Connect with us

رویداد های اخیر

وزیر خارجه امریکا با هیئت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان دیدار کرد

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: نوامبر 22, 2020)

مایک پمپیو، وزیر خارجه امریکا روز گذشته (شنبه ۱قوس) با هیئت‌های مذاکراتی دولت جمهوری اسلامی افغانستان و گروه طالبان به شکل جداگانه در قطر دیدار و گفتگو کرده‌است.

وزارت دولت در امور صلح می‌گوید با نشر اعلامیه‌ای گفته است که شماری از اعضای هیات مذاکره کننده دولت با مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا و زلمی خلیلزاد فرستاده ویژه این کشور در امور صلح افغانستان، در دوحه دیدار کرده‌اند.

سید سعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح و عضو هیات مذاکراتی دولت از حمایت‌های دوامدار ایالات متحده از افغانستان در سال‌های گذشته، سپاس گذاری نمود. وی خواستار تداوم همکاری‌ها میان دو کشور بعد از توافقات صلح نیز شد.

اعضای هیات در این دیدار گفته‌اند که مردم افغانستان خواهان حفظ دستاوردهای دو دهه اخیر در کشورشان می‌باشند.

آنان تاکید ورزیده‌اند که افغان‌ها افزایش خشونت پس از رهایی پنج هزار زندانی را قابل قبول ندانسته و آن را در تناقض با موافقت‌نامه دوحه می‌دانند. آنان افزودند که مردم افغانستان توقع دارند که آتش‌بس دایمی در کشور برقرار گردد.

در اعلامیه همچنان آمده است که مایک پمپیو نیز در این دیدار ضمن اشاره به حمایت‌های امریکا در روند صلح افغانستان گفته است که صلح پایدار هدف مشترک دو کشور می‌باشد.

در ادامه اعضای هیات مذاکراتی دولت گفته‌اند که جنگ جاری در افغانستان را جهان اسلام ناروا خوانده و همچنین ادامه آن را جامعه بین‌المللی نیز قابل قبول نمی‌دانند.

به گفته، معاون سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا ، پمپیو هر دو طرف را به خاطر ادامه مذاکره و پیشرفتی که داشته اند، تحسین کرده است.

وی گفته است که: ” پمپیو و مذاكره كننده‌گان در مورد راهكارهای كاهش خشونت بحث كردند و وی بحث‌های سریع در مورد نقشه راه سیاسی و آتش بس دائمی و جامع را تشویق كرد.”

دراین دیدار پمپیو بار دیگر تأكید كرد كه مردم افغانستان انتظار دارند و شایسته آن اند كه پس از 40 سال جنگ و خونریزی در صلح و امنیت زندگی كنند.”

آقای پمپیو افزوده که حمایت این کشور برای تحقق صلح پایدار در افغانستان دوامدار بوده و همچنین تعهدات درازمدت در قبال مردم افغانستان پابرجا خواهد بود.

از سوی دیگر، داکتر نعیم وردک، سخنگوی دفتر طالبان در قطر نیز گفته که هیات مذاکراتی این گروه نیز با مایک پمپیو وزیر خارجه امریکا دیدار و گفتگو کرده‌است.

گفتنی است که مذاکرات دولت و طالبان نزدیک به دو ماه است که در قطر آغاز شده و گفته می‌شود که به تازگی دو طرف به پیشرفت‌هایی دست یافته اند.

رویداد های اخیر

ویلسن: طالبان را برای عدم پایبندی به توافق دوحه تحت فشار قرار می‌دهیم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 30, 2020)

ایالات متحده امریکا طالبان را از بخاطر دوام خشونت های شان زیر فشار قرار می دهد.

راس ویلسن شارژدافیر سفارت امریکا در کابل در گفتگویی وِیژه با آریانانیوز میگوید که گروه طالبان بر بنیاد توافقنامه صلح امریکا عمل نکرده و خشونت ها را کاهش نداده اند. ازین رو زیر فشاد ایالات متحده امریکا قرار خواهد گرفت.

وی همچنان تاکید می کند که امریکا برای بازگردادن سرمایه ها از جیب مفسدان در کشور یکجا با دولت افغانستان کار میکند.

آقای ویلسن میگوید: “طالبان بر بنیاد تعهد که با ما در ۲۹ فبروری کرده بودند عمل نکرده اند. ما به گونه مکرر از طالبان خواستیم که خشونت های شان را کاهش دهند. متاسفانه تلاش های ما و تلاش های سازمان ملل موفق نشد. و ما طالبان را از بهر این موضوع زیر فشار قرار می دهیم. این برای موفق شدن این روند صلح و برای موفق شدن این کشور مهم است.”

خروج نیرو های امریکایی از افغاستان و سیاست خارجی رییس جمهوری تازه امریکا در قبال افغانستان بخشی دیگر از این گفتگو بود.

آقای ویلسن هر چند در مورد سیاست خارجی رییس جمهوری تازه این کشور چیز نگفت اما خروج سربازان این کشور را از افغانستان بر بنیاد شرایط اعلام کرد.

به گفته وی: “نیروهای امریکایی و نیروهای ایتلاف به عنوان نیروی ذخیره باقی می ماند. مساله خروج که قبلا از سوی ایالات متحده امریکا اعلام شده بر بنیاد شرایط خواهد بود.”

در حالیکه حکومت افغانستان پیش از نشست ژنو از ایجاد کمیسیون تازه مبارزه با فساد خبر داد، کاردار سفارت امریکا در کابل می گوید که برای امریکا و دیگر کشورهای کمک کننده نتیجه چشمگیر مبارزه با فساد از سوی حکومت افغانستان مهم است.

آقای ویلسن می‌افزاید: “ما با مقام ها روی بازگردادن سرمایه و مجموعه چیدمان کار میکنیم که اگر کسی از سرمایه های عامه به نفع شخصی خودش استفاده کرده باشد باید آن سرمایه ها باز گردانده شده و به جای درست آن گذاشته شود.”

کار دار سفارت امریکا در کابل همچنان گفته است که برنامه را برای شنیدن صدای های مردم نسبت به صلح به راه انداخته است که تاکنون با خبرنگاران، تجارت پیشه ها، اعضای پارلمان و سامان های جامعه مدنی گفتگوهایی داشته است. و قرار است با گروه های دیگر نیز این برنامه زیر نام نشست شنیداری بر گزار شود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

ناتو: در مورد خروج از افغانستان بر سر دوراهی قرار داریم

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 30, 2020)

ینس ستولتنبرگ دبیر کل ناتو میگوید که نیروهای خارجی نمی‌خواهد بیش از حد نیاز در افغانستان باقی بماند.

آقای ستولتنبرگ که امروز در یک کنفرانس خبری صحبت میکرد گفت: “هیچ کسی نمی‎‌خواهد بیشتر از حد نیاز در افغانستان بماند.”

دبیر کل ناتو گفت با وجود اعلام کاهش بیشتر نیروهای امریکایی در افغانستان، ماموریت آموزشی این نهاد همچنان ادامه دارد.

این در حالی است که دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا تصمیم گرفته است که شمار سربازانش در افغانستان را از حدود ۴۰۰۰ به ۲۵۰۰ نفر کاهش دهد.

در همین حال ستولتنبرگ گفته است که این نهاد در ماه های آینده در مورد حضور نظامی اش در افغانستان تصمیم خواهد گرفت.

دبیر کل ناتو افزوده است: “در ماه های آینده، ما به ارزیابی حضور خود بر اساس شرایط ادامه خواهیم داد.”

آقای ستولتنبرگ گفت: “ما با یک دوراهی دشوار روبرو هستیم؛ یا باید این کشور را ترک کنیم و خطر تبدیل شدن افغانستان به پناهگاه امن برای هراس افگنان جهانی را به جان بخریم و یا هم بمانیم و یک ماموریت طولانی تر همراه با خشونت داشته باشیم.”

بر اساس توافق دوحه نیروهای امریکایی باید تا ماه می سال آینده از افغانستان خارج شوند.

اما هفته گذشته مایک پومپیو وزیر امور خارجه امریکا به فاکس نیوز گفت که نیروهای این کشور وابسته به شرایط است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

مجلس نمایندگان به شش نامزد وزیر و رییس امنیت ملی رای اعتماد داد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: نوامبر 30, 2020)

مجلس نمایندگان به شش نامزد وزیر و رییس امنیت ملی کشور رای اعتماد و به دو نامزد وزیر دیگر رای عدم اعتماد دادند.

رای گیری برای هشت نامزد وزیر و رییس امنیت ملی امروز برگزار شد.

احمد ضیا سراج ۲۲۰ به عنوان رییس امنیت ملی، انور الحق احدی ۱۸۹ به عنوان وزیر زراعت و مالداری، نور رحمان اخلاقی ۱۶۵ به حیث وزیر مهاجرین ، قدرت الله ذکی ۱۶۵ به عنوان وزیر ترانسپورت، محمود کرزی ۱۵۴ به عنوان وزیر شهرسازی و مسکن و هارون چخانسوری به عنوان وزیر معادن و پترولیم ۱۵۴ رای اعتماد گرفتند.

اما حسنیه صافی نامزد وزیر وزارت امور زنان با به دست آوردن ۱۱۹ رای و طاهر زهیر نامزد وزیر اطلاعات و فرهنگ با گرفتن ۷۸ رای رای اعتماد مجلس نمایندگان را به دست نیاوردند.

در همین حال شماری از نمایندگان مجلس می گویند که در روند رای دهی تخطی و قانون شکنی ها صورت گرفته که این کار حیثیت مجلس را بیشتر زیر پرسش برده است.

محمد عارف رحمانی مجلس نمایندگان میگوید: “پروسه شفاف نیست و خلاف قانون آرا چک می شود و این کار اعتبار مجلس را از بین میبرد.”

رمضان بشردوست مجلس نمایندگان میگوید: ” قانون باید عملی شود، اما دو بار در رای دهی قانون نقض شده و عملا کمپاین آشکار صورت می گیرد و اکثر نمایندگان مردم خلاف قانون عمل می کنند.”

با این حال قرار است مجلس نمایندگان روند گزارش دهی چهار نامزد وزیر دیگر و سرپرست بانک مرکزی را آغاز کند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending