Connect with us

رویداد های اخیر

وحید عمر: تا دو هفته دیگر حملات طالبان مهار خواهد شد

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سرطان ۲, ۱۴۰۰)

ریاست جمهوری می‌گوید که حملات پسین طالبان آخرین ظرفیت این گروه است و تا دو هفته دیگر عقب زده خواهند شد.

وحید عمر، رییس اداره ارتباطات عامه و راهبردی ریاست جمهوری در یک نشست خبری گفت که طالبان جنگ روانی را در برابر نظام و مردم افغانستان آغاز کرده، اما با راه اندازی عملیات‌های گسترده نیروهای امنیتی بار دیگر به “پنا‌هگاه‌های شان فرار خواهند کرد.”

این درحالی است که در این اواخر حملات طالبان افزایش یافته و چندین ولسوالی را در سراسر کشور تصرف کرده اند.

وحید عمر، رییس اداره ارتباطات عامه و راهبردی ریاست جمهوری، در این باره گفت: “تحرکات طالبان یک موج است بخاطر تخریش روحیه مردم و این موج دوامدار نیست و بقای طالب در هیچ ولسوالی دوامدار نیست و ما اراضی را دوباره می گیریم و مردم نیز با نیروهای امنیتی ایستاده استند.”

در همین حال آقای عمر تاکید می ورزد که طالبان بار دیگر چهره اصلی خشونت بار شان را به نمایش گذاشتند که هیچ تعهدی برای صلح و پایان خون ریزی ندارند.

عمر افزود: “طالبان درهر نقطه که حمله کردند چه کردند؟ مکتب را بسته کردند ساختمان‌ها را آتش زدند و هیچ چیزی به نام حکومت داری در وجود طالبان دیده نمی‌شود و مردم در یک ماه گذشته چهره اصلی طالب را دیدند که وحشی تر و ظالم تر شده اند هیچ تغیر نکرده اند و طالبان هیچ تعریفی از حکومت اسلامی ندارند.”

ازسویی هم حکومت سمت جدید سخنگوی سکتور دفاعی و امنیتی را ایجاد کرده است، تا معلومات از یک منبع واحد ارایه شود و  جنرال اجمل عمر  شینواری را به این سمت گماشته است.

جنرال اجمل عمر شینواری، سخنگوی سکتور امنیتی، میگوید:” تیم جدید که به وجود آمده از لحاظ مسلکی یقین دارم به زودترین فرصت وضعیت نظامی به طور کامل مدیریت و ابعاد منفی آن مهار خواهد شد و پلان‌های شوم دشمن به زودترین فرصت خنثی و مهار می‌شود و از تمام نقاط کشور دفاع می‌شود.”

با این حال مسوولان حکومت نقش مردم را در کار تامین امنیت وعقب زدن دسیسه‌های طالبان بسیار اثر گذار میدانند و تاکید می‌ورزند که مردم با ایستاده‌گی با نیروهای امنیتی نشان دادند که تحت تاثیر تبلیغات منفی دشمن نخواهند رفت.

رویداد های اخیر

محموله ۳۲ میلیون دالری پول نقد به افغانستان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

د افغانستان بانک اعلام کرده است که در ادامه ارسال کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ۳۲ میلیون دالر دیگر به طور نقدی به کابل رسید.

این بانک با انتشار اعلامیه‌ای اعلام کرد که در ادامه روند کمک‌های بشردوستانه به این کشور، یک محموله پول نقد به ارزش ۳۲ میلیون دالر به کابل منتقل شد.

این بیانیه می‌افزاید که بانک مرکزی افغانستان به عنوان نهادی که بر نظام بانکی این کشور نظارت دارد، محموله کمک‌ها را از فرودگاه کابل به بانک بین‌المللی افغانستان انتقال داد.

به گفته برخی منابع از آغاز روند ارسال محموله کمک‌های نقدی به افغانستان، سازمان ملل هر هفته حدود ۲۰ میلیون دالر به افغانستان می‌فرستد.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

اولین روز مذاکرات هیأت امارت اسلامی در ناروی به پایان رسید

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۴, ۱۴۰۰)

هیأت امارت اسلامی به رهبری امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه،‌ با نمایندگان “جامعهٔ مدنی افغان” در اوسلو، پایتخت ناروی،‌ بحث یک روزه داشت که تمرکز آن رسیدگی به بحران بشری در افغانستان بود.

امارت اسلامی با نشر اعلامیه‌ای گفته است که اشتراک کنندگان “به نظریات یکدیگر با حوصله مندی گوش دادند” و در مورد وضعیت کنونی افغانستان تبادل نظر کردند.

در این اعلامیه آمده است که “شماری از شخصت‌ها” با هیات به رهبری امیرخان متقی صحبت کردند، اما در مورد جرییات ارایه نشده است.

بر اساس این اعلامیه، اعضای اشتراک کننده تایید کردند که”افغانستان خانهٔ همه افغان‌ها است” و تاکید کردند که “همه افغان‌ها نیاز دارند تا یکجا با هم برای رفاه سیاسی، اقتصادی و امنیتی کشور‌شان کار کنند.”

یکشنبه نخستین روز گفتگوی هیأت امارت اسلامی در عقب در‌های بسته در ناروی با مقام‌های کشور‌های غربی و شماری از فعالان جامعهٔ مدنی افغانستان بود و قرار است این گفتگو برای دو روز دیگر نیز ادامه یابد.

امارت اسلامی پس از آنکه که در اوسط اگست سال گذشته قدرت را در افغانستان به دست گرفت، هیات‌های خود را به چین، ایران، پاکستان، قطر،‌روسیه و ترکمنستان برای ملاقات‌های چندین جانبه اعزام کرده است.

اما پس از تسلط مجدد امارت اسلامی بر افغانستان،‌ اعزام هیات این گروه به ناوری، نخستین سفر امارت اسلامی به یک کشور اروپایی به شمار می رود.

انیکن هویتفلد، وزیر خارجهٔ ناروی، روز جمعه (۲۱جنوری) تاکید کرد که سفر هیأت امارت اسلامی به کشورش به معنی “مشروعیت دادن و به رسمیت شناختن طالبان (امارت اسلامی) نیست” اما تاکید کرد که “ما باید با کسانی صحبت کنیم که امروز در عمل بر آن کشور حکمرانی می‌کنند.”

ایالات متحده و سایر کشور‌های غربی به صورت جمعی کم و بیش ۱۰ میلیارد دالر دارایی‌های افغانستان را پس از مسلط شدن امارت اسلامی منجمد کردند که بخشی اعظم این پول‌ها در ایالات متحده مسدود شده است.

بر اساس گزارش سازمان‌های بین‌المللی از جمله ملل متحد، در شرایط کنونی اقتصادی افعانستان با فروپاشی و افزایش بی‌سابقهٔ نیازمندی‌های بشردوستانه مواجه است.

درهمین حال، تامس وست، نمایندهٔ نمایندهٔ‌ ویژهٔ ایالات متحده برای افغانستان، برای گفتگو با هیأت امارت اسلامی با پایتخت ناروی سفر کرده است.

آقای وست روز یکشنبه در یک رشته تویت‌ها از ابتکار ناروی به خاطر گردهم آوردن اعضای جامعهٔ مدنی و امارت اسلامی برای گفتگوها استقبال کرد و تاکید کرد که رهبران جامعهٔ مدنی ستون فقرات اقتصادها و جوامع سالم و مرفه استند.

آقای وست در یکی از تویت‌های خود نوشته است: ” در حالیکه ما یکجا با متحدان، شرکا و سازمان‌های کمک رسانی در صدد را حل بحران بشری استیم” و ایالات متحده در مورد نگرانی‌های خود را برای تامین ثبات، احترام به حقوق و افغانستان همه شمول “با دپلوماسی چشم باز” در مسایل مرتبط به افغانستان در تعامل خواهد بود.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

صدراعظم پاکستان خواهان کمک جامعه بین‌المللی به افغانستان شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: دلو ۳, ۱۴۰۰)

عمران خان، صدراعظم پاکستان روز گذشته (شنبه، ۲ دلو) از جامعه بین‌المللی خواسته تا کمک‌های فوری به افغانستان تهیه کند.

عمران در یک تویت گفته که برای اداره کردن بحران گسترده بشری در افغانستان کمک کردن ضروری است.

وی افزوده:” همین حالا میلیون افغان در خطر گرسنگی قرار دارند، این مسوولیت جامعه بین‌المللی است تا کمک‌های بشردوستانه  تهیه کند.”

از سوی دیگر نهادی مدد رسان سازمان ملل متحد گفته اند که اگر کمک‌های فوری صورت نگیرد ۲۳ میلیون افغان با قحطی روبرو خواهند شد.

 این درحالی است که در اوایل ماه روان میلادی سازمان ملل ۴،۵میلیارد دالر برای تهیه کمک‌های بشری در سال ۲۰۲۲ برای افغانستان درخواست کمک کرد.

به خواندن ادامه دهید

Trending