Connect with us

رویداد های اخیر

پایگاه نظامیان خارجی در بگرام هدف حمله‌های موشکی قرار گرفت

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۲, ۱۳۹۸)

پایگاه نظامی نیروی‌های حمایت قاطع در بگرام ولایت پروان شب گذشته هدف چندین فیر موشک قرار گرفت.

عبدالواسع رحیمی، آمر امنیت فرماندهی پولیس پروان با تایید این خبر می‌گوید، حوالی ساعت ۹:۰۰ شب گذشته میدان هوایی بگرام آماج حمله‌های موشکی قرار گرفته است.

به گفته آقای رحیمی، پس از این حملات نیروهای حمایت قاطع روستای دشت قلندر خیل ولسوالی بگرام را مورد حملات هوایی خود قرار دادند. اما، آقای رحیمی، از  تلفات برخاسته از این رویداد چیزی نگفته است.

تاکنون فردی و یا گروهی مسوولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

با این حال، پولیس پروان از بازداشت یک فرد کلیدی گروه طالبان در این ولایت خبر می‌دهد.
سلیم نوری، سخنگوی فرماندهی پولیس این ولایت می‌گوید که فرد بازداشت شده “حمیدالله” نام دارد، و از ولسوالی شینواری این ولایت با سلاح دست داشته اش دستگیر شده است. گفنه می‌شود که فرد بازداشت شده در بیشتر عملیات‌های این گروه در دره غوربند ولایت پروان نقش برجسته داشته است.
اما، طالبان در این مورد تاحال اظهار نظر نکرده اند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ویژه

بخش خصوصی: صلح در کشور فرصت سرمایه‌گذاری فراهم می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۳۹۹)

با تامین صلح در کشور، فعالیت های اقتصادی به ویژه سرمایه گذاری های داخلی و خارجی در کشور افزایش خواهد یافت.

سکتور خصوصی می گوید که ظرفیت های زیاد، سرمایه گذاری در افغانستان وجود دارد، اما جنگ باعث شده است تا از این فرصت ها استفاده صورت نگیرد.

اتاق تجارت و سرمایه گذاری کشور می گوید که طرف های درگیر جنگ باید از فرصت پیش آمده استفاده کند، تا وضعیت اقتصادی کشور بهبود یابد.

خان‌جان الکوزی عضو اتاق تجارت و سرمایه گذاری میگوید: “ما از فیصله لویه جرگه در مورد آزادی زندانیان طالب استقبال می کنیم، این مساله می تواند به رشد اقتصادی کشور تاثیر مثبت وارد کند”.

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی طالبان را امضا کرده است.

مراسم امضای این فرمان شام امروز در ارگ ریاست جمهوری برگزار شد که “در آن معاونین ریاست جمهوری، قاضی القضات و رییس ستره محکمه، مشاور امنیت ملی، رییس عمومی ادارۀ امور، رئیس دفتر مقام عالی ریاست جمهوری و رئیس هیات مذاکره کنندۀ دولت افغانستان، حضور داشتند.”

روز یکشنبه لویه جرگه مشورتی صلح به رییس جمهوری پیشنهاد کردند که این ۴۰۰ زندانی طالبان آزاد شود که در میان آن طراحان خونین ترین حملات در کشور نیز شامل اند.

در ماه فبروری توافقی میان امریکا و طالبان در دوحه به امضا رسید که رهایی زندانیان طالبان پیشرطی برای آغاز مذاکره میان افغان ها تعیین شده است.

طالبان نیز در هفته های پسین همواره تاکید کردند که پس از رهای ۵۰۰۰ زندانی این گروه از بند حکومت، وارد مذاکرات میان افغان ها خواهند شد.

حکومت گفته است که گفتگوهای میان افغان‌ها قرار است در روز یکشنبه در دوحه برگزار شود. هیات حکومت نیز قرار است روز چهارشنبه کابل را به مقصد قطر ترک خواهند کرد.

در همین حال مسوولان در اتاق معادن و صنایع کشور نیز تاکید دارد که با تامین صلح در افغانستان، سرمایه گذاری ها در افغانستان افزایش خواهد یافت.

سخی احمد پیمان معاون اتاق معادن و صنابع گفته است: ” با رهایی زندانیان، امیدواری های ما این است تا گفتگوهای میان افغانها آغاز شود، زیرا با این کار زمینه سرمایه گذاری در کشور افزیاش می یابد”.

بازرگان می گویند که تامین صلح واقعی و دایمی در کشور، باعث زمینه های کاریابی می شود. آگاهان اقتصادی نیز از فرصت به وجود آمده صلح، برای رشد اقتصادی خوشبین اند.

حکیم الله صدیقی آگاه امور اقتصادی گفته است: “دو طرف جنگ باید، از فرصت موجود برای ثبات و رشد اقتصادی کشور استفاده کنند، تا زمینه های اقتصادی افزایش یابد”.

به گفته ی آگاهان، با تامین صلح در کشور، در بخش های معادن، کشاورزی، خدماتی، انرژی و تولیدات به اندازه زیاد سرمایه گذاری خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ستولتنبرگ: ناتو حضورش در افغانستان را برای حمایت از روند صلح تنظیم می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۳۹۹)

ینس ستولتنبرگ دبیر کل ناتو با استقبال از گفتگوهای صلح برنامه ریزی شده گفته است که ناتو حضورش در افغانستان را برای حمایت از این روند تنظیم می‌دهد.

دبیر کل ناتو در تویتی گفته است: “من با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی صبحت کردم و از گفتگوهای میان افغان‌ها که به زودی برگزار میشود استقبال کردم. تمام طرف ها باید از این فرصت تاریخی برای صلح استفاده کنند. ناتو در امر مبارزه با تروریسم با افغانستان ایستاده است، زیرا ما حضور خود را برای پشتیبانی از روند صلح تنظیم می کنیم.”

این در حالی است که شب گذشته محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور فرمان رهایی ۴۰۰ زندانی جنجالی طالبان را امضا کرد.

ارگ ریاست جمهوری این موضوع را تایید کرده و گفته است که در مراسم امضای این فرمان شماری از رهبران افغان حضور داشته اند.

روز یکشنبه لویه جرگه مشورتی صلح به رییس جمهوری پیشنهاد کردند که این ۴۰۰ زندانی طالبان آزاد شود که در میان آن طراحان خونین ترین حملات در کشور نیز شامل اند.

حکومت گفته است که گفتگوهای میان افغان‌ها قرار است در روز یکشنبه در دوحه برگزار شود. هیات حکومت نیز قرار است روز چهارشنبه کابل را به مقصد قطر ترک خواهند کرد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دومین گروه سیک‌ها افغانستان را ترک می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۲۱, ۱۳۹۹)

یگ گروه ۱۸۰ نفری سیک های افغان قرار است روز چهارشنبه افغانستان را به مقصد هند ترک کنند.

رسانه های هندی گزارش کرده اند که آنها احتمالا اقارب قربانیان حمله ماه مارچ گروه داعش بر گوردواره آنان در کابل اند که در نتیجه آن حمله ۲۵ نفر کشته شدند.

اتحادیه سیک‌های هند قول همکاری داده است و تا هنوز یازده تن را از کشور خارج کرده اند.

اولین گروه آنان به شمول نیدان سینگ ساچوا که در ماه جون از یک گوردواره در ولایت پکتیا اختطاف شده بود، ماه گذشته کابل را ترک کردند.

ماجندر سینگ سیرسا رییس کمیته مدیریت گوردواره‌های دهلی، به یک رسانه سینگاپوری گفته است: “ما هر کاری که بتوانیم برای کمک به خانواده های آنان انجام میدهیم. ما در زمینه آموزش کودکان آنان نیز همکاری میکنیم.”

در همین حال، جاگدپ سینگ مدیر اجرایی اتحادیه سیگ‌ها به «تایمز آف اندیا» گفته است که سازمان آنها به سیک های افغان و هندوها که مایل به ترک افغانستان باشند، در زمینه اسناد لازم برای ترک کمک می کند.

وی گفت که این اتحادیه هم اکنون ۳۵۰ درخواست سیک‌ها و هندوهای افغان را طی مراحل میکنند تا آنان را به هند انتقال دهد.

 در دهه ۱۹۸۰، جامعه سیک و هندو در افغانستان بیش از ۸۰۰۰۰ نفر بودند اما اکثر آنها پس فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۲ کشور را ترک کردند.

شماری نیز پس از سقوط رژیم طالبان به کشور عودت کردند. حکومت نیز سیک‌ها را ترغیب به بازگشت کردند اما در جریان سال های پسین از سوی گروه داعش مورد حمله قرار گرفته اند. هم اکنون کمتر از ۷۰۰ نفر در کشور زندگی میکنند.

به خواندن ادامه دهید

Trending