Connect with us

اخبار ویژه

وزارت دفاع: طالبان بمب گذاری کنار جاده ای را افزایش داده اند

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۲۰, ۱۳۹۹)

طارق آرین سخنگوی وزارت امور داخله کشور میگوید که طالبان در یک هفته گذشته ۳۶۸ حمله در ۲۲ ولایت انجام داده اند.

به گفته آقای آرین در این رویدادها دست کم ۴۹ غیرنظامی جان باخته و ده‌ها تن دیگر زخم برداشته اند.

این آمار شامل حمله روز گذشته بر کاروان امرالله صالح که در نتیجه ده نفر جان باختند نمیشود.

در همین حال وزارت دفاع کشور گفته است که نیروهای افغان در چند روز گذشته ده ها ماین کارگذاری طالبان را خنثا کرده اند.

این وزارت افزوده است که طالبان کارگذاری ماین و مواد انفجاری در جاده های عمومی را افزایش داده است.

نیروهای ارتش تنها در روز چهارشنبه ۲۹ ماین را در ولسوالی میوند ولایت قندهار خنثا کردند.

دست کم ۲۲ ماین دیگر طالبان در ولسوالی های نهر سراج و نادعلی ولایت هلمند کشف و خنثا شد.

وزارت دفاع گفته است: “ماین ها به قصد هدف قرار دادن افراد ملکی جا به جا شده بود. مواد انفجاری طالبان تلفات سنگینی به غیرنظامیان وارد میکند. در حالی نیروهای امنیتی و دفاعی جان شان را برای دفاع از افغان ها به خطر می اندازند.”

در یک رویداد دیگر، روز چهارشنبه مواد زیاد انفجاری در ولسوالی سنچارک ولایت سرپل کشف و خنثا گردید  و ده ماین دیگر نیز در دو ولسوالی فراه خنثا شد.

وزارت دفاع افزوده است که همه این ماین ها در جاده های عمومی جا گذاری شده بود.

در همین حال یافته های دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل در افغانستان نشان میدهد که در هفته گذشته درگیری های جدی در سراسر کشور رخ داده است.

این نهاد در گزارش هفته‌وارش گفته است که ۷۸۶۱۰ نفر در پی درگیری ها در ولایت های شمال شرقی بی جا شده اند.

تنها در درگیری ولایت قندز دست کم یازده فرد ملکی جان باخته اند.

تا هنوز در نتیجه درگیری های قندز تقریبا ۱۰۷۳۰ خانواده (به صورت تقریبی ۷۵۱۱۰ نفر) بی جا شده اند.

صدها نفر دیگر نیز در نتیجه درگیری ها در ولایت های تخار، بدخشان و بغلان بی جا شده اند.

در قسمت های شرقی کشور، ۴۶۳۰ نفر بی جا شده اند و ناامنی در ولایت های ننگرهار و کنر همچنان در سطح بالا قرار دارد.

با ادامه درگیری های مسلحانه بین نیروهای امنیت ملی و طالبان در ولایات بلخ، فاریاب، سرپل و جوزجان، وضعیت امنیتی نیز در شمال ناپایدار شده است.

بر اساس این گزارش اوضاع امنیتی در سراسر جنوب خراب شد، تهدید بمب های دست ساز همچنان مانع از تردد غیرنظامیان بین ولسوالی ها و مرکز ولایت های هلمند و زابل می شود.

در همین حال گفته میشود که جاده های که به ولسوالی شاه ولی کوت و ارغستان منتهی میشود با ماین فرش شده است که کار انتقال تجهییزات به این ولسوالی ها را دشورا کرده است.

همچنان، در ولایت ارزگان، جاده متصل به مناطق ترینکوت و چینارتو مسدود شده و تقریبا ۸۰۰ خانواده (حدود ۵۶۰۰ نفر) به مواد غذایی و خدمات بهداشتی دسترسی ندارند.

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل همچنان گفته است که اوضاع امنیتی در غرب کشور نیز تشدید شده است.

در ولایت غور، سه غیر نظامی در انفجار ماین جان باخته اند. گزارش افزوده است که بین ۲۹ آگست و ۳ سپتامبر ۱۰۴۰۶ نفر بدون مدرک از ایران عودت کرده اند.

این نهاد گفته است: “کمک های ضروری به افراد جنگ زده در غرب همچنان ادامه دارد.”

اخبار ویژه

سازمان ملل: جامعه جهانی یک میلیارد دالر به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد روز دوشنبه (۲۲سنبله) پس از نشست وزیران در ژنو اعلام کرد که اهدا کنندگان بین‌المللی متعهد به ارایه کمک بشردوستانه به ارزش بیش از یک میلیارد دالر برای حمایت از افغانستان شده‌اند.

گوترش گفت:” امروز تعهد کشورها برای کمک بشردوستانه به افغانستان به بیش از یک میلیارد دالر رسید. “

هفته گذشته، سازمان ملل متحد درخواست فوری برای ۶۰۶ میلیون دالر کمک به افغانستان را ارایه کرده بود.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین هشدار داد که احتمال فروپاشی اقتصادی در افغانستان بسیار جدی است.

گوترش پس از اجلاس وزیران در ژنو در پاسخ به این سوال که چقدر احتمال سقوط کامل اقتصادی پس از تسلط امارت اسلامی وجود دارد، گفت: “سقوط اقتصادی افغانستان بسیار جدی است. در حال حاضر ظرفیت نقدینگی شبکه مالی افغانستان بسیار محدود است، به این معنی که تعدادی از فعالیت‌های اساسی اقتصادی را نمی‌توان انجام داد و همچنین مردم افغانستان به سختی می‌توانند پول نقد دریافت کنند. من فکر می‌کنم جلوگیری از فروپاشی اقتصادی افغانستان مهم است. “

گوترش در ارتباط با حضور امارت اسلامی در لیست سازمان‌های هراس‌افگن گفت موضوع حذف امارت از لیست سازمان‌های هراس افگن بر عهده کشورهای عضو سازمان ملل است و دبیرخانه سازمان ملل در تصمیمات آن‌ها دخالت نخواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین تاکید کرد که تعامل با امارت اسلامی برای رفع تعدادی از نگرانی‌ها در افغانستان، از جمله کمک‌های بشردوستانه، حقوق بشر و همچنین هراس افگنی بسیار مهم است.

دبورا لیون، فرستاده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور افغانستان روز پنج‌شنبه به شورای امنیت هشدار داد که مسدود کردن میلیاردها دالر از دارایی‌های بین‌المللی افغانستان برای دور نگه داشتن آن‌ها از دست امارت اسلامی بدون شک منجر به رکود شدید اقتصادی در این کشور خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

امریکا ۶۴ میلیون دالر به افغانستان کمک می‌کند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه امریکا برای افغانستان، شب گذشته (دوشنبه، ۲۳ سنبله) گفته که امریکا ۶۴ میلیون دالر دیگر را به عنوان بخشی از کمک‌های بشردوستانه این کشور به افغانستان، کمک می‌کند.

خلیلزاد در صفحه تویتر خود گفته ” ایالات متحده قاطعانه متعهد است که به کمک های بشردوستانه قوی خود برای مردم افغانستان ادامه دهد. مفتخریم که ۶۴ میلیون دالر دیگر کمک بشردوستانه را اعلام می کنیم.”

اداره توسعه بین المللی امریکا (USAID) در یک اعلامیه گفته است که این پول مربوط این نهاد و وزارت خارجه امریکا می‌باشد که توسط نهادهای سازمان ملل و نهادهای غیر دولتی مصرف خواهد شد.

 در اعلامیه این اداره آمده است: “این پول برای افغان‌های که مستقیما با ناامنی، درگیری، حوادث طبیعی و شیوع ویروس کرونا روبرو استند کمک خواهد شد.”

اعلامیه افزوده است که از این پول اضافی برای افغان‌های آسیب پذیر مواد غذایی، مراقبت‌های صحی، تغذیه، تجهیزات طبی، حفاظت، وسایل صحی و… فراهم خواهند شد.

اداره توسعه بین المللی امریکا افزوده که این نهاد یک تیم پاسخگو برای کمک به حوادث طبیعی در خارج از افغانستان راه اندازی کرده که بر بنیاد آن کمک‌های بشردوستانه امریکا رهبری خواهند شد.

در اعلامیه این نهاد آمده است: “این تیم که خارج از افغانستان است و با همکاران کار میکند تا کمک‌ها و برنامه‌ها برای پاسخگوی به این محیط نو ارایه کند.”

این در حالی است که ایالات متحده امریکا بزرگترین تمویل کننده کمک‌های بشردوستانه به افغانستان است که تنها در سال روان میلادی ۳۳۰ میلیون دالر به افغانستان کمک کرده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

سازمان ملل خواهان کمک فوری به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سنبله ۲۳, ۱۴۰۰)

سازمان ملل متحد در یک نشست فوق العاده در باره افغانستان خواهان کمک ۶۰۶ میلیون دالری به این کشور شد.

انتونیو گوترش، سرمنشی عمومی سازمان ملل وضعیت حقوق بشری در افغانستان را بحرانی گفته و هشدار داد که سقوط کامل اقتصاد افغانستان نتیجه فاجعه باری برای مردم خواهد داشت و کشورهای همسایه را نیز با خطر بی ثباتی رو برو خواهد کرد.

گوترش در این باره گفت:” جامعه بین المللی باید راه‌های را برای دسترسی پول نقد برای افغانستان باید پیدا کند تا اقتصاد این کشور نفس بکشد، سقوط جمعی نتایج فاجعه باری برای مردم خواهد داشت خطر بی ثباتی در کشورهای همسایه را نیز بیشتر خواهد کرد.”

قبل از این سازمان ملل متحد هشدار داده بود که بیش از ۱۸ میلیون انسان در افغانستان به کمک‌های بشری نیاز دارد.

از این رو شورای امنیت سازمان ملل یک بار دیگر درخواست داده تا کشورهای جهان هر چه زودتر کمک‌های شان را که به بیش از ۶۰۰ میلیون دالر می‌رسد برای رسیدگی به وضعیت بشری بیجا شدگان در افغانستان اختصاص دهند.

نمایندگان کشورها نیز تاکید کرده که فراهم آوری کمک‌های بشری به افغانستان زمینه گفتگو با دیگر بخش‌ها از جمله حقوق بشر و حقوق زنان را نیز فراهم خواهد کرد.

مولود چاووش اغلو، وزیر خارجه ترکیه، در این باره گفت:” ما به نظارت خود از انتقال قدرت در افغانستان به گونه کامل ادامه می‌دهیم. ما باید به گونه دسته جمعی مردم افغانستان را کمک کنیم تا این بحران مهار شود. اما در حال حاضر اولویت ما باید وضعیت حقوق بشری باشد.”

 یانش کنارشیک، کمیشنر اتحادیه اروپا برای بحران، در این مورد گفت:”اتحادیه اروپا به گونه کامل متعهد به کمک برای مردم افغانستان است. ما به کمک‌‍های بیشتر خود ادامه می‌دهیم.”

این درحالی است که پس از سقوط حکومت پیشین افغانستان هزارها تن نه تنها در داخل بلکه به کشورهای همسایه و جهان بی جاشدند.

اکنون صدها خانواده‌ها در مرز پاکستان در انتظار ورود به آن کشور استند.

اما پاکستان می‌گوید تا زمانیکه حکومت افغانستان مستحکم نشود در مورد سرنوشت این پناه جویان تصمیم گرفته نخواهد شد.

محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان، در این باره گفت:”ما نباید فراموش کنیم که میلیون‌های افغان در کشورهای میزبان پناهنده استند. مطابق به مسوولیت‌های اصلی جامعه بین المللی و تشریک مساعی جامعه میزبان باید حمایت شود.”

 افغان‌ها به‌ گونه فوری به غذا، دارو، خدمات بهداشتی، آب سالم و محافظت نیاز دارند.

سازمان ملل و دیگر سازمان‌ها خواستار کمک‌های فوری برای ۱۱ میلیون نیازمند افغان تا پایان سال جاری میلادی شده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است