Connect with us

رویداد های اخیر

پنتاگون: طالبان هنوز با گروه‎های وابسته با القاعده در ارتباط است

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۱۲, ۱۳۹۹)

در گزارش تازه پنتاگون آمده است٬ که گروه های منطقه یی وابسته به القاعده روابط نزدیک با طالبان بر قرار می کنند و  منافع پایدار در حمله بالای سربازان امریکایی و سایر کشو ها دارند.

طالبان در گزارش تازه ی پنتاگون متهم به تبانی با شاخه ی القاعده در شبه قاره هند است.

گزارش وزارت دفاع امریکا که به کنگره ی این کشور در مورد وضعیت امنیتی افغانستان آماده شده است نبشته که، شاخه ی القاعده در شبه قاره هند به طور مرتب با اعضای رده پایان طالبان برای تضعیف دولت افغانستان همکاری می کند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری  افغانستان گفته است: ” به باور ما طالبان هنوز هم با شبکه ی چون حقانی و ده ها شبکه دیگر که در افغانستان فعالیت دارند روابط دارد. آنچه که یافته های پنتاگون است نهادهای امنیتی ما هم همین گزارش را دارد”.

پنتاگون همچنان گزارش داده است که روسیه با طالبان و دیگر گروه ها در افغانستان فعالانه کار می کنند تا روند خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان تسریع یابد، موردی که وزیر خارجه ی امریکا با همتایی روسی خودش در مورد آن صحبت کرده است.

مایک پمپیو وزیر امور خارجه ی امریکا گفته است: “تنها در افغانستان شکست خوردند و بنابرین هدف شان در این کشور کاهش خطر هراس افکنی است. من همراه با همتای روسی ام در مورد افغانستان صحبت کرده ام که آنها نباید خود را در این مساله شامل کنند.”

پنتاگون می گوید که با وجود پیشرفت های اخیر در روند صلح، شاخه القاعده در شبه قاره هند روابط نزدیک را با طالبان در افغانستان که احتمالا برای محافظت و آموزش است حفظ می کنند.

ظاهر عظیمی نظامی باز نشسته کشور میگوید: “دشمن واضع القاعده ایالات متحده امریکاست، و از طرف دیگه بسیار روشن است که رابطه با طالبان قطع نمیشود و این امر سبب دوام جنگ خواهد شد.”

رحمت الله بیژن پور آگاه امور سیاسی گفته است: “امریکا می‌خواهد که حلقه بازی در افغانستان را تکرار کند و یا دور جدید بازی را آغاز بکند، به همین خاطر در برابر طالبان موضع گیری گوناگون نشان میدهد و بعد مستقیما نیروی دیگر به نام داعش در منطقه ظهور کند”.

این گزارش همچنان در باره ی خط مشی ایران در قبال افغانستان می گوید: ایران اهداف خود را در افغانستان با ارایه پشتیبانی حساب شده به طالبان و تعامل و تلاش برای تقویت روابط با دولت افغانستان دنبال می کند. گروه طالبان در این مورد واکنش نشان نداده است.

در همین حال طالبان در بیانیه ای این گزارش را رد کرده و آنرا “تبلیغات و بی اساس” خوانده است.


رویداد های اخیر

رقابت‌های مقدماتی جام جهانی و جام ملت های آسیا به تعویق افتاد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۳۹۹)

رقابت های مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت های ۲۰۲۳ آسیا، به دلیل شیوع ویروس کووید-۱۹ به تعویق افتاده اند.

بر بنیاد اعلامیه رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا و فدراسیون جهانی فوتبال، مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲ و جام ملت های ۲۰۲۳ آسیا به دلیل شیوع فراگیر کووید-۱۹ بار دیگر به تعویق افتاده اند و ادامه‌ی بازی در سال ۲۰۲۱ ، برگزار می شوند.

در اعلامیه آمده است: “به منظور محافظت از سلامت و ایمنی تمام اشتراک کنندگان، فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا مشترکا کار میکند تا اوضاع منطقه را بررسی و تاریخ جدیدی برای برگزاری بازی ها مشخص کند.”

بر اساس اعلامیه تاریخ جدید برای ادامه مسابقات در روزهای آینده اعلام خواهد شد.

این در حالی ‌است که قرار بود تیم ملی فوتبال افغانستان در سه بازی باقی مانده‌ی خود در این مرحله، هشتم اکتوبر با بنگلادیش، سیزدهم همین ماه با عمان و دوازدهم  نوامبر سال ۲۰۲۰ نیز با هندوستان صف آرایی کند.

تیم ملی فوتبال افغانستان در گروه چهارم این رقابت ها حضور دارد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

کمپاین واکسیناسیون علیه پولیو در افغانستان از سر گرفته شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۳۹۹)

کمپاین مبارزه علیه پولیو در افغانستان پس از سه ماه وقفه به دلیل شیوع کرونا، از سر گرفته شده است.

یونیسف یا صندوق حمایت از کودکان ملل متحد روز سه‌شنبه، گزارش داد که در نتیجه تعلیق فعالیت ایمن سازی در برابر پولیو، موارد فلج اطفال در افغانستان به ۳۴ و در پاکستان نیز به ۶۳ رویداد رسیده است. این موارد در مناطق که قبلا عاری از پولیو بود نیز گزارش شده است.

افغانستان و پاکستان آخرین کشورها در جهان است که همه‌گیری بومی فلج کودکان در آن وجود دارد. سال گذشته، افغانستان شاهد ثبت ۲۶ مورد پولیو بود.

یونیسف روز گذشته گفت که برنامه ایمن سازی در برابر پولیو در سه ولایت افغانستان از سر گرفته شده است. کمپاین بعدی آن نیز در ماه جاری برنامه ریزی شده است.

یونیسف گفته است: ” این ایمن سازی های نجات دهنده، در صورتی که کودکان از یک وضعیت اضطراری دیگر نگهداری شوند، بسیار حیاتی اند.”

در اعلامیه این نهاد آمده است: ” از آنجایی که جهان فقط برای سلامتی دیده شده است؛ ویروس ها هیچ مرزی را نمی شناسند و هیچ کودکی تا زمانی که تمام کودکان ایمن نشده اند، از فلج اطفال در امان نیست.”

فلج اطفال یک بیماری بسیار ساری فلج کننده و گاها کشنده است که با واکسن کودکان زیر پنج سال قابل پیشگیری است.

روند ایمن سازی کودکان به شمول کمپاین پولیو در ماه مارچ به دلیل شیوع کرونا به تعلیق در آمد.

 استفاده از دستورالعمل‌های جدید واکسیناسیون و استفاده از تجهیزات محافظتی توسط کارکنان بهداشت در خط نخست، به آنان کمک میکند که فعالیت‌های واکسیناسیون را به طور ایمن از سر بگیرند.

یونیسف گفته است در حالی که تمام تلاش ها برای دستیابی به کودکان در سراسر کشور انجام خواهد شد، این سازمان نگران است که تا یک میلیون کودک در افغانستان نتوانند به خدمات بهداشتی دسترسی پیدا کند. زیرا واکسیناسیون منزل به منزل در بعضی مناطق امکان پذیر نیست و والدین باید خود به کلینیک ها مراجعه کنند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

پرواز سیک‌های افغان به دهلی به دلیل «نگرانی های امنیتی» به تعویق افتاد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۲, ۱۳۹۹)

پرواز که قرار بود ۱۸۰ شهروند سیک و هندو افغان را به دهلی انتقال دهد برای یک هفته به تعویق افتاده است.

یکی از سران سیک‌های افغان که نخواست نامی از وی برده شود به خبرگزاری «تایمز اف اندیا» گفته است: “من فکر نمیکنم کدام مساله دیگر به جز نگرانی های امنیتی، دلیلی برای تعویق این پرواز وجود داشته باشد.”

منابع اطلاعاتی هند به این رسانه گفته است: ” هیچ کس نمی خواهد در مورد ترک سیک ها و هندوها از افغانستان بسیار هیاهو کند، زیرا این امر می تواند آنها را در معرض حملات بیشتر شبه نظامیان قرار دهد.”

این دومین گروه از حدود ۷۰۰ سیک و هندوی افغان است که قرار است کشور را ترک کند. شهروندان کشور در حالی افغانستان را ترک میکنند که در ماه مارچ سال روان میلادی یک گوردواره این اقلیت مذهبی از سوی داعس مورد حمله قرار گرفت که در نتیجه ۲۵ سیک جان باخت.

این رویداد نخستین حمله بر این توده مذهبی نبوده است. پیش از این نیز آنان از سوی گروه داعش مورد حمله قرار گرفته است.

در سال ۲۰۱۸ میلادی، در یک حمله داعش بر رهبران هندو ها و سیک ها در شهر جلال آباد، دست کم ۱۷ نفر کشته شدند.

این حمله زمانی رخ داد که رهبران سیک‌ها به دیدار رییس جمهور غنی می‌رفتند.

تهدیدهای بالقوه و حمله داعش علیه این اقلیت مذهبی باعث شد که فعالین حقوق سیک ها در امریکا را واداشت تا از سازمان ملل برای خروج هندو ها و سیک ها از افغانستان، درخواست کمک کنند.

تا هنوز هند به این درخواست پاسخ مثبت داده و اولین گروه یازده نفری آنان را به هند پناه داده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending