Connect with us

خبرهای تازه

وزیر دفاع: هیچ گاه خواب نمیکنم، وزیر تصادفی نیستم

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: مارس 27, 2017)

2006_Abdullah_Habibi

رویداد پیچیدۀ چهارصد بستر پای مقام های امنیتی را به مجلس سنا کشانید و ماجرا از خواب وزیر دفاع شروع شد.

عبدالله حبیبی، وزیر دفاع در جواب به اتهامات اعضای مجلس نمایندگان میگوید، “من هیچگاه خواب نمیکنم، حتی در صنف مکتب هم خواب نکرده ام و کدام جنرال و وزیر تصادفی همچنان نیستم.”

وزیر دفاع ملی رویداد چهارصد بستر را برخاسته از غفلت وظیفوی و کوتاهی بخش کشف و استخبارات و مسوولان امنیتی بیمارستان اعلام میکند و تاکید می ورزد که غفلت در هر سطح که باشد، با اشد مجازات مواجه خواهد شد.

وی میگوید، “ارگان های کشفی و استخباراتی غفلت کرده اند و افرادی که در دروازه مسوولیت داشتند، کوتاهی کرده اند.”

در همین حال، ریاست عمومی امنیت ملی میگوید که حمله بر بیمارستان سردار محمد داوود خان از سوی گروه طالبان، لشکرطیبه و گروه داعش به گونۀ مشترک صورت گرفته است.

معصوم ستانکزی، رییس امنیت ملی میگوید که سازمان استخبارات منطقه در عقب این گروه ها بوده اما در پیوند به این رویداد چهار رده افراد به عنوان مظنون بازداشت شده اند.

وی میگوید، “طالبان افراد را آماده ساختند، لشکر طیبه منابع را فراهم نموده و داعشیان نیز زمینه سازی این حمله را کرده بودند.”

رییس امنیت ملی از پیشرفت در پیوند به بررسی رویداد چهارصد بستر سخن می زند اما به جزییات و عمق رویداد نمی پردازد.

آقای ستانکزی میگوید، “افرادی که در داخل بیمارستان همکاری داشتند، بازداشت شده اند و افراد بیرونی هم زیر تعقیب قرار دارند.”

مقام های امنیتی رویداد چهارصد بستر را خیلی پیچیده، چند بعدی و توطیۀ بزرگ میدانند اما اصل ماجرا را روشن نمیسازند.

از سوی هم رییس امنیت ملی میگوید، که در روند بررسی چگونگی انفجار در مهمانخانۀ ولایت کندهار نیز پیشرفت های صورت گرفته است.

گفته میشود، بالای آن حمله یک و نیم سال کار شده بود و روشن شدن چگونگی آن به پیامدهای سیاسی خواهد انجامید.

گزارشگر: باعث حیات

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: نوامبر 10, 2020)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending