Connect with us

رویداد های اخیر

ویروس کرونا در افغانستان؛ مرگ ۳۶۹ نفر و ابتلا ۲۰۹۱۷ تن

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 8, 2020)

وزارت صحت کشور میگوید که در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ نفر در اثر ویروس کرونا جان باخته اند.

بر اساس آمارهای این وزارت، ۷ تن در کابل، ۴ نفر در هلمند و یک نفر نیز در میدان وردک جان باخته که شمار کل جان باختگان از اثر ویروس کرونا در کشور به ۳۶۹ تن رسیده است.

این در حالی است که این وزارت از ثبت ۵۷۵ مورد جدید کروما در ۲۴ ساعت گذشته خبر می‌دهد.

وزارت صحت می‌افزاید که آزمایش کرونای ۱۹۳ نفر در کابل، ۱۵۱ تن در هرات، ۳۹ نفر در قندهار، ۷ تن در پکتیا، ۲۳ نفر در ننگرهار، ۱۳ نفر در بادغیس، ۵ تن در تخار، ۲۲ نفر در لوگر، ۱۰ تن در نیمروز، ۷ نفر در میدان وردک، ۱۳ نفر در پروان، ۳ نفر در لغمان، ۳۹ تن در هلمند، ۲۶ نفر در کنر، ۱۰ تن در غور، ۸ نفر در زابل، ۱ نفر در بدخشان و ۵ نفر نیز در دایکندی مثبت بوده است.

با این حساب شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۲۰۹۱۷ نفر رسیده است.

در همین حال، ۳۲۹ نفر در ۲۴ ساعت گذشته پس از درمان از بیمارستان ها مرخص شده اند که شمار کل بهبود یافتگان به ۲۱۷۱ تن رسیده است.

این در حالی است که حکومت رهنمود تازه ای قیود گشت و گذار برای سه ماه آینده را اعلام کرده است.

بر اساس این طرح،  پوشیدن ماسک در مکان های عمومی الزامی است و تجمع بیش از ده نفر و برگزاری مراسم فاتحه و محافل ممنوع است.

هوتل ها، استدیوها، پارک و اماکن عمومی دیگر به شمول نهادهای آموزشی تا سه ماه دیگر همچنان مسدود می‌مانند. اما مرکزهای آموزشی میتوانند به صورت انلاین به فعالیت خویش ادامه بدهند.

این در حالیست که شماری از شهروندانی که درخواست آزمایش از مرکز‌های مبارزه با ویروس کرونا در مرکز و ولایات کرده اند، میگویند که از چند روز بدینسو این روند متوقف است و مسئولین صحی بنابر قلت کیت‌های تشخیص کرونا، به آنان پاسخ رد داده اند.

 

رویداد های اخیر

از سرگیری روند واکسیناسیون در افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

روند تطبیق واکسین سینوفارم چین در ۹ ولایت افغانستان به شمول کابل آغاز شده است.

وزارت صحت عامه می گوید که ۷۰۰ هزار دوز واکسین کرونا ضد کرونا که از سوی کشور چین کمک شده به افراد آسیب پذیر تطبیق خواهد شد.

بر بنیاد آمارهای رسمی وزارت صحت عامه در یک شبانه روز گذشته ۶۷ بیمار کووید-۱۹ جان های شان را از دست داده و نزدیک به هزار تن مبتلا به این بیماری شده اند.

با این وضعیت وزارت صحت عامه در افغانستان در کنار وضع برخی محدودیت های دیگر، پوشیدن ماکس در مکان های عمومی اجباری اعلام کرده است.

اما کمبود آکسیجن برای بیماران کرونایی در افغانستان به یک چالش جدی مبدل شده است.

سازمان عفو بین المل و سازمان ملل از دولت افغانستان خواسته که کمبود اکسیجن را برای بیماران کرونایی به گونه فوری برطرف کند و همچنان این سازمان ها هشدار داده اند در صورتی که جامعه بین المللی، افغانستان را پشتیبانی نکند، وضعیت از اداره بیرون خواهد شد.

با این حال، دو دستگاه تولید آکسیجن در بیمارستان های افغان – جاپان و قصبه کابل فعال شده اند تا نیازمندی به آکسیجن را برطرف کنند. اما با این حال، مردم کم‌تر به رهنمودها برای کاستن از بحران کرونا تمکین می کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هشدار طالبان به شماری از نیروهای خارجی که برای محافظت از سفارتخانه‌ها باقی خواهند ماند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

طالبان هشدار داده است که حضور شماری از سربازان خارجی برای محافظت از فرودگاه کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی پس از تکمیل روند خروج برای این گروه قابل قبول نیست و این نیروها به عنوان «اشغالگران» شناخته خواهند شد.

طالبان در اعلامیه ای گفته است: ” حضور نیروهای خارجی در کشور ما زیر هر نامی و از هر کشوری که باشد” برای افغان‌ها و طالبان قابل قبول نیست.

در اعلامیه این گروه آمده است: ” نگه‌داری امنیت وجب وجب خاک افغانستان، میدان‌های هوایی، سفارتخانه‌های خارجی و نمایندگی‌های دیپلماتیک مسئولیت افغان‌هاست. بناءً هیچکسی به امید بقای حضور نظامی یا امنیتی در کشور ما نباشد و نباید گامی بردارد که در نتیجه آن روابط بین ملت‌ها و کشورها متشنج گردد.”

طالبان هشدار داده است: ” اگر کسی مرتکب چنین اشتباهی شود، افغان‌ها و امارت اسلامی آن ها را به نگاه اشغالگر می‌بینند و در برابرش آنچنان موقفی می‌گیرد که در طول تاریخ در برابر اشغالگران گرفته است و مسئولیت آن هم به آنها راجع خواهد بود.”

 طالبان در حالی این اعلامیه را نشر کرده است که تامین امنیت فرودگاه حامد کرزی در کابل و سفارتخانه های کشورهای خارجی یکی از نگرانی های جدی نیروهای خارجی پس از تکمیل روند خروج از افغانستان است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هفت تن در دو انفجار در غرب کابل جان باختند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 12, 2021)

پولیس کابل میگوید که  بعد از ظهر امروز (شنبه، ۲۲ جوزا) در پی وقوع دو انفجار در نواحی ششم و سیزدهم شهر کابل هفت تن جان باخته اند.

به گفته پولیس در این انفجارها شش تن دیگر زخم برداشته اند.

وزارت  امور داخله می گوید که یک واسطه نوع تونس در مربوطات ناحیه سیزدهم هدف انفجار ماین قرار گرفته و یک واسطه نوع تونس دیگر در مربوطات ناحیه ششم نزدیک شفاخانه علی جناح هدف انفجار قرار داده شده است.

این وزارت می افزاید که احتمال افزایش تلفات وجود دارد.

تاکنون مسوولیت این رویداد را کسی یا گروهی به عهده نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است