Connect with us

خبرهای تازه

پاکستان به‌زودی یک نشست بین‌الافغانی را میزبانی خواهد کرد

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: جوزا ۳۱, ۱۳۹۸)

اسلام‌آباد، در روزهای آینده یک نشست بینالافغانی را با حضور چهره‌های سیاسی افغان و سران طالبان میزبانی می‌کند.

منابع می‌گویند که شماری از چهره‌های سیاسی افغان به شمول حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور به این نشست دعودت شده اند.

در همین حال عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه حکومت می‌گوید که هر کشوری که منافع اش را در ناامن‌سازی کشور همسایه اش می‌بیند فکر پوچ و خام است.

آقای عبدالله، می‌گوید: “اگر کشوری فکر کند در همسایه‌گی‌اش جنگ جریان یابد تا منافع آن تأمین شود، این یک فکر پوچ و خام است. بناً صلح در افغانستان ضرورت به اجماع داخلی، منطقه‌یی و جهانی دارد .”

با این حال، شماری از سیاسیون افغان امیدوار اند که تغییرات پیش‌آمده در منطقه، پاکستان را وادار ساخته تا گام‌های عملی را در زمینه صلح افغانستان بردارد.

محمد ناطقی، معاون حزب و حدت مردم افغانستان در این زمنیه ابراز میدارد: “چهره‌های سیاسی افغان در نشست اسلام‌آباد دعوت شده‌اند، ما توقع داریم که پاکستان همان گونه که در جنگ نقش دارد، درصلح هم نقش بازی کند.”

همچنان احمد سعیدی، یک تن آگاه امور نظامی در این مورد بیان می‌دارد: “سیاسیون افغان به عملکردهای امریکا راضی نیست و مانوری را آغاز کرده که به امریکا نشان بدهد که اگر تو به ما پشت کرده ای حریفان تو مارا بغل خواهند کرد.”

از سویی هم، شماری از پژوهش‌گران و تحلیل‌گران داخلی و خارجی، امروز( پنجشنبه، ۳۰ جوزا) در مرکز مطالعات راهبردی افغانستان در دومین سمپوزمیم مکتب امنیتی هرات، چگونه‌گی تأمین امنیت منطقه‌یی را به کاوش گرفتند.

جهانگیر کرمی، استاد دانشگاه تهران و یک تن از اشتراک کننده‌گان این سمپوزیم می‌گوید: “امنیت بنیاد ملی دارد ونخست باید امنیت را از داخل شروع کرد. لزا محیط داخلی افغانستان درهرمکتب امنیتی باید درنظر گرفته شود. سپس محیط بین المللی ومنطقه ای اهمیت دارد. هیچ امنیتی وجود نخواهد داشت بدون دولت قدرمت مند داخلی.”

لیاقت علی امیری، یک استاد دیگر دانشگاه حاضر در این سمپوزیم اظهار می‌دارد: “آنهای که فرماندهی جنگ وصلح را به عهده دارند، در باب سیاست های ملی جنگ وصلح به فکر راهبردی پابند استنند، کشورها وملت ها دارای راهبردی استند که به آن پابند استند.”

 قرار است که رئیس‌جمهورغنی، هم در روزهای نزدیک به اسلام آباد سفر کند، سفری که ریاست جمهوری گفته روند صلح بخش اصلی گفت‌وگوهای آقای غنی، با مقام‌های پاکستانی را تشکیل می‌دهد. درسال‌های اخیر پاکستان بارها از سوی کابل و واشنگتن به پشتیبانی از هراس افگنی متهم شده است.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending