Connect with us

رویداد های اخیر

ویلسن: طالبان را برای عدم پایبندی به توافق دوحه تحت فشار قرار می‌دهیم

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 30, 2020)

ایالات متحده امریکا طالبان را از بخاطر دوام خشونت های شان زیر فشار قرار می دهد.

راس ویلسن شارژدافیر سفارت امریکا در کابل در گفتگویی وِیژه با آریانانیوز میگوید که گروه طالبان بر بنیاد توافقنامه صلح امریکا عمل نکرده و خشونت ها را کاهش نداده اند. ازین رو زیر فشاد ایالات متحده امریکا قرار خواهد گرفت.

وی همچنان تاکید می کند که امریکا برای بازگردادن سرمایه ها از جیب مفسدان در کشور یکجا با دولت افغانستان کار میکند.

آقای ویلسن میگوید: “طالبان بر بنیاد تعهد که با ما در ۲۹ فبروری کرده بودند عمل نکرده اند. ما به گونه مکرر از طالبان خواستیم که خشونت های شان را کاهش دهند. متاسفانه تلاش های ما و تلاش های سازمان ملل موفق نشد. و ما طالبان را از بهر این موضوع زیر فشار قرار می دهیم. این برای موفق شدن این روند صلح و برای موفق شدن این کشور مهم است.”

خروج نیرو های امریکایی از افغاستان و سیاست خارجی رییس جمهوری تازه امریکا در قبال افغانستان بخشی دیگر از این گفتگو بود.

آقای ویلسن هر چند در مورد سیاست خارجی رییس جمهوری تازه این کشور چیز نگفت اما خروج سربازان این کشور را از افغانستان بر بنیاد شرایط اعلام کرد.

به گفته وی: “نیروهای امریکایی و نیروهای ایتلاف به عنوان نیروی ذخیره باقی می ماند. مساله خروج که قبلا از سوی ایالات متحده امریکا اعلام شده بر بنیاد شرایط خواهد بود.”

در حالیکه حکومت افغانستان پیش از نشست ژنو از ایجاد کمیسیون تازه مبارزه با فساد خبر داد، کاردار سفارت امریکا در کابل می گوید که برای امریکا و دیگر کشورهای کمک کننده نتیجه چشمگیر مبارزه با فساد از سوی حکومت افغانستان مهم است.

آقای ویلسن می‌افزاید: “ما با مقام ها روی بازگردادن سرمایه و مجموعه چیدمان کار میکنیم که اگر کسی از سرمایه های عامه به نفع شخصی خودش استفاده کرده باشد باید آن سرمایه ها باز گردانده شده و به جای درست آن گذاشته شود.”

کار دار سفارت امریکا در کابل همچنان گفته است که برنامه را برای شنیدن صدای های مردم نسبت به صلح به راه انداخته است که تاکنون با خبرنگاران، تجارت پیشه ها، اعضای پارلمان و سامان های جامعه مدنی گفتگوهایی داشته است. و قرار است با گروه های دیگر نیز این برنامه زیر نام نشست شنیداری بر گزار شود.

رویداد های اخیر

شمار سربازان امریکایی درافغانستان به ۲۵۰۰ تن کاهش یافت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 15, 2021)

کریستوفر میلر سرپرست وزارت دفاع امریکا امروز (جمعه ۲۶جدی) تأیید می‌کند که شمار نیروهای امریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ تن کاهش یافته‌است.

بربنیاد توافق‌نامۀ صلح امریکا و طالبان که در ماه فبروری سال گذشته امضا شد، قرار است شمار نیروهای امریکایی تا ماه می امسال یعنی کم و بیش چهار ماه دیگر باید به صفر برسد.

در خبرنامه وزارت دفاع امریکا به نقل از میلر آمده‌است که ایالات متحده بیش از هر زمان دیگر اکنون به ختم جنگ در افغانستان نزدیک شده‌است.

میلر گفته است که :” امروز ، ایالات متحده بیش از هر زمان دیگر به پایان دادن به نزدیک به دو دهه جنگ نزدیک است و از گفتگوهای صلح به رهبری افغانان برای دستیابی به یک توافق سیاسی و آتش بس دائمی و جامع نزدیک است.”

پنتاگون اما تأکید کرده‌است که امریکا در کنار متحدان ناتو به کمک و پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغان ادامه می‌دهند تا افغانستان بار دیگر مکان امن هراس افگنان نشود.

 میلر همچان گفته است که :” ایالات متحده در کنار متحدان و شرکای ناتو ما کار می کند و به اجرای مأموریت ضد تروریسم و آموزش، مشاوره و مأموریت ما در پشتیبانی از نیروهای امنیتی افغانستان که برای تأمین صلح در کشور خود کار می کنند، ادامه خواهد داد. انجام مستمر این دو مأموریت مکمل در تلاش است تا اطمینان حاصل شود که افغانستان هرگز برای پناه دادن به افرادی که می خواهند به ایالات متحده امریکا آسیب برسانند مورد استفاده قرار نگیرد.”

وزارت دفاع امریکا گفته‌است که خروج کامل نیروهای امریکایی از افغانستان وابسته به شرایط است؛ شرایطی که به‌گفتۀ وزارت دفاع امریکا، در توافق‌نامۀ صلح با طالبان و بیانیۀ مشترک با حکومت افغانستان واضیح شده‌اند.

میلر در نهایت گفته است که، ایالات متحده به اقدامات لازم برای اطمینان از حفاظت از امریکا ، شهروندان و منافع ما ادامه خواهد داد.

این درحالی است که اخیرآ کمیتۀ روابط جهانی و دفاعی مجلس نماینده‌گان بریتانیا از این کشور و ناتو خواسته‌است که پیش از به نتیجۀ رسیدن گفت‌وگوهای صلح نیروهای شان را از افغانستان بیرون نسازند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

وقوع زمین لرزه شدید در اندونزیا؛ سه کشته و ۲۴ زخمی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 15, 2021)

در پی زمین یک لرزه شدید در اندونزیا دست کم سه نفر جان باختند و ۲۴ تن دیگر زخم برداشته اند.

زمین لرزه شدید به بزرگی ۶.۲ ریشتر بامداد امروز (جمعه ۲۶ جدی) در جزیره سولاوسی اندونزیا رخ داد است.

مرکز این زمین لرزه در ۳۶ کیلومتری جنوب ماموجو، مرکز ولایت سولاوسی در عمق ده کیلومتری واقع شده سات.

این زمین لزره چندین پس لرزه نیز به همراه داشته است. رسانه های محلی گزارش کرده اند که دست کم ۶۲ خانه و یک مرکز صحی در این شهر ویران شده است.

بر اساس گزارش ها این زمین لزره سه لغزش زمین را نیز به همراه داشته است.

قسمت هایی از اندونزیا همواره در معرض زمین لرزه قرار دارد. زیرا این کشور در کمربند حلقه‌ای‌ اقیانوس آرام موقعیت دارد که به آن حلقه آتش نیز میگویند که به طور مکرر فعالیت آتشفشانی و زمین لرزه صورت میگیرد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

تیم بهداشت جهانی برای بررسی منشا ویروس کرونا وارد ووهان شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژانویه 15, 2021)

تیم بهداشت جهانی با هدف بررسی منشا ویروس کرونا وارد ووهان، مرکز شیوع این ویروس، شد.

سازمان جهانی بهداشت در توییتی گفته است که یک هیات ۱۳ نفری این سازمان روز گذشته وارد ووهان شدند.

بهداشت جهانی گفته است: ” تیم بین المللی متشکل از ۱۳ دانشمند که منشا ویروس عامل کووید-۱۹ را بررسی می کنند امروز وارد ووهان چین شدند.”

این سازمان افزوده است که آزمایش کرونای دو تن از دانشمندان دیگر پیش از ترک سنگاپور به مقصد چین، مثبت گزارش شده است که هم اکنون در سنگاپور قرنطین اند.

در اوایل سال ۲۰۲۰ میلادی ویروس کرونا در شهر ووهان مرکز ولایت هوبی شیوع پیدا کرد که به زودی در سراسر جهان منتشر شد.

چین تلاش کرد تا معلومات در مورد شیوع این ویروس را از همه مخفی نگهدارد. این کشور پس از ماه ها تلاش دیپلوماتیک به تیم بهداشت جهانی اجازه داده در مورد منشا این ویروس تحقیق کنند.

این کشور حتا افراد که در این مورد گزارش نشر کرده اند را نیز مجازات کرده است. در اواخر دسامبر پارسال  ژانگ ژان یک خبر نگار چینی به دلیل نشر خبر از شهر ووهان به چهار سال زندان محکوم شد.

ویروس کرونا تا هنوز بیشتر از ۹۰ میلیون نفر را در سراسر جهان مبتلا کرده است و ۱۹۹۳۱۶۴ تن نیز جان خود را از دست داده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است