Connect with us

اخبار ساحوی

وزارت امور خارجۀ افغانستان شارژدافير سفارت پاکستان مقيم کابل را احضار نمود

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۳, ۱۳۹۳)

2

وزارت امور خارجۀ افغانستان شارژدافير سفارت پاکستان مقيم کابل را احضار نموده و اعتراض شديد خويشرا در مورد توقف وسايط نقليۀ حامل ديپلوماتان جنرال قونسلگرى افغانستان مقيم پشاور، ابلاغ نموده است.

اين اظهارات در اعلاميه اى که روز چهارشنبه (٢ ميزان) از سوى وزارت امور خارجۀ افغانستان به رسانه ها مواصلت ورزيده، بيان گرديده است.

در اعلامیه آمده است که، شام روز چهارشنبه سيد معظم شاه شارژدافير سفارت پاکستان مقيم کابل را به مقر وزارت امور خارجه احضار نموده و مراتب اعتراض شديد و نگرانى عميق دولت افغانستان را در مورد توقف و بازرسى وسايط نقليۀ حامل ديپلوماتان جنرال قونسلگرى جمهورى اسلامى افغانستان مقيم پشاور، به وى ابلاغ نمود.

در اعلاميه جزئيات بيشتر درين عرصه ارايه نه گرديده است.

وزارت امور خارجه، اين رفتار زشت را خلاف عرف ديپلوماتيک، مفاد مندرج کنوانسيون ويانا و حسن همجوارى دانسته، خواهان تحقيق و بررسى جدى اين موضوع و اطلاع نتيجۀ هرچه عاجل آن شده است.

قابل یادآوریست که، چنين رفتار بالاى روابط دوستانه بين دو کشور تاثير منفى گذاشته و در آينده از چنين اعمال توهين آميز بايد جدا جلوگيرى به عمل آيد.

اعلاميه مى نويسد که شارژدافير کشور پاکستان مقيم کابل وعده داد تا نگرانى ها و خواست هاى دولت افغانستان را به مقامات و مراجع مسوول پاکستان خواهد رساند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

نماز عید را طبق رهنمود وزارت‌های حج و اوقاف و صحت عامه ادا نمائید – علما

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۳, ۱۳۹۹)

عالمان دینی بغلان از باشندگان کشور می‌خواهند تا نماز عید را مطابق رهنمود وزارت‌های حج و اوقاف و صحت عامه کشور ادا نمایند.

این عالمان دینی در قطعه نامه‌ای از ملا امامان مساجد نیز خواسته اند که تبلیغ و خطبه های نماز عید را کوتاه و در پیوند به ختم جنگ، تحقق صلح و بیان رهنمودهای مبارزه با ویروس کرونا باشد.

آنها تدابیر وقایوی، چون ضد عفونی ساختن محل برگذاری نماز عید، خواندن نماز در فضای باز، مراعت کردن فاصله و استفاده از ماسک را حتمی دانسته و حضور اشخاص مصاب به کوید۱۹ را در صف نمازگذاران منع قرار داده اند.

همچنان آنان از مردم خواسته اند تا برای مبارزه با ویروس کرونا و جلوگیری از انتشار آن، عید را در کنار خانواده های شان تجلیل و از تجمعات، روبوسی، آغوش گرفتن و دست دادن به گونه جدی خودداری نمایند.

در همین حال ریاست صحت عامه بغلان خبر میدهد که بیش از ۶۰ مسجد جامع در پلخمری که قرار است فردا یک‌شنبه در آن نماز عید برپا شود، ضدعفونی کرده و این کمپاین در تمام ساحات این ولایت ادامه دارد.

از سوی هم، فرمانده پولیس بغلان از تدابیر ویژه برای تامین امنیت مساجد، شهر و بزرگ راه های این ولایت خبر میدهد.

در کابل نیز، وزارت وزارت امور داخله گفته است که در روزهای عید محدودیت بر گشت و گذار نهایت جدی خواهد بود.

همچنان وزارت صحت عامه از مردم خواسته است كه در روزهای عید از رفتن به خانه های همدیگر خودداری كنند.

باید گفت که مقامات صحی همواره تاکید نموده اند که اگر مردم محدودیت های گشت و گذار را رعایت نکنند و توصیه های وزارت صحت را در نظر نگیرند، کشور با فاجعه ای سردچار خواهد شد.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

بار دیگر پایه برق وارداتی تخریب شد – پروان

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۲, ۱۳۹۹)

یک پایه برق وارداتی در شهر چاریکار مرکز ولایت پروان از سوی افراد ناشناس انفجار داده شده است.

سخنگوی والی پروان، وحیده شهکار، خبر داده است که حوالی ساعت ۴ صبح ا‌مروز یک پایه برق وارداتی در حوزه اول امنیتی شهر چاریکار از سوی افراد ناشناس انفجار داده شده است.

او افزوده است که انفجار متذکره از اثر ماین جاسازی شده بوده و پولیس در پیوند به این رویداد دو تن را بازداشت کرده است.

معلومات می افزاید که این پایه کاملا تخریب نشده و کار روی بازسازی آن آغاز گردیده است.

سلسله ی تخریب منابع زیربنایی چون برق، پل و پلچک ها، سرک ها و سایر اهداف عام المنفعه همچنان ادامه دارد.

طی چند ماه اخیر، پایه ها و لین های برق وارداتی بیشتر مورد هدف افراد و گروه های متخاصم قرار گرفته، که باعث ملیون ها افغانی ضرر به ملت و حکومت گردیده است.

علاوه برآن، کارکنان و مسئولین خدمات انرژی و برق نیز مورد هدف قرار گرفته اند؛ چنانچه چندی قبل معاون تجارتی شرکت برشنا در حوزه برق پروان، در یک رویداد تروریستی جان باخت و ۸ کارمند برشنا زخمی شدند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

حمله در یک مسجد در پروان؛ ۸ نمازگزار کشته شدند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: ثور ۳۰, ۱۳۹۹)

در نتیجه تیر اندازی تفنگداران ناشناس بر نمازگزاران در پروان ۸ کشته ۵ زخمی برجا ماند.

منابع امنیتی در پروان به آریانانیوز می گویند، شام امروز تفنگداران ناشناس در روستای خلازه‌یی از مربوطات مرکز پروان، بر نمازگزاران حمله کرده اند که در نتیجه آن ۷ نفر کشته و ۵ تن دیگر زخمی شده اند.

هارون مبارز فرمانده پولیس پروان می‌گوید که گواهان رویداد از محل به آنان گزارش داده اند که این حمله از سوی افراد وابسته به گروه داعش انجام شده است.

تا هنوز فرد و یا گروهی به شمول داعش مسوولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

اما گروه طالبان ادعا میکند که این حمله از سوی نیروهای افغان صورت گرفته است.

خلازه‌یی از روستاهای مربوط به مرکز پروان است که گروه های مخالف مسلح دولت در آنجا حضور دارند.

به خواندن ادامه دهید

Trending