Connect with us

رویداد های اخیر

ولسوالی اشکمش ولایت تخار به تصرف طالبان درآمد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ژوئن 11, 2021)

محمد اعظم افضلی، عضو شورای ولایتی تخار امروز(جمعه ۲۱جوزا) می‌گوید پس از داخل شدن طالبان در بازار ولسوالی نیروهای امنیتی در محاصره طالبان بودند که بدلیل نرسیدن نیروهای کمکی شب گذشته نظامیان از ساختمان فرماندهی پولیس ولسوالی عقب نشینی کردند وطالبان کنترل کامل این ولسوالی را بدست گرفتند.

به گفته او در حملات طالبان در دو روز گذشته بالای این ولسوالی بیش از ۱۰ نیروی امنیتی جانباخته اند.

منابع امنیتی که از گرفتن نامشان خودداری می‌کنند به اداره دارآمدن ولسوالی اشکمش بدست طالبان را تایید می‌کنند و می‌گویند اکنون ولسوالی بنگی با خطر حمله طالبان مواجه است و یک پاسگاه در روستا سیاه‌آب بنگی نیز سقوط کرده است.

هرچند منابع رسمی دیگر تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند، اما طالبان تایید کرده اند که ولسوالی به تصرف آنها درآمده است.

درهمین حال، برخی از نماینده‌گان ولایت سرپل در مجلس نماینده‌گان تایید می‌کنند که ولسوالی سوزمه قلعه ولایت سرپل زیر اداره طالبان درآمده است.

مقام های محلی تاکنون دراین باره چیزی نگفته اند.

رویداد های اخیر

افغانستان و قزاقستان توافقنامه همکاری‌های نظامی امضا کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 18, 2021)

شورای امنیت ملی میگوید که حمدالله محب، مشاور این شورا در جریان سفرش به قزاقستان توافقتنامه همکاری‌های نظامی میان دو کشور را با نورلان یرمک بایف، وزیر دفاع این کشور امضا کرده است.

این شورا افزوده که امضای این توافقنامه زمینه‌ی حمایت متقابل نظامی در حوزه‌های مختلف میان دو کشور را فراهم خواهد کرد.

به گفته‌ی شورای امنیت در این توافقنامه “امکان تمرینات مشترک، همکاری‌های طبی، نوسازی تجهییزات، پشتیبانی لوژستیکی و فنی، آموزش جنگ و همکاری اطلاعاتی نظامی میان دو کشور شامل است.”

رحمت الله اندر، سخنگوی شورای امنیت گفته است که همکاری‌های پزشکی نیز در این توافقنامه گنجانیده است.

او افزوده است:” تمرینات مشترک نظامی، نشست‌های دو طرفه در مورد سیاست‌های دوجانبه، همکاری پزشکی و نوسازی تجهییزات، حمایت تخنیکی و لوژیستیکی، آموزش جنگی وهمکاری اطلاعاتی نظامی در آن شامل است.”

این در حالی است که روز گذشته حمدالله محب در راس یک هیات بلند پایه دولتی به قزاقستان سفر کرد و با مقام‌های آن کشور در مورد مسایل دو کشور دیدار و گفتگو کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

عقب نشینی نیروهای افغان از سه ولسوالی

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Social Media
(Last Updated On: ژوئن 18, 2021)

جنگجویان طالب در یک شبانه روز گذشته ولسوالی های دهنه غوری بغلان، اوبه هرات و شیرین ‌تگاب فاریاب را تصرف کرده اند.

منابع محلی می گویند که ولسوالی اوبه هرات از چهار روز به این سو در محاصره طالبان بود و تنها یک پایگاه ارتش از این ولسوالی دفاع می‌کرد که سرانجام بامداد امروز نظامیان از این ولسوالی عقب‌نشینی کردند.

به گفته منابع، مرکزهای ولسوالی های دهنه غوری و شیرین تگاب نیز در پی عقب نشینی نظامیان زیر اداره طالبان درآمد.

در این میان، وزارت دفاع ملی می گوید که ولسوالی گرشک هلمند از وجود جنگجویان طالب پاکسازی شده و زیر اداره کامل نیروهای دولتی درآمده است.

سوی دیگر، شورای ولایتی بغلان می گوید، ولسوالی دهنه غوری پنج شنبه شب زیر اداره طالبان درآمد و نظامیان از این ولسوالی عقب‌نیشینی کردند.

پیش از اینکه طالبان دهنه غوری را تصرف کردند، امان الله سنجنى، پسر آغاجان سعيدى عضو پيشين مجلس نمايندگان و رييس اركان يكى از كندک هاى نيروهاى ويژه ارتش در جنگ با طالبان در دهنه غوری جان باخت.

در همین حال شورای ولایتی فاریاب و منابع امنیتی می گویند که ولسوالی شیرین تگاب فاریاب پس از نبردهای سنگین، زیر تصرف طالبان درآمده است.

بر بنیاد آمار های گرداوری شده از سوی آریانانیوز در یک هفته گذشته در ولایت های فاریاب، کندز، تخار، هرات، بغلان و سرپل ۱۹۵ نظامی در درگیری ها جان باخته و ۱۰۵ نظامی دیگر زخمی شدند.

ارتش می‌گوید، در شبانه روز گذشته و در بیش از ۲۰ ولایت کشور به اثر عملیات هوایی و زمینی ۲۵۶ جنگجوی طالبان کشته شده و ۱۵۰ جنگجوی دیگر زخمی شده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

شیوع گسترده کرونا در میان کارمندان سفارت امریکا در کابل

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ژوئن 18, 2021)

خبرگزاری اسوشیتید پرس گزارش کرده است که ویروس کرونا به گونه گسترده در میان کارمندان سفارت امریکا در کابل شیوع کرده است.

به اساس این گزارش در نتیجه این بیماری یک کارمند این سفارت جان باخته و ۱۱۴ تن دیگر قرنطین شده است.

این سفارت روز گذشته (پنجشنبه، ۲۷ جوزا)  در یک اعلامیه گفته که تقریبا همه فعالیت‌های گروهی ، از جمله جلسات کاری و گردهمایی‌های تفریحی ممنوع است.

سفارت امریکا در کابل افزوده تا زمانیکه وضعیت به حالت عادی برنگردد، این محدودیت‌ها پابرجا خواهند بود.

به گفته‌ی این نهاد ۹۵ درصد از مبتلایان ویروس کرونا افراد استند که واکسین دریافت نکرده است، و در ادامه از همه کارمندان خود خواسته تا واکسین کرونا را تزریق شوند.

راس ویلسن، شارژدادفیر امریکا در کابل در این باره گفته” ما باید ریشه انتقال را بشکنیم تا از یکدیگر محافظت کنیم و از توانایی ماموریت برای انجام کار کشور اطمینان حاصل کنیم.”

ویلسن افزوده:” ما با هم یکجا کار میکنیم و به همکاری شما تکیه میکنیم، بدون همکاری شما ما به حالت عادی برنخواهیم گشت.”

به اساس این  محدودیت‌ها رفت و برگشت و ورزش بدون مراعات کردن فاصله اجتماعی ممنوع میباشد.

این اعلامیه توسط اتحادیه خدمات خارجی امریکا روز گذشته اعلام شد که در آن آمده ” در حالیکه خروج نیروهای امریکایی سرعت داده میشود، حملات بر نیروهای افغان و ایتلافی شدید میشود امریکا میخواهد پس از خروج حضور مثبت و پایدار در افغانستان را شکل دهد.”

وزارت خارجه امریکا نیز تایید کرده است که افغانستان با گسترش موج سوم ویروس کرونا روبرو است، اما افزوده که سفارت آن کشور در کابل تدابیر برای مهار این ویروس را در نظر گرفته است.

این در حالی است قبل از این نیز امریکا کارمندان غیرضروری اش را در سفارت کابل کاهش داده بود.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است