Connect with us

رویداد های اخیر

پانزدهمین نشست سران ایکو؛ رهبران آسیایی تعهد کمک به افغانستان دادند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۸, ۱۴۰۰)

رهبران چندین کشور آسیایی روز یک شنبه (۷قوس) در نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی (ایکو) در ترکمنستان از ادامه کمک‌های شان به افغانستان تعهد سپردند.

به نقل از گزارش صدای امریکا، این کشورها که بخشی از 10 عضو سازمان همکاری اقتصادی شامل ترکیه، ایران، پاکستان، افغانستان و شش کشور شوروی سابق هستند، خواستار رفع موانع تجاری و توسعه کریدورهای حمل و نقل جدید در سراسر منطقه شدند.

کشورهای آسیایی همچنین تعهد کردند که به ثبات افغانستان کمک کنند.

عارف علوی، رئیس جمهور پاکستان در سخنرانی خود در این نشست گفت که جهان اسلام باید تلاش‌های خود را برای کمک به جلوگیری از “فاجعه‌ای که می تواند هرج و مرج و درگیری را دامن بزند” منسجم کند.

او گفت که کشورهای منطقه باید به سرعت برای کمک به بازسازی اقتصاد افغانستان، تقویت سیستم‌های مراقبت صحی و آموزشی کشور و ارائه کمک‌های بشردوستانه اقدام کنند.

علوی همچنین اظهار داشت که افغانستان باثبات امکان اجرای پروژه‌های زیربنایی که مدت‌ها متوقف شده است، از جمله خط لوله گاز، خط آهن و شبکه های برق که کشورهای منطقه را به هم متصل می‌کند، فراهم می‌سازد.

قربان‌قلی بردی‌محمدف، رئیس جمهور ترکمنستان، گفت که این پروژه‌ها به ارائه “چشم انداز همکاری عظیم و کمک به جذب سرمایه گذاری خارجی” کمک می‌کند، که به شدت به نفع افغانستان و همسایگان آن خواهد بود.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه هشدار داد که فروپاشی اقتصادی افغانستان می‌تواند باعث مهاجرت گسترده پناهجویان شود که کل منطقه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران نیز پیشنهاد کمک کرد و گفت که افغانستان به شدت به غذا، مواد سوخت و کمک‌های مالی نیاز دارد.

رویداد های اخیر

گوترش: امارت اسلامی برای به رسمیت شناخته شدن باید حقوق بشر را احترام کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل  گفته است که اگر امارت اسلامی میخواهد از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود باید به حقوق بشر احترام قایل شود.

آقای گوترش روز گذشته به مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که امارت اسلامی باید احترام کامل به حقوق زنان، دختران داشته و نگرش مثبت نسبت به حقوق بشر داشته باشد تا از سوی جامعه جهانی به رسمیت شناخته شود و نیز “کمک های جهانی را برای مردم اش به دست بیاورد.”

دبیر کل سازمان ملل برای سال جاری میلادی پنج هشدار را به جهان گوشزد کرد که شامل بیماری همه گیر کووید-۱۹ و افزایش نابرابری جهانی، امور مالی جهانی، بحران اقلیمی، بی‌قانونی در فضای سایبری، و تهدید صلح و امنیت جهانی هستند و “این هشدارها نیازمند بسیج تمام کشورها است.”

آقای گوترش میگوید: “حالا زمان تنها فهرست کردن چالش ها نه، بلکه زمان اقدام است. تمام این چالش ها در محور شکست حکومت داری جهانی است.”

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

بسته شدن راه‌های مواصلاتی در پی برف باری سنگین در کشور

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۲, ۱۴۰۰)

مقام‌های وزارت فواید عامه می‌گویند که به دلیل بارش شدید برف راه‌های برخی مناطق دور دست کشور بسته شده است.

مسوولان می افزایند که وزارت فواید عامه تلاش می‌کنند تا با کاهش بارش برف، راه‌های مسدود شده را بازگشایی کنند.

به گفته‌ای مسوولان وزارت فواید عامه، شاهراه سالنگ به دلیل برف و طوفان به روی ترافیک اکنون مسدود است.

مقام‌ها می افزایند که شاهراه غور – هرات،  دایکندی – بامیان، سرک هرات – تورغندی و راه‌های برخی ولسوالی‌های بلخ، برخی از سرک‌ها در ولایات وردک، پروان، پنجشیر، سرپل، بدخشان، نورستان، بغلان و پکتیا به دلیل ریزش سنگین برف بسته است.

مولوی حمید الله مصباح، سخنگوی وزارت فواید عامه، در این باره گفت:” در آن ولایات که برف زیاد شده است در آنجا در کنار کارمندان فواید عامه با دیگر شرکت‌ها نیز قرارداد انجام دادیم. راه کابل و سروبی نیز بسته شده بود.”

اتحادیه شرکت‌های ترانسپورتی می‌گویند که وزارت فواید عامه باید هرچه زدوتر راه‌های مسدود شده را باز کند در غیر شمار زیاد وسایط نقلیه در مسیر‌ها و هوای سرد متفوف می مانند.

اعضای بخش خصوصی همچنان می‌گویند که باز کردن مسیرهای مواصلاتی باید به طور منظم نظارت شود تا اطمینان حاصل شود که این مسیرها به طور منظم به مارکیت دست رسی داشته باشند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیاتی به رهبری سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۱, ۱۴۰۰)

وزارت امور خارجه امارت اسلامی میگوید که قرار است فردا (شنب، ۲ دلو) یک هیات به رهبری امیر خان متقی، سرپرست وزارت خارجه به ناروی سفر کند.

عبدالقهار بلخی، سرپرست وزارت خارجه، در یک تویت این سفر را تایید کرده، اما در این باره جزییات بیشتر نداده است.

در همین حال، خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت خارجه ناروی گزارش کرده که قرار است اوسلو نشستی را تا دو روز دیگر در مورد افغانستان با حضور نمایندگان امارت اسلامی میزبانی کند.

ناروی افزوده که در این نشست افزون بر هیات امارت اسلامی، نماینده‌گانی از اقشار مختلف جامعه به شمول جامعه مدنی افغانستان حضور خواهند داشت.

در اعلامیه وزارت خارجه ناروی آمده که نماینده‌گان امارت اسلامی  با مقام‌های ناروی و نماینده‌گان جامعه جهانی به ویژه متحدین این کشور دیدار خواهند کرد.

ناروی افزوده که نماینده‌گان امارت اسلامی با فعالان حقوق زن، روزنامه‌نگاران و افرادیکه برای حفظ حقوق بشر و بخش‌های مختلف در افغانستان کار می‌کنند، نیز دیدار خواهند کرد.

ناروی گفته که این نشست‌ها به معنای “مشروعیت یا به رسمیت شناختن طالبان” نیست، بلکه این کشور به دنبال گفتگو با امارت اسلامی به هدف بهبود وضعیت حقوق بشر و مشارکت زنان در جامعه و تقویت تلاش‌های بشردوستانه در حمایت از مردم افغانستان است.

آنیکن هویتفلد، وزیر خارجه ناروی گفته “ما نمی‌توانیم اجازه دهیم که وضعیت سیاسی به یک فاجعه شدید انسانی منجر شود.”

این در حالی است که اخیرا یک هیاتی از ناروی به کابل سفر کرده و با مقام‌های امارت در مورد وضعیت حقوق بشری و بحران بشری موجود در این کشور دیدار و گفتگو کرده بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending