Connect with us

تجارت

وزارت فواید عامه مانع ورود وسایط با تناژ بلند به داخل شهر می شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: اسد ۳, ۱۳۹۷)

با وجودی که میلیون ها دالر در ساخت سرک ها در افغانستان به مصرف رسیده، این سرک ها به دلیل عدم نظارت وسایط با تناژ بلند با خطر تخریب پیش از وقت روبرو اند.

یافته های وزارت فواید عامه از بررسی این وسایط نشان میدهند که هر واسطه چند تن بار اضافی را حمل میکند که میتواند نقش برجسته در تخریب جاده های کشور داشته باشد.

یما یاری، وزیر فواید عامه کشور که نیمه های سه شنبه شب برای بررسی این وسایط به یکی از دروازه های شهر کابل رفته بود می گوید که تلاش می کنند تا این تخطی را شامل قانون جزا کشور نیز بسازند.

آقای یاری گفت: «حالت همین است که هیچ وقت خود را مورد قضاوت وجدان قرار نمی دهند، خبر شدند که ترازو است همه‌ی شان وسایط شان را ایستاد کرده اند که همکاران ما بروند و بعداً حرکت کنند.»

هم اکنون تمامی موتر های با تناژ بلند توسط چند دستگاه محدود سیار در درب ورودی های کابل وزن می شوند، کاری خلاف میل مالکان وسایط که ساعت ها انتظار می کشند تا از چنگ مسولان نجات بیابند.

راننده ای می گوید: حکومت و وزارت عامه با ما گذاره می کردند، اکنون هیئت ها بررسی می کنند و مال های ما خراب می شوند.

وزیر فواید عامه اکنون جریمه های نقدی را چاره کار نمیداند و از جا دادن این تخطی در قانون جزا خبر میدهد.

او می افزاید: «ما ازین کار ما لذت نمی بریم، با لوی سارنوالی در بحث استیم و تلاش می کنیم که این تخطی را شامل کود جزا بسازیم که منتج به حبس شود.»

شماری از راننده گان این وسایط از فساد در گمرک های تورخم نیز حرف می زنند، می گویند مسئولان با گرفتن پول به آنان اجازه میدهند که بار اضافی را انتقال بدهند.

در بررسی امشب شماری از نمونه های فساد در گمرک ها ونیز ورودی های شهر هم برجسته شد، نمونه های که پای شماری از مسئولان هم میتواند دخیل باشد. مثلاً این که چگونه راننده ها بدون پارچه گمرک و نداشتن جواز سیر اجازه پیدا میکنند که از جنوب کشور به شمال شرق کشور بروند.

کابل چهار دورازه ورودی دارد به موتر های باربری؛ اما بعد از ساعت های 10 شب اجازه ورود داده میشود، آنهم بخاطر جلوگیری از ازدحام ترافیکی در شهر و ایستاده گی در برابر برخی رویداد های ضد امنیتی.

گزارشگر: شاهپور فرهمند

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

تجارت

حیف و میل شدن بیشتر از یک میلیارد دالر در سال در گمرک‎های کشور

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

سالانه بیش از یک میلیارد دالر از عواید گمرکات کشور حیف‌ومیل می‌شود.

دیدبان شفافیت افغانستان می‌گوید که میلیون ها افغانی از عواید گمرک هرات به جیب زورمندان می رود و دولت برای پیشگیری از این دستبرد برنامه ای ندارد.

آمار نشر شده از عواید روزانه گمرک هرات از سوی مسوول درجه یک این گمرک نشان میدهد که عواید سالانه این بندرگاه به گونه میان گین سالانه بالای ۳۰ میلیارد افغانی است در حالیکه کمتر از ۲۰ میلیارد افغانی در حساب دولت جمع آوری می شود.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت مالیه و گمرک هرات از سال ۱۳۹۰ به این طرف روند جمع آوری عواید گمرک این گونه است.

عواید این گمرک در سال ۱۳۹۰، شانزده میلیارد افغانی در سال بوده است.

در چهار ماه سال ۱۳۹۱  بیش از ۵ میلیارد گفته شده بود، در حالیکه این عواید در سال ۱۳۹۲ با ۱۳ میلیارد عاید سالانه کاهش را نشان میدهد، در سال ۱۳۹۳ عاید سالانه گمرک هرات با ۴ میلیارد کاهش نسبت به سال قبل ۹ میلیارد افغانی بود.

در سال ۱۳۹۴ این عواید به ۱۲ میلیارد رسید، سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ عاید گمرک هرات ۲۰ میلیارد افغانی در سال بود و در سال ۱۳۹۸ به ۱۶ میلیارد افغانی در سال کاهش یافت.

اخیرا مسوول درجه‌یک گمرک هرات رقم عواید روزانه را در روزهای متفاوت از برگه فیس‌بوک و توییترش چنین منتشر کرده است:

در چهارم مارچ سال جاری ۱۳۷ میلیون افغانی در یک روز، یا هم به تاریخ ۸ جولای ۱۱۹ میلیون افغانی و در تاریخ ۹ جولای امسال هم ۱۲۲ میلیون افغانی در یک روز است.

بر بنیاد این آمار عاید امسال گمرک هرات با موجودیت قرنطین در زمان کرونا به بیش از ۳۳ میلیارد افغانی در سال می رسد.

وزارت مالیه می‌گوید که نه تنها گمرک هرات بلکه در هیچ گمرک کشور عواید یک سان در سال و ماه وجود ندارد و این عواید بر بنیاد حجم کالا ها در تغییر است.

مقام های درجه‌یک محلی هرات نیز نگرانی‌ شان را از حیف‌ومیل عواید گمرک هرات در ماه‌های اخیر ابراز داشته اند.

به خواندن ادامه دهید

تجارت

کمک ۲۰۰ میلیون دالری بانک جهانی به افغانستان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۰, ۱۳۹۹)

هیات مدیره بانک جهانی روز گذشته بسته‌ی کمک مالی بلاعوض را به ارزش ۲۰۰ میلیون دالر امریکایی جهت مقابله با اثرات منفی اقتصادی و اجتماعی بحران کووید-۱۹ در افغانستان، تامین تسهیلات اولیه برای مردم نهایت آسیب پذیر و حمایت از تشثبات خصوصی، تصویب کرد.

این نهاد در اعلامیه ای گفته است که این بسته‌ی کمک مالی که در چوکات “پروگرام انکشاف پالیسی ها برای پاسخگویی بحران کووید- ۱۹ در افغانستان” به مصرف می رسد شامل ۱۰۰ میلیون دالر کمک اداره انکشاف بین المللی که بخش فراهم کننده کمک های مالی بانک جهانی برای فقیرترین کشور ها می باشد، و ۱۰۰ میلیون دالر دیگر کمک صندوق بازسازی افغانستان است که مدیریت آن را بانک جهانی به نمایندگی از ۳۴ کشور و سازمان های تمویل کننده بین المللی برعهده دارد.

 

در اعلامیه آمده است که با فراهم سازی این بسته کمک مالی، انتظار میرود که دولت افغانستان اقدامات اساسی را به منظور تقویت پالیسی ها در راستای تسریع بهبود اوضاع اقتصادی و اجتماعی و تقویت زیربنا های بنیادی مانند، تأمین انرژی برق، دسترسی به آب آشامیدنی و خدمات مخابراتی عملی سازد.

هینری کرالی، رئیس دفتر گروپ بانک جهانی در افغانستان میگوید:”در حالیکه بحران شیوع ویروس کوید ۱۹ سبب کاهش رشد اقتصادی و عواید ملی افغانستان گردیده است این پروگرام منابع مالی را به منظور مدیریت اثرات ناگوار این ویروس برای افغانستان فراهم می کند. انتظار میرود تا با عملی شدن این برنامه تاثیرات منفی شیوع ویروس کوید ۱۹ بالای زندگی خانواده های آسیب پذیر رفع گردد و بنیاد های اساسی برای تسریع رشد اقتصادی گذاشته شوند. بانک جهانی همچنان متعهد است تا در شرایط دشوار کنونی در کنار مردم افغانستان باقی بماند”.

این نهاد گفته است که بحران کووید ۱۹ تاثیرات فوق العاده منفی روی سکتور های مختلف از جمله سکتور صحی، اقتصادی و اجتماعی برجا گذاشته است که در نهایت سبب کاهش رشد اقتصادی و عواید ملی کشور گردیده است.

در اعلامیه آمده است: “قرار است با فراهم سازی این بسته‌ی کمک مالی بلاعوض دسترسی تشبثات کوچک و متوسط به قرضه و منابع مالی از طریق تعدیلات لازم در قوانین و مقررات افزایش یابد. همچنان در نظر است که برای محافظت از کارکنان صحی و ارتقای میزان آگاهی عامه پیرامون خشونت مبتنی بر جنسیت در مکاتب برنامه های مشخصی طرح و عملی شود.”

بانک جهانی افزوده است که از طریق این بسته مالی ابتکارات در زمینه تشویق دانش آموزان برای بازگشت شان به مکاتب بعد از گشایش مکاتب راه اندازی گردد.

این در حالی است که شمار مبتلایان ویروس کرونا در افغانستان به ۳۳۹۰۸، تعداد جان باختگان به ۹۵۷ و بهبود یافتگان به ۲۰۸۴۷ نفر رسیده است.

 

به خواندن ادامه دهید

تجارت

حیف و میل پول در گمرک‌ها؛ تمام عایدات در حساب دولت واریز نمیشود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

با آنکه مالیه دهندگان، تعرفه های گمرکی را در گمرکات کشور تحویل می‌دهند اما تمامی این پول ها در حساب دولت واریز نمی شود.

بندر تورخم در ننگرهار، اسلام قلعه در هرات، حیرتان در بلخ، آقینه در فاریاب، اسپین بولدک در کندهار، شیرخان بندر در کندز، انگور اده در پکتیکا و چندین بندر کوچک در شمال و جنوب کشور گواه فساد گسترده استند.

در این بنادر با آنکه تعرفه های گمرکی از سوی مالیه دهندگان تحویل می‌شود اما در ذخیره دولت پول کم جمع آوری میشود، گفته می‌شود بیشتر این بندرها در اختیار افراد تفنگدار و زورمند قرار دارد.

مقام های محلی در ولایت های که بنادر در آنها  موقعیت دارد می‌گویند که در این اواخر فساد در این گمرک ها به اوج رسیده است.

در سوی دیگر دیدبان شفافیت با انتقاد از نبود اصلاحات اداری می‌گوید که تقرری های بی موجب سبب افزایش فساد در گمرک های کشور شده است و حکومت تا حال هیچ اقدامی را برای اصلاح این روند انجام نداده است. به گفته ی رییس این نهاد وضعیت کنونی باعث شده است که فساد در گمرکات به شکل سازمان یافته صورت گیرد.

وزارت مالیه هم وعده ی آوردن شفافیت در گمرک های کشور را میدهد.

شمروز خان مسجدی سخنگوی وزارت مالیه می‌گوید که عواید گمرک ها به گونه جدی زیر نظارت قرار دارد تا جلو فساد گرفته شود.

پیشتر، والی هرات گفته بود که درآمد گمرک اسلام قلعه را باندهای مافیایی و زورمندان تاراج می‌کنند. موردی که به باور اقتصاد دانان در اکثر گمرک های  کشور وجود دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending