Connect with us

صحت

ورزش عامل پیشگیری از بروز هفت سرطان

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۳۰, ۱۳۹۳)

An-Athletic-woman-jogging-in-the-winter

نیمی از سرطان‌ها با ورزش قابل پیش‌گیری هستند.

ورزش می‌تواند از بسیاری سرطان‌ها از جمله سرطان سینه و روده جلوگیری کند. هیچ وقت برای شروع ورزش دیر نیست. هر زمانی که ورزش شروع شود فواید آن را می‌توان مشاهده کرد.

هفت سرطانی که با کمک ورزش از احتمال ابتلا به آن‌ها کاسته می‌شود، عبارتند از: سرطان رحم، سرطان روده ، سرطان پروستات ، سرطان سینه ، سرطان ریه ، سرطان تخمدانو سرطان معده

محققان دانشگاه ییل اعلام کرده‌اند، زنانی که در حدود 150 دقیقه در هفته ورزش می‌کنند 34 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان رحم هستند.

همچنان مطالعات منتشر شده در مجله پزشکی انگلیس نشان می‌دهد، افرادی که حداقل به صورت روزانه 30 دقیقه ورزش می‌کنند کمتر به سرطان روده دچار می‌شوند. در مطالعات انجام شده 55489 مرد و زن بین سنین 50 تا 64 سال به مدت 10 سال مورد بررسی قرار گرفتند.

مردانی که ورزش تفریحی یا ورزش با شدت متوسط در طول هفته انجام می‌دهند کمتر به سرطان پروستات مبتلا می‌شوند.

زنانی که سابقه سرطان سینه در خانواده آن‌ها وجود دارد می‌توانند با انجام 20 دقیقه ورزش حداقل 5 روز در هفته تا یک چهارم احتمال ابتلا به سرطان را کاهش دهند. مطالعات دیگری نیز نشان داده است شروع کردن ورزش از دوران نوجوانی می‌تواند احتمال سرطان سینه را در افرادی که ژن BRCA دارند کم کند.

ورزش می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را حتی در افراد سیگاری کاهش دهد. مطالعاتی در این زمینه در دانشگاه مینسوتو انجام شده است. برای انجام این مطالعات 36929 پرسشنامه پر شد. نتایج نشان داد افرادی که بیشتر ورزش می‌کنند کمتر مبتلا به سرطان ریه می‌شوند.

بررسی‌ها نشان داده است زنانی که فعالیت با شدت زیاد انجام می‌دهند کمتر به سرطان تخمدان مبتلا می‌شوند. انجام فعالیت‌ فیزیکی هوازی که ضربان قلب را بالا ببرد مناسبترین ورزش برای جلوگیری از ابتلا شدن به این مرض میباشد.

افرادی که ورزش با شدت متوسط انجام می‌دهند حدود 50 درصد از احتمال ابتلا به سرطان معده جلوگیری می‌کنند. در بررسی‌های انجام شده توسط محققان دانشگاه اونتوریو مشخص شده است که انجام ورزش با شدت کافی سه روز در هفته 20 تا 40 درصد از احتمال ابتلا به سرطان معده می‌کاهد.

بنا” سعی کنید ورزشی که به آن علاقه دارید انتخاب کنید و آن را روزانه انجام دهید می‌توانید حتی به راه رفتن و دویدن نیز بپردازید. حتی کسانی که سال‌های زیادی زندگی ساکن داشته‌اند و سن بالاتری دارند نیز می‌توانند با شروع ورزش فواید آن را کسب کنند.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

صحت

سازمان جهانی صحت کمپاین واکسین پولیو راه اندازی میکند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۸, ۱۴۰۰)

سازمان جهانی صحت میگوید که نخستین کمپاین واکسین پولیو یا فلج اطفال در سال ۲۰۲۲ در سراسر افغانستان راه اندازی میشود.

به گفته‌ای این سازمان در این کمپاین نزدیک به ده میلیون کودک افغان که عمر شان از ۵۹ ماه پایین است واکسین خواهند شد.

این سازمان در یک اعلامیه افزوده که در این دور اطفال بیشتر واکسین خواهند شد.

در ماه دیسمبر سال گذشته میلادی بیشتر از ۸ میلیون کودک افغان در سراسر کشور واکسین شده بودند.

داکتر داپنگ لو، نماینده سازمان جهانی صحت در افغانستان گفته “با آغاز سال ۲۰۲۲، بهترین فرصت را برای پایان دادن به فلج اطفال در افغانستان داریم. برای رسیدن به این هدف، ما پنج کمپاین دیگر را برای سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی کرده ایم و بسیار مهم است که این حرکت را حفظ کنیم تا به هدف نهایی خود یعنی صفر مورد برسیم.”

این درحالیست است که سال گذشته چهار مورد فلج اطفال در افغانستان گزارش شده است که از جمله آن یک مورد در غزنی و سه مورد دیگر در کندز ثبت شده است.

از جمله این سه مورد یک رویداد آن فلج وحشی گزارش شده است.

به خواندن ادامه دهید

صحت

سکتور صحی توانایی تشخیص نوع اومیکرون کرونا را ندارد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۷, ۱۴۰۰)

مسوولان در وزارت صحت عامه میگویند که در این اواخر ۴۰ تن به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

مقام‌ها می‌افزایند که تاهنوز مشخص نیست که در میان این مصاب شده‌گان چی تعداد آنان به نوع جهش یافته این ویروس که به نام اومیکرون یاد میشود مبتلا شده اند.

به گفته‌ای مسوولان صحی آنان تجهیزات صحی برای تشخیص نوع اومیکرون ویروس کرونا را در اختیار ندارند.

جاوید هژیر، سخنگوی وزارت صحت عامه، در این باره گفت:” مشکلات در تشخیص وجود دارد و ما از جامعه جهامی کمک خواستیم آنها هم تا ماه آینده وعده کمک داده است.”

مسوولان می‌گویند که روزانه بین ۱۵ تا ۲۰ مریض به شفاخانه افغان جاپان مراجعه می‌کنند اما آنها توان تشخیص این ویروس را ندارد.

محمد انیل عظیمی، مدیر منابع بشری افغان جاپان، در این باره گفت:” تا فعلا نوع جهش یافته کوید ۱۹ تشخیص نشده چرا که دستگاه تشخیصه برای ما نیامده  و از وزارت صحت خواست ما همین است، که هر چه زودتر دستگاه به دست رس قرار گیرد.”

شهروندان از وزارت صحت عامه می‌خواهند تا در این فصل سرما که مریضی‌های موسمی هم بیشتر می‌شود برای مبارزه شیوع کرونا و اومیکرون تدابیر جدی داشته باشند.

محمد جمعه، یک مریض دار، در این باره گفت:”۱۵ روز میشود که مادرم مریض است و ما از شفاخانه راضی استیم و مردم در جاهای بیروبار نروند ماسک بپوشند دستان خوده بشویند.”

محمد عارف، شهروند دیگر در این باره گفت:” مردم باید ماسک استفاده کنند و این قانون اسلام که نماز بخوانیم دستان خوده بشویم مرض پیدا نمیشود.”

به تازه‌گی معین عرضه خدمات صحی وزارت صحت عامه گفته است که از نهادهای بین المللی و کشورهای کمک کننده در خواست کمک دستگاه‌های تشخیص اومیکرون را کرده، اما این کمک‌ها هنوز با سکتور صحت افغانستان صورت نگرفته است.

به خواندن ادامه دهید

صحت

برای نخستین بار در جهان، قلب یک خوک به مردی ۵۷ ساله پیوند زده شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جدی ۲۱, ۱۴۰۰)

پوهنتون مریلند امریکا دریک بیانیه روز دوشنبه (۲۰جدی) از موفقیت جراحان امریکایی در پیوند قلب یک خوک دستکاری ژنتیکی‌شده، به مردی ۵۷ ساله خبر داد.

این عمل تاریخی که اولین در نوع خود محسوب می‌شود روز جمعه (۱۷جدی) انجام شد و شخص مریض که ساکن مریلند است، هم‌اکنون تحت‌ مراقبت قرار دارد.

در صورت موفقیت این عمل، تحولی در حل مشکل کمبود عضو پیوندی به وجود خواهد آمد.

دیوید بنت، مردی که تحت‌جراحی قرار گرفت، به‌دلیل وخامت حال بیش از حد و ضعیف بودن، برای عمل پیوند قلب انسان واجد شرایط تشخیص داده نشده بود.

بنت یک روز قبل از جراحی، این عمل را تیری در تاریکی خواند و گفت که می‌خواهد زنده بماند و تحت این عمل قرار گرفتن آخرین شانس او برای زنده ماندن است.

سازمان غذا و داروی امریکا مجوز انجام این عمل جراحی را به‌صورت اضطراری در شب سال نو میلادی صادر کرد.

بارتلی گریفیث، داکتر جراحی که عمل پیوند قلب را انجام داد گفت که این جراحی، جهان را یک قدم به حل مشکل کمبود عضو پیوندی نزدیک‌تر می‌کند.

او اظهار امیدواری کرد که این عمل جراحی در آینده امکانات جدیدی در اختیار مریضان قرار دهد.

خوکی که قلب او به دیوید بنت ۵۷ساله پیوند زده شد مورد دستکاری ژنتیکی قرار گرفته و سه ژن او که ممکن بود موجب شود بدن انسان عضو پیوندی را پس بزند، حذف شده بود.

یکی از این ژن‌ها، ژنی بود که ممکن بود به رشد زیادی قلب بینجامد. شش ژن انسان نیز که موجب پذیرش عضو پیوندی می‌شد نیز در ژنوم جاسازی شده بود.

به‌گفته متخصصان، خوک از جهت اندازه و رشد سریع و دیگر دلایل، گزینه خوبی برای اهدای عضو محسوب می‌شود.

در سال ۱۹۸۴، قلب یک میمون بابون به یک نوزاد پیوند زده شد اما این نوزاد تنها ۲۰ روز پس از عمل پیوند قلب زنده ماند.

بسیاری افراد در سراسر جهان در صف دریافت پیوند عضو به‌ سر می‌برند و هر ساله شماری از آنان پیش از آنکه نوبت پیوند عضو به آنان برسد جانشان را از دست می‌دهند.

به خواندن ادامه دهید

Trending