Connect with us

خبرهای تازه

وزارت خارجه: تا دوهفته دیگر گفت‌وگوها میان حکومت و طالبان آغاز می‌شود

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۳۹۸)

تا کمتر از دوهفته دیگر، گفت‌وگوها میان نماینده‌گان حکومت افغانستان و طالبان آغاز می‌شود.

وزارت امور خارجه، دور هفتم گفت‌وگوهای دوحه میان امریکا و طالبان را سرنوشت‌ساز خوانده، می‌افزاید که افغانستان به صلح نزدیک است.

 حکومت افغانستان خوش‌بین از چشم انداز دور هفتم این گفت‌وگوها است، وزارت خارجه می‌گوید، برآیند این نشست آغاز گفت‌وگو میان حکومت و گروه طالبان بین یک تا دو هفته دیگرخواهد بود.

صبغت احمدی، سخن‌گوی این وزارت اظهار می‌دارد: “ما به صلح نزدیک شده ایم و امیدوار هستیم تا کمتر از یک یا دو هفته دیگر مذاکرات مستقیم با طالبان آغاز شود.”

با این حال، روز دوم گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان در قطر در پشت درهای بسته انجام شد، اما تاحال برآیند این نشست معلوم نیست.

در همین حال، منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که این دور گفت‌وگوها به خوبی و با شدت روی همان آجنداهای قبلی جریان دارد، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و استفاده نشدن خاک این کشور بر ضد امریکا و متحدان اش، در حالی‌که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان با دو مورد دیگر هم پافشاری دارد؛ آغاز آتش‌بس و شروع گفت‌وگوها میان افغان‌ها؛ موردی‌که طالبان تا کنون با آن بلند پروازنه برخورد کرده اند.

سید اکبر آغا، یک عضو پیشین گروه طالبان می‌گوید: “من فکر می‌کنم که روی همان آجندای قبلی گفت‌وگو می‌کنند ریاست این گفت‌وگو را شیر عباس ستانکزی، از سوی طالبان به عهده دارد و انتظار می رود که این دور مذاکرات نتیجه مثبت داشته باشد.”

هم‌زمان با این، منابع از نشست قطر، به گزارش‌گر، ارسالی آریانانیوز به قطر می‌گویند که پیش‌رفت‌های میان نماینده‌گان امریکا و طالبان در این دور گفت‌وگوها صورت گرفته است. این پیشرفت‌ها روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان و این که از خاک این کشور بر ضد امریکا و متحدان اش استفاده صورت نگیرد می‌باشد، همچنان دوطرف به توافق روی این دو مورد نزدیک شده اند.

این منابع، می‌افزایند که گفت‌وگو روی آتش‌بس و آغاز مذاکرات طالبان با حکومت افغانستان نیز جریان دارد.

از سویی هم، پیش‌رفت در گفت‌وگوهای صلح ظاهرا سایه تاریک روی انتخابات ریاست جمهوری افگنده است، زیرا سازمان ملل می‌گوید، دو روند صلح و انتخابات نباید یکدیگر شان را متأثر بسازند.

تادامچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان می‌گوید: “این دو روند نباید یک دیگر خود را متاثر بسازد و یا باعث به تاخیر افتادن یک‌دیگر خود شود صلح و انتخابات باید با تمام قوت و تعهد کامل تمام دست اندرکارن به‌پیش برده شود.”

از این پیش آگاهان و حکومت افغانستان دور هفتم گفت‌وگوهای صلح را حساس عنوان کرده بودند، حتی که آقای خلیل‌زاد، در دقایق پس از آمدن اش به کابل  و صحبت‌ها در مورد این دور گفت‌وگوهای صلح، این دور  را حساس گفته بود.
گزارشگر: علی اصغری

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending