Connect with us

رویداد های اخیر

پرده برداری سیگار از اختلاس‌های میلیارد دالری پول‌های امریکا در افغانستان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۲۰, ۱۴۰۰)

سیگار یا سرمفتش ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان در تازه ترین گزارش خود از کلاه برداری‌ و سوء استفاده‌ از هزینه‌های بازسازی در افغانستان توسظ امریکا پرده برداشته است.

او در این گزارش به ۱۰ مورد مهم این کلاه برداری‌ها اشاره داشته است.

مورد اول تدارکات همه‌جانبه‌ای زمستانی برای کابل

نیروگاه تره خیل در سال ۲۰۰۷ به‌عنوان تولیدکننده پشتیبان پایتخت، در صورت به‌خطرافتادن تامین برق ازبکستان.

هزینه‌ی ساخت این تاسیسات ۳۳۵ میلیون دالر بوده و هزینه سوخت آن سالانه ۲۴۵ میلیون دالر برآورد شده است.

در مورد دوم موضوع نیم میلیارد دالر هزینه خریداری طیاره‌های باربری برای قوای هوایی افغانستان است

در سال ۲۰۰۸ بنا به ضرورت نیروهای هوایی افغانستان پنتاگون ۱۶ فروند طیاره باربری جی ۲۲۲ را که طراحی ایتالیا بود خریداری کرد. اما شش سال بعد این طیاره‌ها به قیمت اوراقی به قیمت ۴۰ هزار و ۲۵۷ دالر فروخته شده است.

مورد سوم هزینه ۳۶ میلیون دالر برای ساخت یک قرارگاه نیروهایی دریایی در سال ۲۰۱۰ در هلمند بود

بر بنیاد گزارش سیگر این قرارگاه نظامی هیچ گاهی مورد استفاده قرار نگرفته است.

در مورد چهارم پرده از هزینه ۲۸ میلیون دالر در سال ۲۰۰۷ برای دیزاین لباس‌های جدید اردوی ملی افغانستان برداشته است

عبدالرحیم وردک وزیردفاع وقت افغانستان پیشنهاد کرده بود که می خواهد یک الگوی استتار نادر، از شرکت کانادایی هایپر استیلس داشته باشد. ساخت یک میلیون و ۳۰۰ هزار یونیفارم نظامی که به گفته سیگر هزگر در میدان جنگ استفاده نشد.

جان ساپکو ، سرمفتش ویژه امریکا  در این باره گفت:” موارد فساد را در همه جا دیدیم منظورم این است که احتمالا بزرگترین و مورد بحث ترین آنها سربازان و پولیس خیالی عنوان کنیم. ما دیدیم که بیش از ۵۰ درصد تیل را که ما برای دولت افغانستان و سربازان آنها خریده بودیم دزدیده میشد ، در این میان ما یک مورد فوق العاده داشتیم که به رییس جمهور غنی مدت کوتاهی پس از آغاز به کار او دادم. او گفت که قصد دارد در این زمینه کاری انجام دهد که در آن ما شاهد افزایش قیمت بیش از ۲۵۰ میلیون دالر در یک قرار داد یک میلیارد دالری بود ، او هیچ کاری در این زمینه انجام نداد ، نه لوی سارنوال او و نه هیچ کس دیگری.”

مورد پنجم روزانه ۱.۵ میلیون دالر برای مبارزه با تولید تریاک از تکان دهنده ترین مورد این گزارش است

ایالات متحده (از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۱۸) روزانه ۱و نیم میلیون دالر برای برنامه‌های مبارزه با مواد مخدر هزینه کرد.

براساس آخرین گزارش سیگار، تولید تریاک در سال ۲۰۲۰ نسبت به سال قبل ۳۷ درصد افزایش یافته است.

مورد ششم هزینه ۲۴۹ میلیون دالر در یک جاده‌ای ناقص در شمال است.

برای ساخت یک بخش ۲۳۳ کیلومتری در شمال، بین شهرهای قیصار و لامان، ۲۴۹ میلیون دالر به پیمانکاران واگذار شد، اما تنها ۱۵ درصد از جاده ساخته شده است. بین مارچ ۲۰۱۴ و سپتامبر ۲۰۱۷، هیچ ساخت‌وسازی در این بخش انجام نشد و آن‌چه ساخته شده بود خراب شد.

مورد هفتم هوتل ۸۵ میلیون دالری که هرگز افتتاح نشد

مجتمع هوتل و آپارتمان گسترده‌ای در کنار سفارت امریکا در کابل راه‌اندازی شد که دولت ایالات متحده ۸۵ میلیون دلار قرض به آن اختصاص داد.

در سال ۲۰۱۶، سیگار به این نتیجه رسید که قرض ۸۵ میلیون دالری از بین رفته است، ساختمان‌ها هرگز تکمیل نشده و قابل سکونت نیستند

مورد هشتم استفاده بیتشر از بودجه ای بنام افغانستان برای خود امریکا است

پنتاگون گروه ویژه‌ای را برای عملیات تجاری و ثبات (TFBSO) ایجاد کرد که از عراق در سال ۲۰۰۹ آغاز شد و به افغانستان راه یافت، که برای عملیات آن در کنگره افغانستان ۸۲۳ میلیون دالر اختصاص داده شد.

سیگار در حسابرسی خود به این نتیجه رسید که بیش از نیمی از پول واقعا توسط TFBSO مصرف شده بود، یعنی ۳۵۹ میلیون از ۶۷۵ میلیون دالر، “صرف هزینه‌های غیرمستقیم و پشتیبانی شده است، نه صرف پروژه‌های افغانستان به صورت مستقیم.”

مورد نهم حیف و میل پول‌ها زیر نام ایجاد مرکز مراقبت‌های صحی در دریا

گزارش سال ۲۰۱۵ در باره بودجه یواس‌ای دب برای تاسیسات مراقبت‌های صحی در افغانستان می‌گوید که بیش از یک سوم از ۵۱۰ پروژ‌ه‌ای که مشخص اتش به آن‌ها داده شده بود، در آن مکان‌ها وجود نداشت. در ۱۸۹ مورد، هیچ ساختار فزیکی در فاصله ۴۰۰ فوتی از مشخصات گزارش‌شده نشان نداد.

مورد دهم حداقل ۱۹ میلیارد دالر به دلیل “اتلاف، کلاهبرداری و سوءاستفاده” از دست رفته است

یک گزارش در اکتبر ۲۰۲۰ مجموع شگفت‌انگیزی از هزینه‌های جنگ ارائه کرد. کنگره در آن زمان از سال ۲۰۰۲ برای بازسازی افغانستان ۱۳۴ میلیارد دالر اختصاص داده بود.

سیگار توانست ۶۳ میلیارد دالر از آن را بررسی کند، یعنی تقریبا نیمی از آن. آن‌ها به این نتیجه رسیدند که ۱۹ میلیارد دالر از آن، یعنی تقریبا یک سوم آن “در اثر اتلاف، کلاهبرداری و سوء‌استفاده از بین رفته است.”

رویداد های اخیر

خواست امارت اسلامی از سیاسیون پیشین برای برگشت به افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

شیر محمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت خارجه، از همه مخالفان امارت اسلامی میخواهد که به افغاستان بازگردند.

آقای ستانکزی در اولین سخنرانی‌اش به عنوان معین سیاسی این وزارت گفته است که با مقام‌های پیشین در تماس است و از آنان خواسته به کشور برگردند اما انتظار دوباره وزیر شدن را نداشته باشند.

آقای ستانکزی گفته است: “با تمامی مخالفان در تماس استم، از آنان خواسته‌ام که به ‌حیث افغان به کشور برگردند؛ اما انتظار دوباره وزیر شدن را نداشته باشند.”

عباس ستانکزی از مذاکره کنندگان ارشد امارت اسلامی با حکومت پیشین و امریکا بوده است. او از کشورهای خارجی میخواهد که سفارت های شان در کابل باز کنند و با حکومت آنان وارد تعامل خوب شوند.

این درحالی است که یک هییت امارت اسلامی به سرپرستی امیرخان متقی، در حال مذاکره با نمایندگان اتحادیه اروپا و امریکا در دوحه است.

این هییت مذاکرات با اتحادیه اروپا را مفید میداند و میگوید که به روز دوشنبه مذاکرات را با جانب امریکا آغاز می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سویه جدید کرونا؛ دو مورد ابتلا به اومیکرون در آسترالیا ثبت شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

آسترالیا دو مورد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا «اومیکرون» را امروز ثبت کرد.

این در حالی است که شیوع این نوع کرونا در سراسر جهان در حال گسترش است.

مقام های صحت آسترالیا گفته اند که دو مسافر که به تازگی از آفریقای جنوبی به این کشور آمده اند، به این نوع ویروس مبتلا بوده اند.

به گفته آنان هر دو مسافر واکسین ضد کرونا دریافت کرده و در قرنطینه به سر می برند.

مقام ها افزوده اند که ۱۲ مسافر دیگر آفریقای جنوبی نیز به ۱۴ روز قرنطینه هوتل برده شده اند.

اومیکرون بار اول در آفریقای جنوبی کشف شد و گفته میشود که مهار این نوع کرونا دشوار است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

قریشی: صلح در افغانستان برای تجارت ترانزیتی بسیار حیاتی است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

شاه محمود قریشی روز شنبه (۶قوس) طی سخنرانی به صورت مجازی در اجلاس وزیران سازمان اکو در آستانه نشست سران این سازمان به میزبانی دولت ترکمنستان در عشق‌آباد، بر لزوم هم افزایی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (ECO) برای دستیابی به اهداف مشترک و توسعه پایدار تاکید کرد.

به نقل از رادیو پاکستان وی با اشاره به تحولات افغانستان گفت:” برقراری صلح و ثبات در این کشور برای اهداف اکو به ویژه تجارت ترانزیتی بسیار حیاتی است. همه ما باید به افغانستان و مردم آن کمک‌های بشردوستانه و اقتصادی ارائه کنیم تا از رنج‌های عظیم انسانی و فروپاشی اقتصادی جلوگیری شود.”

همچنان قریشی گفته است که توافقنامه تجاری اکو باعث تشویق سرمایه گذاری‌های متقابل بزرگتر، زنجیره تامین مشترک، افزایش بهره وری و رقابت خواهد شد.

او گفت که پاکستان معتقد است که سازمان همکاری اقتصادی ظرفیت قابل توجهی برای ظهور به عنوان یک نهاد منطقه‌ای قدرتمند را دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است