Connect with us

خبرهای تازه

وزارت خارجه: تا دوهفته دیگر گفت‌وگوها میان حکومت و طالبان آغاز می‌شود

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۹, ۱۳۹۸)

تا کمتر از دوهفته دیگر، گفت‌وگوها میان نماینده‌گان حکومت افغانستان و طالبان آغاز می‌شود.

وزارت امور خارجه، دور هفتم گفت‌وگوهای دوحه میان امریکا و طالبان را سرنوشت‌ساز خوانده، می‌افزاید که افغانستان به صلح نزدیک است.

 حکومت افغانستان خوش‌بین از چشم انداز دور هفتم این گفت‌وگوها است، وزارت خارجه می‌گوید، برآیند این نشست آغاز گفت‌وگو میان حکومت و گروه طالبان بین یک تا دو هفته دیگرخواهد بود.

صبغت احمدی، سخن‌گوی این وزارت اظهار می‌دارد: “ما به صلح نزدیک شده ایم و امیدوار هستیم تا کمتر از یک یا دو هفته دیگر مذاکرات مستقیم با طالبان آغاز شود.”

با این حال، روز دوم گفت‌وگوهای صلح میان امریکا و طالبان در قطر در پشت درهای بسته انجام شد، اما تاحال برآیند این نشست معلوم نیست.

در همین حال، منابع نزدیک به طالبان می‌گویند که این دور گفت‌وگوها به خوبی و با شدت روی همان آجنداهای قبلی جریان دارد، خروج نیروهای خارجی از افغانستان و استفاده نشدن خاک این کشور بر ضد امریکا و متحدان اش، در حالی‌که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه امریکا برای روند صلح افغانستان با دو مورد دیگر هم پافشاری دارد؛ آغاز آتش‌بس و شروع گفت‌وگوها میان افغان‌ها؛ موردی‌که طالبان تا کنون با آن بلند پروازنه برخورد کرده اند.

سید اکبر آغا، یک عضو پیشین گروه طالبان می‌گوید: “من فکر می‌کنم که روی همان آجندای قبلی گفت‌وگو می‌کنند ریاست این گفت‌وگو را شیر عباس ستانکزی، از سوی طالبان به عهده دارد و انتظار می رود که این دور مذاکرات نتیجه مثبت داشته باشد.”

هم‌زمان با این، منابع از نشست قطر، به گزارش‌گر، ارسالی آریانانیوز به قطر می‌گویند که پیش‌رفت‌های میان نماینده‌گان امریکا و طالبان در این دور گفت‌وگوها صورت گرفته است. این پیشرفت‌ها روی خروج نیروهای خارجی از افغانستان و این که از خاک این کشور بر ضد امریکا و متحدان اش استفاده صورت نگیرد می‌باشد، همچنان دوطرف به توافق روی این دو مورد نزدیک شده اند.

این منابع، می‌افزایند که گفت‌وگو روی آتش‌بس و آغاز مذاکرات طالبان با حکومت افغانستان نیز جریان دارد.

از سویی هم، پیش‌رفت در گفت‌وگوهای صلح ظاهرا سایه تاریک روی انتخابات ریاست جمهوری افگنده است، زیرا سازمان ملل می‌گوید، دو روند صلح و انتخابات نباید یکدیگر شان را متأثر بسازند.

تادامچی یاماموتو، نماینده ویژه سازمان ملل برای افغانستان می‌گوید: “این دو روند نباید یک دیگر خود را متاثر بسازد و یا باعث به تاخیر افتادن یک‌دیگر خود شود صلح و انتخابات باید با تمام قوت و تعهد کامل تمام دست اندرکارن به‌پیش برده شود.”

از این پیش آگاهان و حکومت افغانستان دور هفتم گفت‌وگوهای صلح را حساس عنوان کرده بودند، حتی که آقای خلیل‌زاد، در دقایق پس از آمدن اش به کابل  و صحبت‌ها در مورد این دور گفت‌وگوهای صلح، این دور  را حساس گفته بود.
گزارشگر: علی اصغری

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است