Connect with us

رویداد های اخیر

پس از خبر: آغاز بررسی اسناد نامزدان احتمالی انتخابات

Ariana News

منتشر شده

 در

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

رویداد های اخیر

گزارشگران بدون مرز بازداشت و آزار و اذیت خبرنگاران افغان را محکوم کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

سازمان گزارشگران بدون مرز، بازداشت دو روزنامه‌نگار توسط نیروهای امنیت ملی در زابل و خوست و آزار و اذیت مسوولان خبرگزاری پژواک را از سوی مقام‌های رسمی حکومت افغانستان، نکوهش کرده و از رییس جمهوری و امرالله صالح معاون نخست‌اش میخواهد تا قانون رسانه‌های همگانی را رعایت کنند.

در گزارشی که از سوی سازمان گزارش‌گران بدون مرز منتشر شده، آمده است که محبوب‌الله حکیمی، خبرنگار رادیو بیان در ولایت زابل، در یازدهم سرطان، از سوی نیروهای امنیت ملی بازداشت شده است.

گزارش افزوده است که اتهام آقای حکیمی، انتشار کامنتی در صفحه‌ی فیس‌بوکش و کافر خطاب کردن رییس‌جمهور غنی بوده است.

در حالی که این خبرنگار، پیش از بازداشت در ویدیویی انتشار این کامنت را نتیجه‌ی هک شدن صفحه‌اش دانسته است. بر اساس گزارش، در ویدیویی که از سوی امنیت ملی منتشر شده، آقای حکیمی به انتشار این پیام اعتراف کرده و بابت آن معذرت خواسته است.

مجیب خلوتگر رییس اجرایی نی حمایت کننده رسانه های آزاد در افغانستان گفته است: “حکومت افغانستان فشار وارد میکند بر آزادی بیان و با قطع یا حداقل با مخالفت دسترسی به اطلاعات و اخلال آن باعث می شود که بر آزادی بیان فشار وارد کند و حکومت بر تعهدات خود و رعایت قانون که خود امضا کرده پابند نیست.”

بر بنیاد این گزارش، هم‌چنان در یازدهم سرطان، نیروهای امنیت ملی ولایت خوست، خانه‌ی فاروغ جان منگل، خبرنگار محلی و همکار خبرگزاری رویترز و برادرش سیف‌الله حیات، نماینده‌ی کمیته‌ی مصوونیت خبرنگاران را بررسی کرده و با رفتاری نامناسب، او را به ریاست امنیت ملی برده اند.

صدیق الله توحیدی مسوول امور داد خواهی کمیته مصونیت خبرنگاران توحیدی گفته است: “اعلامیه خبرنگاران بدون مرز سو رفتار برخی نهادهای حکومتی در برابر خبرنگاران امر درست و روشن است. اتهام و محکومیت بالای خبرنگاران نشان میدهد که حکومت افغانستان و ادارت تحت امرش میکانیزم قانونی رسیدگی به شکایت های خبرنگاران را در نظر نمی گیرد. با سلیقه ها و اقدامات غیر قانونی سبب مشکلات جدی بر خبرنگاران می شوند.”

خبرنگاران‌می‌گویند در کنار تهدید و نبود مصوونیت جانی برای خبرنگاران عدم دسترسی به اطلاعت یکی از چالش های جدی تر دیگری است حکومت به آن کم توجهی می‌کنند.

سازمان گزارش‌گران بدون مرز، گفته است که خبرگزاری پژواک نیز چندی پیش، پس از انتشار گزارشی در باره‌ی قاچاق و فروش ۳۲ دستگاه تنفس مصنوعی کمک شده به افغانستان در پاکستان، زیر فشارهای مستقیم و غیر مستقیم مقام‌های حکومتی قرار گرفته است.

به خواندن ادامه دهید

جهان

امریکا: روسیه با طالبان و شبکه حقانی در افغانستان در تماس است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

مارک اسپر وزیر دفاع امریکا تایید می کند که روسیه با گروه طالبان، شبکه حقانی ودیگر گروه ها درافغانستان در تماس است و از این کار سود می‌برد.

آقای اسپر در پاسخ به ادعاها مبنی بر انعام دادن روسیه به جنگجویان طالبان برای کشتن سربازان امریکایی در افغانستان، به کانگرس این کشور گفته است که تا هنوز هیچ اطلاعات تایید شده ای در باره ی این موضوع ندارد.

آقای اسپر میگوید: “من گزارش‌های اولی در این زمینه را به دست آورده بودم اما پس از آن‌که جنرال میلر و جنرال مکنزی در این مورد تحقیق کردند، هیچ یکی از آن ها فکر نمی‌کردند این گزارش معتبر باشد”.

در این میان مارک میلی رییس ستاد ارتش امریکا  می‌گوید که روسیه و برخی کشورهای دیگر، برای سال‌ها از طالبان، شبکه‌ی حقانی و سایر گروه‌های هراس افگن در افغانستان پشتیبانی مالی و آموزشی کرده است.

آقای میلی گفته است: “اگر کمک های مالی روسیه به شورشیان در افغانستان حقیقت داشته باشد، شما می‌دانید که من یک جنرال خشن استم، مثل هرکسی دیگر در ارتش. اگر این دستور از سوی دولت روسیه و یا هر نهاد دولتی دیگر برای کشتن سربازان امریکایی صورت گرفته باشد، این یک معامله‌ی بسیار بزرگ خواهد بود”.

برخی نظامیان پیشین امریکا که درافغانستان ماموریت داشته اند، نیز از رابطه عمیق میان طالبان و روسیه حرف می‌زنند.

جان نیکلسون فرمانده‌ی پیشین پشتیبانی ماموریت قاطع در افغانستان گفته است: “این یک معامله‌ی دو طرفه است که روسیه پیشنهاد و طالبان قبول کرده است. به صورت مستقیم و غیر مستقیم، این کار خلاف روحیه ی توافق صلح در افغانستان است”.

این درحالی است که روسیه وطالبان این گزارش را بی بنیاد خوانده اند و روسیه نیروهای استخباراتی امریکا را به قاچاق مواد مخدر درافغانستان متهم کرده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ویروس کرونا در افغانستان؛ مبتلا ۳۴۱۹۴ نفر و جان باختگان ۹۷۱ تن

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت صحت کشور میگوید که شمار مبتلایان ویروس کرونا در کشور به ۳۴۱۹۴ نفر و تعداد جان باختگان ناشی از کرونا به ۹۷۱ نفر رسیده است.

بر اساس آمار این وزارت ۲۸۶ مورد جدید کرونا در ۲۴ ساعت گذشته در کشور به ثبت رسیده است.

آزمایش کرونای ۸۳ نفر در کابل، ۸۱ تن در هرات، ۹ در بلخ، یک نفر در ننگرهار، ۳۰ نفر در بامیان، ۵ تن در تخار،سه نفر در بغلان، ۳۰ تن در بادغیس، ۲ نفر در لوگر، ۵ تن در قندز، ۲ نفر در پروان، ۱۶ تن در دایکندی، ۳ نفر در میدان وردک، یک تن در لغمان، ۲ تن در پنجشیرو ۱۳ نفر در غور، مثبت بوده است.

در همین حال ۱۲ بیمار کرونایی – ۱۰ نفر در کابل، دو تن در هرات، یک نفر در میدان وردک و یک تن دیگر در تخار – در ۲۴ ساعت گذشته جان باخته اند.

وزارت صحت میگوید که ۴۱ بیمار  کووید-۱۹ در یک شبانه روز گذشته پس از درمان از بیمارستان ها مرخص شده اند که شمار کل بهبود یافتگان به ۲۰۸۸۲ نفر رسیده است.

این در حالی است که هیات مدیره بانک جهانی روز گذشته بسته‌ی کمک مالی بلاعوض را به ارزش ۲۰۰ میلیون دالر امریکایی جهت مقابله با اثرات منفی اقتصادی و اجتماعی بحران کووید-۱۹ در افغانستان، تامین تسهیلات اولیه برای مردم نهایت آسیب پذیر و حمایت از تشبثات خصوصی، تصویب کرد.

این نهاد در اعلامیه ای گفته است که این بسته‌ی کمک مالی که در چوکات “پروگرام انکشاف پالیسی ها برای پاسخگویی بحران کووید- ۱۹ در افغانستان” به مصرف می رسد شامل ۱۰۰ میلیون دالر کمک اداره انکشاف بین المللی که بخش فراهم کننده کمک های مالی بانک جهانی برای فقیرترین کشور ها می باشد، و ۱۰۰ میلیون دالر دیگر کمک صندوق بازسازی افغانستان است که مدیریت آن را بانک جهانی به نمایندگی از ۳۴ کشور و سازمان های تمویل کننده بین المللی برعهده دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending