Connect with us

اخبار ویژه

ویروس کرونا در هند؛ ثبت ۹۰۶۳۲ مورد در یک روز

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سپتامبر 6, 2020)

هند در ۲۴ ساعت گذشته ۹۰۶۳۲ مورد جدید ویروس کرونا ثبت کرده است.

وزارت صحت این کشور میگوید در ۲۴ ساعت گذشته ۱۰۶۵ نفر نفر نیز جان خود را از دست داده اند.

با این حساب شمار مجموعی مبتلایان کووید-۱۹ در هند به ۱.۴ میلیون نفر و شمار جان باختگان در اثر این ویروس نیز به ۷۰۶۲۶ تن رسیده است.

در همین گزارش ها حاکی است که شماری از قسمت های این کشور شاهد موج دوم کرونا بوده است. رویدادهای کرونا نیز پس از آن افزایش یافت که این کشور وضع محدودیت بر رفت و آمد را برداشت.

 رندیپ گولیرا مدیر انستیتوت علوم پزشکی «آل اندیا» در دهلی گفته است که همه گیری کرونا در هند در سال جاری به پایان نخواهد رسید زیرا ویروس از شهرها به سایر مناطق کشور گسترش یافته است.

اخبار ویژه

خلیلزاد: امریکا با وجود خروج سربازان افغانستان را ترک نمی‌کند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 14, 2021)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان، گفته که امریکا پس از خروج سربازان اش افغانستان را رها نخواهد کرد.

او که روز گذشته در شهر نورسلطان، پایتخت، قزاقستان در یک نشست خبری گفت ” نیروهای ما افغانستان را ترک میکنند، اما امریکا افغانستان را ترک نمی کند، ما برای صلح و آشتی در افغانستان کار خواهیم کرد.”

خلیلزاد گفته که امریکا به کمک‌های اش با افغانستان ادامه خواهد داد.

او در این باره گفت:” ما به کمک‌های  امنیتی خود ادامه خواهیم داد، و ما به کمک‌های اقتصادی و بشری به افغانستان ادامه خواهیم داد.”

خلیلزاد گفته که در باره افغانستان با همتای روسی خود نیز به گونه منظم گفتگو میکند.

او در این باره افزود:” روسیه و امریکا در زمینه برقراری صلح در افغانستان با هم کار میکنند.”

خلیلزاد درحالی این اظهارات را ابراز میکند که خشونت‌ها در کشور افزایش یافته و گفتگوهای صلح در دوحه نیز به نتیجه مطلوب نرسیده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

گزارش: طالبان به گونه مشروط در نشست استانبول شرکت میکند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 26, 2021)

صدای امریکا به نقل از یک عضو ارشد طالبان گزارش کرده است که این گروه به گونه مشروط در نشست استانبول شرکت خواهد کرد.

یک مقام ارشد طالبان به شرط افشا نشدن نام اش به صدای امریکا گفته که این گروه با این شرایط که نشست استانبول باید کوتاه مدت باشد، هیات طالبان پایین رتبه باشد و آجندای آن نباید  شامل تصمیم گیری در باره موضوعات مهم باشد شرکت میکند.

این مقام ارشد طالبان در این باره گفته” رهبری ما پیشنهاد میکند که نشست استانبول نباید از سه روز طولانی باشد.”

یک مقام ارشد دیگر طالبان نیز به صدای امریکا این خبر را تایید کرده است.

نشست استانبول که توسط امریکا به همکاری سازمان ملل پیشنهاد شد قرار بود در اوایل ماه می  برگزار شود، اما طالبان از شرکت کردن در این نشست خود داری کرد.

به اساس این گزارش رییس  و شماری از اعضای تیم مذاکراتی طالبان با ملا هیبت الله آخندزاده، رهبر این گروه  و شورای رهبری آنان دیدار کرده است.

به اساس گزارش صدای امریکا عبدالحکیم حقانی، رییس تیم مذاکراتی طالبان، ملا فضل، ملا شیرین و ملا عبدالمنان حدودو یک ماه قبل با رهبر آنان دیدار کرده است.

به اساس معلومات ابتدایی این دیدار در پاکستان جای که رهبر طالبان زنده‌گی میکند انجام شده است.

این گزارش افزوده که شرکت مشروط طالبان در نشست استانبول نتیجه تلاش‌های پاکستان، قطر و دیگر کشورها است.

به اساس این گزارش” رهبران طالبان اساسا در باره شرکت در نشست استانبول علاقه مند نبودند، مگر آنها گفتند که در این نشست به درخواست پاکستان و قطر به گونه مشروط شرکت خواهند کرد.”

طالبان در باره این که چی کسی این گروه را در نشست استانبول نماینده‌گی خواهد کرد معلومات نداده است.

از سوی دیگر نادر نادری، یک عضو هیات مذاکرده کننده حکومت، گفته که در این باره معلومات ندارد و همچنان با آنها تاکنون چیزی شریک نشده است.

 به اساس این گزارش امریکا، ترکیه و حکومت افغانستان پیشنهاد کرده که یک یا دو عضو ارشد طالبان بدون اعضای تیم مذاکراتی آنان در دوحه باید به نماینده‌گی این گروه در نشست استانبول شرکت کنند.

مقام‌های این کشورها گفته که آنها باور ندارند که اعضای دفتر قطر طالبان اجازه داشته باشند که به نماینده‌گی از این گروه تصمیم بگیرند.

این گزارش افزوده که گروه طالبان نمی خواهد نشست استانبول سرنوشت ساز باشد و از همین لحاظ یک آجندای مشخص نیز نمی خواهد.

صدای امریکا افزوده که رهبر طالبان اکنون برای اعلام آتش بس آماده نیست.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خلیلزاد: پس از خروج نیروهای خارجی کابل سقوط نخواهد کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: می 19, 2021)

زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه امریکا  برای  صلح افغانستان، پیش بینی ها در باره پیشروی طالبان و سقوط کابل توسط آنها بعد از خروج نیروهای خارجی را  اشتباه میداند.

آقای خلیلزاد  باحضور در کمیته امور خارجه مجلس نمایند‌گان امریکا؛ در باره نگرانی ها پس از خروج کامل نظامیان خارجی از افغانستان به پرسش‌های نمایند‌گان امریکایی پاسخ می‌دهد، از جمله در باره این نگرانی که طالبان تلاش دارند به گونه فوری بخش هایی از کشور را تصرف کنند.

مایکل مک‌کال، نماینده عضو کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان امریکا میگوید:” تقریبا قطعی به نظر می رسد که طالبان بعد از خروج ما سعی خواهند کرد کشور را تسخیر کنند و آن را به شرایط قبل از ۱۱ سپتامبر برگردانند.”

اما آقای خلیل‌زاد میگوید: “من شخصا فکر می کنم که این پیش بینی ها که نیروهای افغان، ازهم می پاشند و کنترول امور فورا به دست طالب ها می افتد نادرست است.”

از سوی هم آقای خلیل‌زاد از رهبران افغان خواسته است که “هرچه سریع‌تر با زمانی برای گفتگو موافقت کنند، پشتیبانی قوی است اما هر دو طرف افغان باید سهم خود را انجام دهند”.

هرچند نمایندگان مجلس امریکا از خشونت ها به ویژه ترورهای هدفمند که فعالان حقوق بشر، بانوان و خبرنگاران را هدف می گیرد نگرانی می‌کند، اما زلمی خلیل زاد، از تلاش تازه امریکا برای کاهش خشونت ها سخن می زند.

به گفته وی:” ایالات متحده پاکستان را تحت فشار قرار خواهد داد تا از اهرم فشار بر طالبان برای کاهش خشونت استفاده کند”.

فرستاده ویژه امریکا برای صلح افغانستان می‌گوید، هرگونه کمک برای آینده افغانستان در مرحله جدید مشارکت کابل واشنگتن وابسته به نوعیت حکومت آینده افغانستان و سیاست آن خواهد بود. خلیلزاد می گوید که روند خروج نیروهای خارجی از افغانستان تاکنون بدون هیچ چالش جدی پیش رفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است