Connect with us

رویداد های اخیر

پامپیو: صفر ساختن نیروهای امریکایی وابسته به شرایط خواهد بود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 27, 2020)

مایک پامپیو، وزیر خارجه امریکا در یک گفتگو با شبکه خبری فاکس نیوز گفته است که دیگر پای منافع امنیتی امریکا در افغانستان مطرح نیست و به همین خاطر نمیخواهند جان سربازان شان را در خطر بیندازند.

وی تاکید می‌کند که سربازان امریکایی، طبیق دستور ییس جمهور ترمپ در افغانستان کاهش خواهند یافت.

وی می افزاید که صفر ساختن نیرو های امریکایی در افغانستان در ماه می سال آینده، وابسته به شرایط خواهد بود.

آقای پامپیو  بار دیگر تاکید کرده است که طالبان باید خشونت ها را کاهش دهند.

آقای پامیپو تاکید می کند که به اساس دستور ترمپ، شمار نیروهای امریکایی در افغانستان تا اخیر سال روان میلادی، به ۲۵۰۰ تن کاهش می یابد.

وی می گوید که خطر دولت اسلامی و دیگر گرو های تروریستی مربوط افغانستان نیست و امنیت امریکا را به شمار سربازان در یکجا محدود نمی کنیم.

پامیپو گفت:” رییس جمهور ترمپ کاملا روشن کرده است که ما می خواهیم میهن خود را امن و از آن محافظت کنیم، اما زمان که پای منافع امنیتی واقعی برای ایالات متحده و متحدان ما در میان نباشد، ما مردان و زنان خود را در معرض خطر قرار نمی‌دهیم.”

وی تاکید می کند که صفر ساختن نیرو های امریکایی در افغانستان در ماه می سال آینده که در توافق نامه با طالبان ذکر شده است، وابسته به شرایط خواهد بود.

وی افزود:” ما هر وقت بتوانیم نیروهای خود را به خانه بر می‌گردانیم و کارهایی را که باید انجام دهیم، انجام خواهیم داد، توافق نامه‌ای را  که ما در مورد صفر ساختن نیروهای مان در افغانستان در ماه فبروری با طالبان امضا کردیم، وابسته به شرایط است”.

وی می افزاید که سطخ خشونت‌ها در افغانستان از بالا هم بالاتر است و طالبان باید سطح خشونت‌ها را کاهش دهند و به تعهد خود که هیچ حمله هراس افگنی از خاک افغانستان رخ نخواهد داد پابند باشند.

رویداد های اخیر

اتمر از طالبان خواست به تعهدات شان عمل و آتش‌بس کنند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 24, 2021)

حنیف اتمر وزیر امور خارجه کشور میگوید که اگر طالبان میخواهد مسوولیت حملات پسین در افغانستان به دوش این گروه نیافتد، باید روی یک آتش‌بس موافقت کند.

آقای اتمر در گفتگویی با روزنامه الشرق الاوسط گفته است که طالبان باید به تعهدات خود که در جریان امضای توافق با امریکا کرده اند، عمل کند.

وزیر امور خارجه کشور گفته است که حکومت افغانستان به تعهدات خود براساس خواست طالبان، عمل کرده و بیش از شش هزار زندانی این گروه را از بند رها کرده است.

آقای اتمر تاکید کرده است که جالا نوبت طالبان است که حسن‌نیت خود را برای آوردن صلح در افغانستان نشان دهد.

وی گفته است: “حالا طالبان به مردم افغانستان و جامعه جهانی ثابت کند که آنان به وعده ها و تعهدات که امضا کرده اند، عمل می‌کنند.”

 آقای اتمر افزوده است: “دولت افغانستان توافق روی آتش‌بس را بهترین گواه برای عدم خشونت طلبی طالبان می‌داند و این اینکه آنها مسوول سطح فعلی خشونت در کشور نیستند.”

به خواندن ادامه دهید

تجارت

امضای تفاهم‌نامه برای حمایت از تولیدات داخلی کشور

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

در سال آینده تمامی اداره های حکومت از تولیدات داخلی استفاده خواهند کرد.

به همین منظور اداره تدارکات ملی و اتاق صنایع و معادن برای خرید تولیدات داخلی تفاهم نامه‌ای امضا کردند.

این تفاهم نامه اداره های دولتی را مجبور می‌کند تا  از آغاز سال ۱۴۰۰ به بعد از تولیدات داخلی استفاده کنند.

تدارکات ملی از صنعت کاران نیز می خواهد که برای عملی شدن این تصمیم تولیدات شان را معیاری بسازند.

محمد عمر الهام هوتکی رییس اداره تدارکات ملی میگوید: “ما می خواهیم از تمام راه ها استفاده برای تقویت تولید داخلی استفاده کنیم. تمام اداره های دولتی مکلف اند که در سال ۱۴۰۰ از تولیدات داغلی استفاده کنند.”

در همین حال مسوولان اتاق صنعت و معادن کشور نیز می گویند که اگر حکومت استفاده از تولیدات داخلی را افزایش بدهد، آنان نیز آماده سرمایه گزاری های بیشتر در کشور استند.

شیر باز کمین زاده رییس اتاق صنعت و تجارت میگوید: “اگر از تولیدات داخلی در قراردادهای دولتی استفاده شود؛ ما می توانیم تعادل تجاری را حفظ کنیم. ما در کنار تولیدات در قسمت های دیگر نیز آماده سرمایه گذاری استیم در صورت که حکومت از ما حمایت کند.”

از سوی هم آگاهان اقتصادی باور دارند که اگر مصرف تولیدات داخلی در اداره های حکومتی بیشتر شود، جلو مارکیت قاچاق گرفته شود، کشور از حالت بحران اقتصادی بیرون خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

وزارت صحت: طالبان مانع تطبیق واکسین پولیو به ۳.۵ میلیون کودک شده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 23, 2021)

بیش از سه‌و‌نیم میلیون کودک به‌ دلیل مخالفت طالبان در چندین ولایت کشور از واکسین پولیو بازمانده اند.

وزارت صحت می‌گوید که طالبان مانع روند کارزار واکسین خانه به خانه در ساحه تحت کنترول شان شده است و در سه سال گذشته این مخالفت از سه درصد به بیش از ده درصد افزایش یافته است.

میرجان راسخ مسوول برنامه محو پولیو در این وزارت می‌گوید که هرچند طالبان در پی تطبیق این واکسین وعده همکاری داده بودند. اما بر حلاف انتظار مانع تطبیق این روند شده اند.

آقای راسخ میگوید: ” کودکان در ولایت‌های پکتیا و میدان وردک نیز به دلیل مخالفت طالبان واکسین پولیو را دریافت نکرده‌اند.”

هفته پیش کارزار سراسری واکسین فلج کودکان در افغانستان آغاز شد ولی گروه طالبان نه تنها که زمینه را برای تطبیق آن فراهم نکردند؛ برعکس با روند این کارزار در ولایت های میدان وردک، غزنی، هلمند، کندهار، کندز، تخار، پکتیکا و پکتیا مخالفت کردند.

سید جمال آصف‌خیل فعال مدنی پکتیا میگوید:” طالبان در مناطق تحت کنترول شان مانع این کارزار شده اند و خواست ما این است که اجازه واکسین کودکان را بدهند.”

از سوی هم در این کارزار یک هفته‌ای وزارت صحت، واکسین پولیو در ولایت های بامیان، دایکند و غور به دلیل سردی هوا تطبیق نشده است.

پیشتر سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز در توییترش نوشته بود که طالبان در تطبیق این واکسین همکاری می‌کنند و زمینه را برای دریافت این واکسین برای کودکان مساعد می‌کنند، اما بعدا این گروه گفته‌است که آنها به دلیل سو استفاده‌ها مانع تطبیق کارزار واکسین فلج کودکان شده‌ اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است