Connect with us

اخبار ساحوی

پرتاپ بمب دستی بر یک مراسم عروسی در بدخشان؛‌ ۱۵ نفر زخمی شدند

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اکتبر 16, 2020)

در نتیجه پرتاب یک بمب ‌دستی در یک مراسم ازدواج در ولایت بدخشان دست کم ۱۵ نفر زخم برداشته اند.

ثنا الله روحانی سخنگویی پولیس بدخشان به آریانا نیوز گفته است که این رویداد حوالی ساعت ۱۰:۳۰ شب گذشته در روستای بتاش در حوزه هفتم شهر فیض آباد، مرکز این ولایت رخ داده است.

آقای روحانی گفته است که یک فرد ناشناس یک بمب دستی را در این مراسم پرتاب کرده و خودش نیز موفق به فرار شده است.

وی افزوده است که تاهنوز انگیزه این حمله مشخص نیست اما بررسی ها در این مورد آغاز شده است.

تا هنوز فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

اخبار ساحوی

بازداشت ميانجی‌گران تسلیم شدن نیروهای افغان به طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 22, 2021)

وزارت دفاع کشور از بازداشت نفوذی های طالبان در ولایت کندز خبر میدهد.

این وزارت در اعلامیه ای گفته است که شماری از «نفوذی»های طالبان که خود را بزرگان محلی جا زده بودند در مربوطات کله گاو شهر کندز بازداشت شده اند.

در اعلامیه آمده است که این افراد قصد داشتند با نیروهای افغان رایزنی کنند که یک پاسگاه امنیتی را بدون درگیری به طالبان واگذار کنند.

این در حالی است که در روزهای پسین طالبان مسلح حملات شان را برای تصرف ولسوالی به گونه ای بی‌پشینه افزایش داده اند.

از اول ماه می تا هنوز ده‌ها ولسوالی به تصرف طالبان درآمده اند.

در تازه ترین مورد، در ۲۴ ساعت گذشته نظامیان افغان از ولسوالی های  چوره ارزگان، میوند قندهار، شملزو و شاه‌جوی در زابل، چهار دره و همچنان شیر خان بندر در قندز و نهرین هم در بغلان  بیرون شده اند.

از سوی هم نیروهای افغان ولسوالی بلخ ولایت بلخ و علی آباد ولایت قندز را در نبرد های شبانه روز گذشته دوباره تصرف کرده اند.  

ارتش می گوید،  در ۲۴ ساعت گذشته در درگیری ها و حملات متقابل نیروهای امنیتی، ۲۳۴ طالب کشته  و  ۱۰۳ تن دیگر شان زخمی شده اند.

با این حال حکومت میگوید که به زودی بخش های دیگر که طالبان تصرف کرده اند نیز آزاد خواهند شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

شدت جنگ در افغانستان؛ طالبان ۱۷ ولسوالی دیگر را تصرف کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 20, 2021)

در یک شبانه روز گذشته اداره ۱۷ ولسوالی در ۸ ولایت کشور از دست حکومت بیرون شده است.

یک عضو شورای ولایتی تخار می‌گوید، طالبان ولسوالی های دشت قلعه، درقد، خواجه غار، چال، نمک آب، هزار سموچ ینگی قلعه، و خواجه بهاوالدین را در تخار تصرف کرده اند.

ولسوالی خاشرود در نیمروز که تازه آزاد شده بود نیز دوباره به تصروف طالبان در آمده است.

همچنان نیروهای دولتی از ولسوالی های دره صوف بالا در سمنگان، چهاربولک بلخ، دشت ارچی کندز، خروار لوگر، لولاش فاریاب و منگجیک، فیض آباد و خانقا در جوزجان نیز بیرون شده اند.

محمد امیر خاکسار مجلس نمایندگان تخار میگوید: “از شب گذشته تاکنون ولسوالی نمک آب، چال، ینگی قلعه خواجه غار، هزار سموچ بدست طالبان سقوط کرده و نبرد شدید بالای ولسوالی دشت قلعه و درقد ادامه دارد.”

گل احمد نورزاد مجلس نمایندگان ولایت نیمروز میگوید: “طالبان با یک صف آرایی خوب، و یک تکتیک جدید از نیمه های شب گذشته وارد خاشرود شدن و این ولسوالی را به دست گرفتند.”

نیروهای دولتی هم در برخی دیگر ولایات تلافی نیز کرده اند، نزدیک به دوصد جنگجوی این گروه را کشته اند و ده ها مواضع طالبان را از بین برده اند.

فواد امان معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی میگوید: “ما در وضعیت جدید و نو داخل شدیم. در حالت شدت جنگ پیشروی و پس‌روی سقوط محسوب نمی‌شود. طالب در هیچ جای حضور دو روزه ندارد.”

جدا از تصرف این ولسوالی های و بر بنیاد گزارش های جنگ طالبان هم اکنون در دروازه های شهر میمنه فاریاب، تالقان تخار، قلات زابل، ترینکوت ارزگان، لشکرگاه هلمند، شهر فراه شهر کندز و شهر غزنی حضور پر رنگ نظامی دارند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

طالبان مرکز هشت ولسوالی دیگر را تصرف کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Social Media
(Last Updated On: ژوئن 19, 2021)

طالبان از شام روز جمعه تا کنون، مرکزهای هشت ولسوالی را تصرف کرده اند.

منابع محلی تایید می کنند که این گروه اداره ولسوالی های خواجه سبزپوش و جمعه بازار در فاریاب، میرزکه پکتیا، مردیان جوزجان، بهارک و بنگی در تخار، پشتکوه در فراه، دره صوف سمنگان و بازار فابریکه قند بغلان را به دست گرفته اند.

در این میان، چندین ولسوالی دیگر در تخار، نیمروز، هلمند و پکتیا گواه حملات سنگین طالبان استند.

با این هشت ولسوالی در دست‌کم ۲ ماه گذشته بیشتر از ۴۰ ولسوالی از ۱۷ ولایت کشور به دست طالبان افتاده است.

با این حال وزارت دفاع کشور از راه اندازی بازپس گیری این مناطق خبر داده است.

روح‌الله احمدزی سخنگوی این وزارت گفته است:” برای پاکسازی ساحات از وجود دشمن و جا به جایی پرقدرت نیروهای مان، پلان گذاری های استراتژیکی، اپراتیفی و تاکتیکی از سطح بالا تا قدم های پایین به شکل منظم در سراسر کشور عملی میشود.”

عبدالااحد ایلبیک عضو شورای ولایتی فاریاب میگوید: “طالبان تا نزدیکی های شهر میمنه خودشان را رسانده اند، ده هاموی به شمول اسلحه های سبک و سنگین به دست این گروه افتاده است.”

در غرب افغانستان، پس از آنکه ولسوالی اناردره فراه در جریان هفته گذشته به دست طالبان افتاد، اکنون این گروه ولسوالی پشت کوه را نیز زیر اداره گرفته است.

مسعود بختور والی فراه میگوید: “مسوولیت همین است، که وضعیت تغییر کند باید موقعیت های هم تغیر کند و این تصمیم در سطح رهبری گرفته می‌شود.”

جنگجویان طالب در بادغیس، غور، هرات و نیمروز هم با نیروهای دولتی در جنگ اند؛ به ویژه که در حال حاضر بخش های زیاد ولسوالی خاشرود نیمروز زیر تصرف طالبان درآمده است.

ولسوالی های گرشک و نهرسراج در هلمند، چال و خواجه غار در تخار و لجه منگل در پکتیا هم اکنون گواه حملات سنگین طالبان استند.

مار ارتش گفته که بیش از ۲۵۰ جنگجوی طالب در نبردهای پسین در هشت ولایت کشته شده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است