Connect with us

رویداد های اخیر

پس از خبر: نگرانی از بدتر شدن وضعیت محیط زیست در کابل

Avatar

منتشر شده

 در

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

غنی و پومپیو در مورد اقدام‌های بعدی روند صلح افغانستان صحبت کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۳۹۹)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور با مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا در مورد اقدامات بعدی در روند صلح، صحبت کرده است.

ارگ ریاست جمهوری در اعلامیه ای میگوید که دو طرف روز گذشته از طریق کنفرانس ویدیویی در مورد صلح افغانستان تبادل نظر کرده اند.

در این ویدیوکنفرانس امرالله صالح و سرور دانش معاونین رییس جمهوری، عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی، زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، سکات میلر فرمانده کل نیروهای حمایت قاطع و راس ویلسن شاژدافیر سفارت امريكا در افغانستان نیز حضور داشتند.

 

در این کنفرانس وزیر خارجه امریکا گفته است که هدف اساسی این کشور یک افغانستان متحد، مستقل، دموکراتیک و باثبات در چوکات تداوم روابط درازمدت و ستراتیژیک میان دو کشور است و “برای رسیدن به آن یکجا با حکومت افغانستان کار خواهیم کرد.”

بر اساس اعلامیه، در این ویدیوکنفرانس در خصوص صلح، گام های بعدی در راستای صلح از جمله رهایی زندانیان، تحلیل و مکان مذاکرات و سایر اقدامات مربوط به صلح، بحث صورت گرفت.

هر دو جانب بر همکاری مشترک در زمینه اطلاع رسانی در آغاز و جریان مذاکرات صلح تاکید کردند.

در اعلامیه آمده است: “در این ویدیوکنفرانس موافقت صورت گرفت که در روزهای نزدیک روی جزییات بعدی در پروسه صلح کار صورت گیرد و به ویژه جانب دولت افغانستان روی میکانیزم آتش بس اعلام ناشده که قواعد بازی در آن مشخص گردد، تاکید نمود.”

 

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

مقام‌ محلی: طالبان چهار غیرنظامی را در بدخشان تیر باران کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۳, ۱۳۹۹)

مقام‌های محلی ولایت بدخشان تایید میکنند که طالبان مسلح چهار غیرنظامی در این ولایت را تیر باران کرده اند.

نیک محمد نظری سخنگوی والی بدخشان میگوید که طالبان مسلح شام روز دوشنبه در ساحه شیوه ولسوالی ارغنجخواه این ولایت چهار فرد ملکی را به گلوله بستند.

به گفته آقای نظری قربانیان این رویداد دو مرد با پسران شان بوده اند.

این مقام محلی می‌افزاید که تا هنوز دلیل این گلوله باری روشن نشده است و ساحه رویداد نیز زیر حاکمیت طالبان قرار دارد.

گروه طالبان تا هنوز در زمینه چیزی نگفته است.

بدخشان از جمله ولایت های ناامن هم سرحد با پاکستان، چین و تاجیکستان است که گروه های طالبان، القاعده و داعش در شماری از ولسوالی آن فعالیت گسترده دارند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

افغانستان نزدیک به ۳۳ میلیون نفوس دارد – احصایه ۱۳۹۹

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۲, ۱۳۹۹)

به اساس احصایه ی سال ۱۳۹۹، نفوس افغانستان نزدیک به ۳۳ میلیون فرد برآورد شده است.

اداره ملی احصایه و معلومات می گوید که ۵۱درصد از جمعیت کشور را مردان تشکیل می دهد و بیش از ۲۳ میلیون تن در روستا‌ها زندگی می‌کنند.

نفوس کشور در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ‌پار، هفت‌ صد هزار نفر بیش‌تر برآورد شده است.

آمار کوچی‌ها نیز، یک و نیم میلیون تن برآورده شده و نیز جوانان زیر پانزده سال، پانزده و نیم میلیون تن از جمعیت کشور را تشکیل داده است.

بربیناد معلومات اداره احصایه، شانزده میلیون و هشت ‌صد هزار جمعیت کشور مرد و شانزده میلیون و یک‌صد هزار تن دیگر زنان هستند.

شماری از جامعه شناسان به این باور اند که در احصایه‌های رسمی، برآورد نفوس با چالش‌های فنی روبروست و بی باوری‌های اجتماعی نسبت به این آمار وجود دارد.

از سوی هم برخی از شهروندان کشور می گویند سال ها جنگ در افغانستان ادامه داشته است و حکومت نتواسته نفوس افغانهاییکه زیر حاکمیت طالبان زندگی می کنند را نفوس شماری کنند.

جا دارد یادور شد که در حال حاضربیش از ۵۴ درصد مردم افغانستان، زیر خط فقر زندگی می‌کنند و با افزایش جمعیت، میزان فقر نیز بیشتر خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

Trending