Connect with us

رویداد های اخیر

پاکستان: کنترول وضعیت افغانستان از توان اسلام‌آباد خارج است

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۴۰۰)

موید یوسف، مشارو شورای امنیت ملی پاکستان با ابراز نگرانی از وضعیت فعلی افغانستان گفته که کنترول این وضعیت از توان پاکستان نیز خارج است.

یوسف که روز جمعه گذشته (۱۸ سرطان) در مجلس سنای آن کشور سخنرانی می‌کرد از خطر حمله احتمالی طالبان نیز هشدار داده است و افزود که حمله طالبان باعث مهاجرت افغان‌ها خواهد شد.

مشاور شورای امنیت ملی پاکستان از کمیساری عالی سازمان ملل در امور پناهندگان خواست تا برای مهاجران افغان در پاکستان پناه‌گاه ایجاد کند.

یوسف همچنان حضور طالبان در خاک پاکستان را رد کرد و آن تبلیغات هند خواند.

وی افزود که با افزایش خشونت‌ها در افغانستان پاکستان نیز متاثر خواهد شد.

او در این باره افزوده است:” صلح در منطقه مشروط به صلح در افغانستان است.”

شبکه خبری دان نیوز پاکستان به نقل از مشاور شورای امنیت ملی پاکستان گزارش کرده است که افغانستان برای تامین صلح باید با پاکستان کار میکرد.

وی در این باره افزود:” من فکر نمی‌کنم که امریکا به افغانستان بسته کمکی مالی پیشنهاد کند. در این صورت تنها پاکستان می‌تواند به افغانستان یک راه تجارتی باز کند.”

در همین حال، شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در مجلس سنای آن کشور گفته است که برای جلوگیری از جنگ داخلی در افغانستان باید قدرت میان طالبان و دولت تقسیم شود.

وزیرخارجه پاکستان می‌افزاید جنگ در افغانستان، پاکستان و ایران را باموج تازه‌ای از پناهجویان افغان رو برو می‌سازد و در این زمان تسلط طالبان افغان بر طالبان پاکستانی می‌تواند برای اسلام‌آباد چالش خلق کند.

قریشی افزوده است” تحریک طالبان پاکستان می‌تواند با تسلط یافتن تفکر طالبان، قدرت‌مند شوند و این برای پاکستان زیان‌آور است،افزایش جنگ‌های داخلی برای پاکستان و ایران نگران کننده است اسلام‌آباد پیشنهاد می‌کند تا برای جلوگیری از این وضعیت قدرت در افغانستان تقسیم شود.”

از سوی دیگر، زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح، بر راه حل سیاسی در افغانستان تاکید کرده است.

خلیل‌زاد گفته است” من از شدت درگیری‌ها غافل گیر نشده ام، ولی من از میزان پیشروی‌های طالبان متعجب شدم، امیدوارم که نیروهای امنیتی افغان به کمک متعهدان شان موقعیت خود را دریابند، و طالبان را به عقب برانند و دوباره تکرار می‌کنم که راه حل نظامی وجود ندارد و راه حل سیاسی لازم است.”

درهمین حال، حکومت افغانستان بار دیگر از طالبان خواسته تا گفتگوهای صلح را از سرگیرد.

محمد امیری، معاون سخنگوی ریاست جمهوری، در این باره گفت:” دولت افغانستان طرح برای صلح در سه مرحله ای را پیشکش کرده است جمهوری اسلامی افغانستان از طالبان بار دیگر می‌خواهد برای مذاکره حاضر شوند.”

این درحالی است که طالبان در یک هفته اخیر به تهران و مسکو رفته اند سفرهای که برای دو طرف امیدواری خلق کرده است تا باشد مذاکرات تازه آغاز شود.

سید اکبرآغا، عضو پیشین گروه طالبان، در این باره گفته است:” من فکر می‌کنم مذاکرات به زودی آغاز می‌شود و دو طرف می‌خواهد از راه مذاکره به نتیجه برسند.”

طالبان در حالیکه به با نیروهای دولتی درگیر جنگ اند، اما در میز مذاکرات صلح هم حضور خود را حفظ کرده اند.

رویداد های اخیر

محموله ۳۲ میلیون دالری پول نقد به افغانستان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

د افغانستان بانک اعلام کرده است که در ادامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ۳۲ میلیون دالر دیگر به طور نقدی به کابل رسید.

این بانک با انتشار اعلامیه‌ای اعلام کرد که در ادامه روند کمک‌های بشردوستانه به این کشور، یک محموله پول نقد به ارزش ۳۲ میلیون دالر به کابل منتقل شد.

این بیانیه می‌افزاید که بانک مرکزی افغانستان به عنوان نهادی که بر نظام بانکی این کشور نظارت دارد، محموله کمک‌ها را از فرودگاه کابل به بانک بین‌المللی افغانستان انتقال داد.

به گفته برخی منابع از آغاز روند ارسال محموله کمک‌های نقدی به افغانستان، سازمان ملل هر هفته حدود ۲۰ میلیون دالر به افغانستان می‌فرستد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اولین روز مذاکرات هیأت امارت اسلامی در ناروی به پایان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

هیأت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه،‌ با نمایندگان “جامعهٔ مدنی افغان” در اوسلو، پایتخت ناروی،‌ بحث یک روزه داشت که تمرکز آن رسیدگی به بحران بشری در افغانستان بود.

امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اشتراک کنندگان “به نظریات یکدیگر با حوصله مندی گوش دادند” و در مورد وضعیت کنونی افغانستان تبادل نظر کردند.

در این اعلامیه آمده است که “شماری از شخصت‌ها” با هیات به رهبری امیرخان متقی صحبت کردند، اما در مورد جرییات ارایه نشده است.

بر اساس این اعلامیه، اعضای اشتراک کننده تایید کردند که”افغانستان خانهٔ همه افغان‌ها است” و تاکید کردند که “همه افغان‌ها نیاز دارند تا یکجا با هم برای رفاه سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور‌شان کار کنند.”

یکشنبه نخستین روز گفتگوی هیأت امارت اسلامی در عقب در‌های بسته در ناروی با مقام‌های کشور‌های غربی و شماری از فعالان جامعهٔ مدنی افغانستان بود و قرار است این گفتگو برای دو روز دیگر نیز ادامه یابد.

امارت اسلامی پس از آنکه که در اوسط اگست سال گذشته قدرت را در افغانستان به دست گرفت، هیات‌های خود را به چین، ایران، پاکستان، قطر،‌روسیه و ترکمنستان برای ملاقات‌های چندین جانبه اعزام کرده است.

اما پس از تسلط مجدد امارت اسلامی بر افغانستان،‌ اعزام هیات این گروه به ناوری، نخستین سفر امارت اسلامی به یک کشور اروپایی به شمار می رود.

انیکن هویتفلد، وزیر خارجهٔ ناروی، روز جمعه (۲۱جنوری) تاکید کرد که سفر هیأت امارت اسلامی به کشورش به معنی “مشروعیت دادن و به رسمیت شناختن طالبان (امارت اسلامی) نیست” اما تاکید کرد که “ما باید با کسانی صحبت کنیم که امروز در عمل بر آن کشور حکمرانی می‌کنند.”

ایالات متحده و سایر کشور‌های غربی به صورت جمعی کم و بیش ۱۰ میلیارد دالر دارایی‌های افغانستان را پس از مسلط شدن امارت اسلامی منجمد کردند که بخشی اعظم این پول‌ها در ایالات متحده مسدود شده است.

بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی از جمله ملل متحد، در شرایط کنونی اقتصادی افعانستان با فروپاشی و افزایش بی‌سابقهٔ نیازمندی‌های بشردوستانه مواجه است.

درهمین حال، تامس وست، نمایندهٔ نمایندهٔ‌ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان، برای گفتگو با هیأت امارت اسلامی با پایتخت ناروی سفر کرده است.

آقای وست روز یکشنبه در یک رشته تویت‌ها از ابتکار ناروی به خاطر گردهم آوردن اعضای جامعهٔ مدنی و امارت اسلامی برای گفتگوها استقبال کرد و تاکید کرد که رهبران جامعهٔ مدنی ستون فقرات اقتصادها و جوامع سالم و مرفه استند.

آقای وست در یکی از تویت‌های خود نوشته است: ” در حالیکه ما یکجا با متحدان، شرکا و سازمان‌های کمک رسانی در صدد را حل بحران بشری استیم” و ایالات متحده در مورد نگرانی‌های خود را برای تامین ثبات، احترام به حقوق و افغانستان همه شمول “با دپلوماسی چشم باز” در مسایل مرتبط به افغانستان در تعامل خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان خواهان کمک جامعه بین‌المللی به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۳, ۱۴۰۰)

عمران خان، صدراعظم پاکستان روز گذشته (شنبه، ۲ دلو) از جامعه بین‌المللی خواسته تا کمک‌های فوری به افغانستان تهیه کند.

عمران در یک تویت گفته که برای اداره کردن بحران گسترده بشری در افغانستان کمک کردن ضروری است.

وی افزوده:” همین حالا میلیون افغان در خطر گرسنگی قرار دارند، این مسوولیت جامعه بین‌المللی است تا کمک‌های بشردوستانه  تهیه کند.”

از سوی دیگر نهادی مدد رسان سازمان ملل متحد گفته اند که اگر کمک‌های فوری صورت نگیرد ۲۳ میلیون افغان با قحطی روبرو خواهند شد.

 این درحالی است که در اوایل ماه روان میلادی سازمان ملل ۴،۵میلیارد دالر برای تهیه کمک‌های بشری در سال ۲۰۲۲ برای افغانستان درخواست کمک کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending