Connect with us

کوید۱۹

ویروس کرونا: ویروس کووید-۱۹ در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

 در

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ویژه

سازمان بهداشت جهانی: تاثیرات ویروس کرونا برای دهه ها ادامه خواهد داشت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۲, ۱۳۹۹)

کمیته اضطراری سازمان بهداشت جهانی هشدار داده است که هنوز پایانی برای بحران ویروس کرونا در دید نیست – ویروس که تاکنون بیش از ۱۷ میلیون نفر را آلوده و بیش از ۶۵۰۰۰۰ نفر را کشته است.

پس از چهارمین جلسه اضطراری در کمیته اضطراری تشکیل شده توسط مدیر کل سازمان بهداشت جهانی به اتفاق آرا توافق شد که شیوع ویروس کرونا هنوز یک نگرانی صحی در سطح بین الملل است.

سازمان بهداشت جهانی در بیانیه ای که روز شنبه صادر شد به “دوام طولانی مدت ویروس کرونا” و “اهمیت تلاش های پایدار در سطح جامعه ، کشوری ، منطقه ای و جهانی” اشاره کرد.

مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، تودروس در سخنان افتتاحیه خود در روز جمعه به کمیته گفت: “ویروس کرونا یک بحران صحی است که یک بار در قرن اتفاق میافتد. اثرات آن در دهه های بعدی احساس خواهد شد.”

وی افزود: “بسیاری از کشورها که معتقد بودند از بدترین وضعیت گذشته اند ، اکنون درگیر شیوع های جدید این ویروس هستند. برخی که در اولین هفته ها کمتر تحت تأثیر قرار گرفته اند ، اکنون شاهد افزایش تعداد موارد و مرگ و میر هستند. و برخی که شیوع زیادی داشتند ، آنها را تحت کنترل خود قرار داده است. “

کمیته اضطرار پیشنهادات مختلفی را هم به WHO و هم برای کشورهای عضو ارائه داده است.

این کمیته به سازمان بهداشت جهانی توصیه کرد كه همچنان به بهینه سازی سازمان ها و شرکای چند جانبه جهانی و منطقه ای برای آمادگی و مبارزه با ویروس کرونا ادامه دهد و از كشورهای عضو در حفظ خدمات درمانی حمایت كند و در عین حال تسریع در تحقیقات و دسترسی نهایی به تشخیص ، درمان و واكسین ها نیز داشته باشد.

این سازمان به کشورها توصیه کرد که از کمکهای مالی به تلاشهای تحقیقاتی پشتیبانی کنند.

این کمیته همچنین به کشورها توصیه کرده است که سیاستهای بهداشت عمومی را برای شناسایی موارد ابتلا و بهبود ردیابی سریع تماس ، بهبود بخشند از جمله در مناطق کم منبع ، آسیب پذیر یا پرخطر.

کمیته اضطرار همچنان به کشورها توصیه نموده است تا اقدامات متناسب و توصیه های در مورد سفر را بر اساس ارزیابی ریسک انجام دهند و مرتباً این اقدامات را بررسی کنند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سیگار: افغانستان در پی بحران کرونا احتمالا با فاجعه انسانی مواجه خواهد شد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۱, ۱۳۹۹)

کارشناسان هشدار داده اند که با نظرداشت منابع محدود برای مقابله با گسترش کووید-۱۹ و سطح بالای فقر که مانع تطبیق قرنطین از سوی دولت می شود، افغانستان به سمت یک بحران انسانی در حرکت است.

آمار کرونای افغانستان در وسط ماه جولای سال روان میلادی به ۳۵۰۰۰ مورد و تعداد مرگ و میر ناشی از این ویروس نیز به ۱۰۹۴ تن رسیده بود، اما مقامات بهداشت کشور هشدار دادند كه با توجه به ظرفیت پایین آزمایش کرونا از سوی دولت، موارد واقعی احتمالا بسیار بیشتر است.

سیگر یا اداره بازرس ویژه امریکا برای بازسای افغانستان در گزارش تازه اش می‌گوید که احتمالا کووید-۱۹ افغانستان را به رکود اقتصادی سوق داده است، سیستم صحی کشور را تحت الشعاع قرار داده است و شمار مبتلایان و مرگ و میر نامعلوم باشد.

براساس این گزارش که روز پنجشنبه منتشر شد، آزمایش محدود است، اما نزدیک به ۴۳ درصد از نمونه ها ۱۵ جولای مثبت آزمایش شده است که یکی از بالاترین آرمار در جهان است.

دیبورا لیونز رییس یوناما در مورد تاثیر چشمگیر این ویروس، گفته است که کووید-۱۹ “سایه عظیمی” بر زندگی روزمره افغانستان گذاشته است.

بر اساس این گزارش، از تاریخ ۱۵ جولای تعداد جان باختگان گزارش شده در حدود ۱۰۹۴ باقی مانده است، اما این رقم ممکن است تعداد واقعی مرگ و میر را پایین نشان دهند زیرا ظرفیت آزمایش در کشور محدود و تمام افغان ها نیز به خدمات بهداشتی دسترسی ندارند.

مدیر کشور بنیاد آسیا نیز در پایان ماه جولای نوشت: “من نتوانسته ام تعداد فزاینده مرگ و میر را در بین آشنایان، اقوام و خانواده های دوستانم پیگیری کنم.”

 در حالی که محمد یعقوب حیدری والی کابل در یک کنفرانس مطبوعاتی در ماه جولای گفت که آمبولانس شهری روزانه به طور متوسط حدود ۳۳ جان باخته را گزارش داده است.

سیگر گزارش داده است كه ریيس يک بيمارستان مستقر در كابل كه برای معالجه بيماران کووید-۱۹ اختصاص دارد با اظهار نظر در مورد عدم شمارش دقيق مرگ و میر، گفته است تقریبا ۷۵درصد از بیمار که در این بیمارستان جان باخته اند آزمایش نشده اند.

در این گزارش همچنین آمده است که معلومات موجود در مورد کووید-۱۹ حاکی از انتشار سریع با ابتلای غیرقابل شناسایی، است.

این در حالی است که شمار مبتلایان کووید-۱۹ در افغانستان ۳۶۷۱۰ نفر رسیده که از این میان ۱۲۸۳ تن جان باخته و ۲۵۵۰۹ نفر نیز بهبود پیدا کرده اند.

به خواندن ادامه دهید

جهان

انتخابات پارلمانی در هانک کانگ به دلیل شیوع ویروس کرونا به تعویق افتاد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: اسد ۱۰, ۱۳۹۹)

به گزارش بی بی سی، حکومت هانک کانگ انتخابات پارلمانی این کشور که قرار بود در ماه سپتامبر برگزار شود را به یک سال بعد به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا در این کشور به تعویق انداخت.

کشور هانک کانگ فعلا شاهد شیوع گسترده ویروس کرونا است و بر بنیاد آخرین آمار، ۱۲۱ مورد جدید این ویروس در هانک کانگ به روز جمعه ثبت شده است.

بی بی سی در گزارشی نگاشته است که مخالفین حکومت هانک کانگ این اقدام را نکوهش کرده و میگوید که حکومت با استفاده از ویروس کرونا میخواهند مردم را از رفتن به پای صندوق های رای محروم کنند.

این در حالی است که دولت هانک کانگ ۱۲ نامزد طرفدار دموکراسی را به روز پنجشنبه از ادامه ی کمپین های انتخاباتی شان محروم کردند.

هانک کانگ برای دهمین روز پی در پی بیش از ۱۰۰ مبتلای ویروس کرونا در روز ثبت میکند.

در گزارش بی بی سی و به نقل از متخصصین صحی آمده است که با وضع دوباره قیود رفت و آمد اجتماعی، پیشبینی میشود که شیوع ویروس کرونا در این کشور کم شود و در مدت چهار الی شش هفته، مبتلایان کرونا نزدیک به صفر برسد.

این در حالی است که هانک کانگ قیود جدید و سختگیرانه را برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا معرفی کرده است که بر بنیاد آن، تجمع بیش از ۲ نفر ممنوع شده است.

تا به حال در هانک کانگ، ۳۲۷۲ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده است که از این میان ۲۷ تن وفات نموده است و ۱۷۵۱ تن دیگر صحت یاب شده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending