یک عضو مجلس نماینده‌گان ادعا کرده بود که اداره امور ریاست جمهوری قرارداد ۱۸ نوع گوشت و ترکاری را به ارزش ۳۰ میلیون افغانی عقد کرده است که واکنش‌های تند را بر انگیخت.

ارغندوال میگوید که هیچ مقرری‌ غیر قانونی در این وزارت صورت نگرفته است وی تاکید می کند که اکنون وزارت مالیه برای سال مالی ۱۴۰۰ هجری شمسی ۳۰ میلیارد افغانی اختصاص داده است و همچنان در اثر کارکرد وی افغانستان توانست در نشست ژینوا کمک‌های جامعه جهانی را نیز بدست اورد.

ارگ تاکنون در مورد اظهارات ارغندیوال چیزی نگفته است.

آقای ارغندیوال از حامیان رییس جمهور غنی در انتخابات ریاست جمهوری گذشته بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

غنی: امریکا پس از بررسی توافقنامه صلح با حکومت افغان مشوره میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 25, 2021)

رییس جمهور غنی در نشست کابینه تاکید می‌کند که تماس مشاور امنیت ملی امریکا با مشاور امنیت ملی کشور، نمایانگر این است که امریکا، دولت و نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را شریک اساسی خود میداند.

رییس جمهور می افزاید که بررسی قرار داد طالبان با امریکا از سوی اداره بایدن روی دست گرفته می‌شود پس از آن امریکا در این مورد با حکومت افغانستان مشوره خواهد کرد.

 محمد اشرف غنی در این باره گفت: “یک بررسی سریع قرارداد طالبان با امریکا از طرف شورای امنیت ملی امریکا روی دست گرفته خواهد شد، و بعد از آن یک مشوره اساسی همرای حکومت صورت خواهد گرفت تا به یک نقشه مشترک در روابط مشترک برسیم”

آگاهان می‌گویند که افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان و هشدار و رزمایش‌های حکومت بی باوری دو طرف را به صلح نشان میدهد.

واحد فقیریار، آگاه امور سیاسی، در این باره گفت:”در حالیکه در صلح در قطر نشسته اند و باز هم گپ از جنگ و تشدد می زنند، سر در گریبان خود کنند و به وجدان خود مراجعه کنند و از افغان کشی دست بکشند”

طارق فرهادی، آگاه امور سیاسی در این باره گفت:” یار مشکل به وجود آمده بود از بین می برد و من فکر می کنم که امریکا به زودی اشاره بدهد که دو باره حرف‌ها روی صلح باشد، به حکومت و طالبان.”

اما منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که امریکا در این مورد تصمیم خواهد گرفت که روند چگونه پیش برود.

سید اکبر آغا، عضو پیشین گروه طالبان، در این باره گفت:”اگر امریکایی ها در افغانستان جنگ بخواهند، جنگ ادامه پیدا می‌کند، شما دیدید که حکومت زندانی‌ها را رها نمی‌کرد ،اما وقتی امریکایی‌ها گفتند رها کرد.”

رییس جمهور در دیدار با رییس شورای عالی مصالحه ملی از افزایش خشونت‌ها نگرانی کرده و بر تامین آتش بس تاکیده کرده اند و همچنان رییس هیئت گفتگو کننده دولت در دوحه در دیدار با رییس سازمان علمای محمدیه اندونیزیا تاکید کرده است که تامین آتش بس و مذاکرات موثر اولویت آنان است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افغان بیسیم جایزه نهایی قرعه کشی نامدار شاندار را توزیع کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 25, 2021)

مسوولان شرکت مخابراتی افغان بیسیم میگویند که امروز ( دوشنبه، ۶ دلو) مراسم توزیع جایزه نهایی، قرعه کشی نامدار شاندار این شرکت برگزار شد.

این جایزه به مشتریان شرکت مخابرای افغان بیسیم همه ساله توزیع میشود.

جایزه نهایی این قرعه کشی یک عراده موتر مودل سال به یک تن از باشنده‌گان ولسوالی فرزه ولایت کابل رسیده است.

مسئولان شرکت مخابراتی افغانستان بیسیم می گویند که روند توزیع جوایز کاملا شفاف بود.

بالاجی، مسئول تجارتی شرکت مخابراتی افغان بیسیم، در این باره گفت: “ما فکر کردیم که تعامل مشترکین ما که در مورد اعتماد و وفاداری از خود نشان داده اند را دو باره به مشتریان خود منحیث تشکر گونه پس بدهیم”

فردیکه برنده جایزه نهایی قرعه کشی نامدار و شاندار افغان بیسیم که عبارت از یک عراده موتر مودل سال است، ابراز خرسندی میکند.

مسئولان در شرکت مخابراتی افغان بیسیم می‌گویند که در سه ماه گذشته ۳۰۰ جایزه نقدی و غیر نقدی را به مشتریان این شبکه مخابراتی در سراسر افغانستان توزیع کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending