Connect with us

تجارت

پاکستان بر نهایی سازی توافقنامه تجاری-ترانزیتی با افغانستان تاکید کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 20, 2021)

وزیران خارجه افغانستان و پاکستان در مورد نهایی سازی توافقنامه تجارتی و ترانزیتی  افغانستان و پاکستان گفتگو کرده اند.

وزارت خارجه پاکستان گفته است که قریشی با محمد حنیف اتمر در یک تماس تلیفونی در این باره گفتگو کرده است.

به گفته‌ی این وزارت در این مکالمه روی روابط دوجانبه و روند صلح افغانستان نیز گفتگو شده است.

در اعلامیه آمده است که ” وزیر خارجه پاکستان بر نهایی سازی توافقنامه تجارتی، ترانزیتی افغانستان و پاکستان تاکید کرده است.”

در اعلامیه وزارت خارجه پاکستان آمده است که ” وزیر خارجه در مورد دست یابی به یک راه حل سیاسی جاحع .. همه شمول در افغانستان با استفاده از این فرصت تاریخی تاکید کرد و همچنان از حمایت دوامدار پاکستان در این باره اطمینان داد.”

اعلامیه افزوده است که” وزیر خارجه از طرف‌های افغان خواسته تا برای اهداف مشترک، صلح و ثبات در افغانستان کار کنند.”

او همچنان از طرف‌های درگیر خواسته است تا با استقامت و حوصله با چالش‌ها مبارزه کنند.

پاکستان همچنان گفته است که از تلاش‌های خود برای یک راه حل سیاسی در افغانستان دریغ نخواهد کرد.

وزیر خارجه پاکستان همچنان بر تقویت همکاری‌ها در همه بخش‌ها تاکید کرده است.

تجارت

کاهش درآمدهای حکومت؛ وزارت مالیه پروژه‌های عمرانی را متوقف می‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: آگوست 1, 2021)

وزارت مالیه به دلیل بلند رفتن مصارف بخش های امنیتی و بهداشتی و کاهش درآمدهای دولت، خواهان متوقف شدن پروژه های عمرانی و روند قرار دادهای تازه در وزارت خانه ها شده است.

در نامه ای که با امضای سرپرست وزارت مالیه صادر شده است، از وزرات ها و نهاد های دولتی خواسته شده که هرچه عاجل اقداماتی را برای صرفه‌جویی و کاهش مصارف غیر ضروری روی دست بگیرند.

در نامه آمده است: “بررسی بودجه توسعه‌ای توسط کابینه تغییرات گسترده در بودجه عادی و توسعه‌ای وزارتها و ادارات دولتی به خاطر کاهش سطح درآمد دولت و بلندرفتن مصارف بخش‌های امنیتی و بهداشتی گرفته شده است. باید قرار دادهای عقد شده از بودجه اختیاری، متوقف و یا تعلیق شود، و روند تدارکاتی طرح‌های که تاکنون قرارداد نشده نیز معلق گردد.”

وزارت مالیه گفته است که بعد از تصرف پنج گذرگاه مرزی توسط طالبان، دولت افغانستان تاکنون ۳۳ میلیون دالر درآمد گمرکی‌ را از دست داده است و شاید از این رو است که می خواهد با این اقدام خلا مالی در کشور را پر کند.

رفیع تابع سخنگوی وزارت مالیه میگوید: “در یک ماه اخیر، بنادر اصلی تجاری افغانستان با کشورهای همسایه؛ شیرخان بندر قندوز، اسپین بولدک قندهار، اسلام‌قلعه هرات، ابونصر فراهی فراه و تورغندی در هرات به دست طالبان افتاده است.”

در کنار این از وزارت خانه ها خواسته شده است که کارمندان قراردادی باید کارشان متوقف شود کارمندانی بر بنیاد اطلاعات نزدیک به ۲۴هزار تن از طریق همین بودجه های غیر اختیار حقوق میگیرند.

سید مسعود استاد دانشگاه می‌گوید: “در این چنین شرایط وضعیت یک مساله پیش بینی شده بود دولت را نمی شود مقصر گفت. اما دولت می تواند گزینه های دیگر برای جلوگیری از مخشوش کردن اذهان عامه جلوگیری کند.”

در آمد دولت افغانستان در سال ۱۴۰۰ در سند بودجه ۲۱۶ میلیارد افغانی حدود ۲.۷ میلیار دالر  پیش بینی شده بود.

بودجه امسال ۳۷ میلیارد افغانی کسر بودجه داشت که وزارت مالیه پیش بینی کرده که از این مقدار، ۲۰ میلیارد افغانی آن را از طریق ذخایر نقدی کشور و ۱۷ میلیارد آن نیز توسط صندوق بین المللی پول پرداخت خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

صنعت قالین در افغانستان با چالش‌ها روبرو است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 26, 2021)

اتاق تجارت و سرمایه گذاری میگوید که به دلیل عدم توجه وزارت صنعت و تجارت تولید قالین در کشور با چالش رو برو شده است.

این اتاق تاکید می‌ورزد که نبود پارک صنعتی و مکان مناسب برای پروسس قالین تولیدگنندگان را با چالش‌ها روبرو کرده اند.

بخش سرمایه گذاری خصوصی می‌گوید که روند صادرات قالین افغانستان کاهش چشم گیر داشته است.

عبدالجبار صافی، رییس اتحادیه صنعت‌کاران، در این باره گفت:” در این برنامه‌ها میلیون‌ها دالر مصرف شده، کنفرانس‌ها جور شد. اداره انکشافی  امریکا در این باره کمک کرد، متسفانه تاکنون یک نمره به کسی داده نشده است. یک پارک صنعتی در اندخوی، جلال اباد و دیگر جاها ما پیدا نکردیم. “

وزارت صنعت و تجارت می‌گوید که تلاش‌ها جریان دارد تا صنعت تولید قالین به گونه سنتی آن پابرجا بماند، در غیر آن این صنعت از بین خواهد رفت.

به گفته این وزارت، برای تولید کنندگان قالین برخی ابزار را کمک کرده است.

فواد احمدی، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت، در این باره گفت:” همان اصیل بودن قالین افغانی را به اصطلاح زیر سوال می‌برد. یکی از خوبی‌ها قالین در افغانستان این است که  حدود ۱۰۰هزار نفر در کل افغانستان که بیشتر در شمال افغانستان استند و بیشتر خانم‌ها استند مشغول بافندگی قالین استند.”

آگاهان اقتصادی از حکومت می‌خواهند تا چالش‌های فرا راه روند تولید و صادرات قالین را از میان بردارد در غیر آن تولید قالین به گونه گسترده متوقف خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

توافق افغانستان، امریکا، پاکستان و ازبیکستان روی همکاری‌های منطقه‌ای

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جولای 16, 2021)

وزارت خارجه امریکا میگوید که افغانستان، پاکستان، امریکا و ازبیکستان امروز (جمعه، ۲۵ سرطان) روی یک برنامه‌ای برای گسترش اتصال منقطه‌ای توافق کردند.

وزارت خارجه امریکا در این باره گفته” طرف‌ها صلح و ثبات دراز مدت را برای اتصال منطقه‌ی مهم خواند و همچنان توافق کردند که صلح و اتصال منطقه‌ی به طور متقابل تقویت خواهند شد.”

وزارت خارجه امریکا افزوده که با توجه به فرصت تاریخی برای گسترش  تجارت” طرف‌ها قصد دارند تا تجارت و راه‌های ترانزیتی را گسترش و روابط تجاری را تقویت کنند.”

امریکا گفته که برای تعقیب این توافق نمایندگان این کشورها در ماه‌های آینده دیدار خواهند کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است