Connect with us

رویداد های اخیر

پاکستان یک اردوگاه نظامی هند را آماج حملات هوایی قرار داد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: فوریه 27, 2019)

پاکستان صبح امروز(چهارشنبه، ۸ حوت) یکی از اردوگاه های نظامی هند را با هوا پیماهای جنگی اش مورد هدف قرار داد.

رویش کمار، سخنگوی وزارت خارجه هند با تائید این مطلب می‌گوید که صبح امروز هوا پیماهای جنگی پاکستان بر اردوگاه های نظامی این کشور حمله کرده و یک جت جنگی این کشور را با خلبان آن از بین برده است. 

سخنگوی وزارت خارجه هند می‌گوید: “پاکستان صبح امروز با استفاده از قواه هوایی و با هدف قرار دادن دستگاه نظامی هند  به حمله دیروز پاسخ داد قواه هوایی پاکستان شناخته شد و به زود ترین فرصت به این حمله پسخ داده شد درین درگیری یکی از خلبان های پاکستانی از پا در امد متاسفانه درین درگیری ما هم یکی از خلع بان های خود را از دست دادیم و پاکستان هم ادعا کرده که این حمله از طرف ان ها بوده است.”

این حمله پاکستان در حالی انجام می‌شود که عمران خان، نخست وزیر این کشور می گوید تشنج‌ها میان دو کشور را می‌توان از رهگذر گفتگوها پایان داد نه جنگ. چنانکه نخست وزیر پاکستان دریک پیام ویدیویی خواهان حل این منازعات از طریق گفتگوهای صلح آمیز شده است.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان ابراز می‌دارد: “ما مستقیماٌ به هندوستان پیشنهاد دادیم پاکستان با نوع تحقیقات شما در مورد این موضوع آماده همکاری است و پاکستان به هر گونه گفتگوهای که برای مبارزه با هراس افگنی باشد با هندوستان آماده است.”

پاکستان و هند دو رقیبی دیرینه هستند که سال‌های زیادی می‌شود که روی مالکیت بخش‌های از کشمیر تحت منازعه دو طرف با یکدیگر گهگاهی منازعه داشته اند اما ظاهراٌ تنش کنونی جدی تر از گذشته به نظر می‌رسد.

این در حالی‌ست که تنش‌ها میان هند و پاکستان پس از آن بالا گرفت که گروه جیش محمد دو هفته پیش بس حامل نیروهای مرزی هند را منطقه کشمیر تحت منازعه هدف حمله انتحاری قرار داد که بر اثر آن ۴۴ سرباز هندی کشته شدند.  پس از آن هند در یک عمل تلافی جویانه دو فروند جنگنده خود را به روز سه شنبه بر حریم هوایی  پاکستان به پرواز در آورد و مناطق را که جنگجویان گروه جیش محمد در آن  پناه گاه دارند بمباری کرد و سپس ارتش هند اعلام کرد که در پی این حملات هوایی تعداد زیادی از این جنگجویان این گروه را کشته است.

 

رویداد های اخیر

گفتگوی غنی با بیل گیتس در مورد مبارزه علیه پولیو در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

محمد اشرف غنی رییس جمهوری کشور با بیل گیتس موسس شرکت مایکروسافت و بنیاد خیریه بیل و ملیندا گیتس در مورد مبارزه با پولیو یا فلج اطفال، از طریق ویدیوکنفرانس صحبت کرد.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده است که هر دو جانب ابراز نگرانی کردند که سال گذشته میلادی، رویدادهای مثبت پولیو در افغانستان چند برابر بود، “زیرا طالبان به کارکنان واکسین پولیو در مناطق تحت کنترول طالبان شان، اجازه ندادند.”

در اعلامیه آمده است: “همچنان در خصوص آوردن اصلاحات در روند تطبیق واکسین پولیو و افزایش امکانات در این زمینه، نیز بحث های همه جانبه صورت گرفت.”

این در حالی است که وزارت صحت عامه چند روز پیش گفت که بیش از سه‌و‌نیم میلیون کودک به‌ دلیل مخالفت طالبان در چندین ولایت کشور از واکسین پولیو بازمانده اند.

وزارت صحت می‌گوید که طالبان مانع روند کارزار واکسین خانه به خانه در ساحه تحت کنترول شان شده است و در سه سال گذشته این مخالفت از سه درصد به بیش از ده درصد افزایش یافته است.

میرجان راسخ مسوول برنامه محو پولیو در این وزارت می‌گوید که هرچند طالبان در پی تطبیق این واکسین وعده همکاری داده بودند. اما بر حلاف انتظار مانع تطبیق این روند شده اند.

آقای راسخ میگوید: ” کودکان در ولایت‌های پکتیا و میدان وردک نیز به دلیل مخالفت طالبان واکسین پولیو را دریافت نکرده‌اند.”

هفته پیش کارزار سراسری واکسین فلج کودکان در افغانستان آغاز شد ولی گروه طالبان نه تنها که زمینه را برای تطبیق آن فراهم نکردند؛ برعکس با روند این کارزار در ولایت های میدان وردک، غزنی، هلمند، کندهار، کندز، تخار، پکتیکا و پکتیا مخالفت کردند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

بانک مرکزی بانک‌نوت‌های جدید وارد بازار می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

بانک مرکزی (د افغانستان بانک) اعلام کرده است که در سال مالی پیشرو ۳۸۰ میلیون قطعه بانکنوت جدید چاپ می‌کند.

میر عزیز برکی مسوول عمومی تادیات د افغانستان بانک امروز در مراسم حسابدهی دولت به ملت گفت که بانک مرکزی در طی سال مالی قرارداد چاپ ۳۸۰ میلیون قطعه بانکنوت ۱۰، ۲۰ ، ۵۰ و ۱۰۰ افغانی را بسته است.

آقای برکی افزوده است که مقداری آن چاپ شده و قرار است به بازار عرضه شود.

وی تاکید کرد این نهاد سالانه در حد اوسط ۳.۸ میلیارد افغانی بانکنوت‌های فرسوده را جمع آوری و از دوران پول خارج میکند.

محترم بره کی افزود که در حال حاضر خزاین، عواید و گمرکات وزارت مالیه با سیستم های عصری تادیاتی  د افغانستان بانک وصل شده و مردم میتواند با استفاده از این سیستم تمامی معاملات تادیاتی خویش را در اسرع وقت انجام دهند.

این در حالی است که هم اکنون نزدیک به ۲۹۳ میلیارد افغانی در بازار در گردش است.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

صالح: گزارش قاچاق پول از فرودگاه کابل بی‌‌اساس است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 26, 2021)

امرالله صالح معاون نخست رییس جمهوری گزارش اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسازی افغانستان (سیگر) مبنی بر فرار ارز از فرودگاه بین المللی حامد کرزی را رد کرده است.

آقای صالح در نشست امروز شش و نیم این گزارش را بی‌اساس و جعلی توصیف کرده است.

اما آقای صالح می‌پذیرد که ارز “بصورت سرسام آور از مرزهای ضعیف افغانستان بیرون انتقال میگردد.”

وی تاکید می‌ورزد که بخش بزرگ از ارزهای که از کشور به بیرون انتقال داده میشود، از پاکستان به افغانستان آورده می‌شود.

آقای صالح میگوید: “حدود یک سال است که صرافان با مراجعه مکرر به دولت میخواهند که بیرون شدن اسعار رسمیت یاید زیرا کنترول آن به هر صورت در توان دولت نیست. از آنجاییکه دولت افغانستان قانون ضد پول شویی را تصویب کرده کرده است به این خواسته صرافان پاسخ منفی داده شد.”

معاون نخست تاکید کرده است که قانون ضد پول شویی باعث شده است که “دولت کمترین اشراف بر مارکیت موازی و سیاه داشته باشد.”

آقای صالح گفته است: “من با جرات و صلاحیت خروج اسعار را از میدان رد نموده شایعه ای بیش نمیدانم. در عین حال خروج اسعار از بنادر رسمی و غیر رسمی یک واقعیت تلخ است که آنرا تا اکنون کنترول کرده نتوانستیم.”

به خواندن ادامه دهید

Trending