Connect with us

خبرهای تازه

واکنش ها به منظوری استعفای عطا محمد نور از سوی رئیس جمهور

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: قوس ۲۷, ۱۳۹۶)

عطا محمد نور در شانزده سال گذشته از چهره های اثر گذار در شمال کشور اما سه سال حکومت وحدت ملی ظاهراً برایش درد سر ساز شده است.

پس از چند روز زد و بند های پشت پرده در مورد کنار زدن آقای نور امروز ریاست جمهور تصمیم نهایی اش را اعلام کرد.

ارگ ریاست جمهوری با پخش اعلامیه ای گفت: “رئیس‌جمهور محمد اشرف غنی استعفای آقای عطا محمد نور والی بلخ را منظور کرد. این استعفا چندی قبل از طرف آقای نور صورت گرفته بود و انجنیر محمد داوود به حیث والی جدید بلخ  گماشته شد.”

جمعیت اسلامی این اقدام رییس جمهور غنی را خلاف توافقنامه حکومت وحدت ملی عنوان کرد.

در خبرنامه ی که از سوی حزب جمعیت اسلامی به نشر رسیده آمده که “تصمیم ریاست جمهوری را در مورد استاد عطا محمد نور والی بلخ را یک اقدام عجولانه، غیر مسوولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و منافی اصول موافقتنامه حکومت وحدت ملی می‌ دانیم.”

عطا محمد نور اعلام ریاست جمهوری را غیر قابل قبول دانسته است.

آقای نور نیز در اعلامیه ای گفته که “موقف رسمی عطا محمد نور در حال حاضر متکی به اعلامیه امروز جمعیت اسلامی و موضع فردای رهبری این حزب با حضور صلاح الدین ربانی است. رییس جمعیت اسلامی سفر خود به دانمارک را فسخ و قرار است فردا صبح وارد کابل شود و موضع حزب جمعیت اسلامی را با حضور شورای رهبری این حزب اعلام بدارد. بر اساس موقف رهبری جمعیت اسلامی، اعلام استعفای عطامحمد نور از جانب ارگ، اقدام یک جانبه و غیر قابل قبول است.”

از سوی هم شماری از احزاب و جریان های سیاسی نیز عملکرد ریاست جمهور را با انتقاد یاد می کنند.

امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی و رهبر روند سبز در یک همایشی در کابل گفت: “هیچ کسی ما را از صحنه قدرت دور ساخته نمی تواند، یک کسی را که باد آورده باشد و به یک جای آورده و شانده چرا چهره ها و نام های که در تاریخ ثبت است را دور بسازد. همین حالا نبود داکتر صاحب عبدالله به معنی نبود حکومت وحدت ملی است. ما باید جلو تقلب را بگیریم ما یک مشکل داریم که رهبری واحد نداریم.”

احمد ولی مسعود، رییس بنیاد احمد شاه مسعود در مورد اظهار داشت: “چهره های جهاد کم کم دور شده می روند یک حکومت که اشغال گر، فاسد، دست نشانده است – چرا باید چهره های جهاد را که برای کشور خود زحمت کشیدن را دور بسازند.”

مسعود ترشتوال، عضو شورای حراست و ثبات گفت: “در صورتیکه در انتخابات چهره ها و جریان های سیاسی وجود نداشته باشد و ما یک انتخابات شفاف و عادلانه نداشته باشیم دوام حکومت نمی تواند که موثر باشد و مشکل است از این وضعیت بیرون شویم.”

به اساس گزارش ها استعفا عطا محمد نور مربوط به چند ماه پیش است که در آن زمان پس از گفتگو میان عطا محمد نور و رییس جمهورغنی در بلخ به این درخواست پاسخ داده نشد و در ضمن آقای نور از کرسی سرپرستی به حیث والی بلخ گماشته شد اما پس از یک جا شدن عطا محمد نور با جنرال دوستم و محمد محقق در یک ایتلاف جدید تیره گی در روابط ارگ با آقای نور دو باره رنگ درشت به خود گرفت.

تکنالوژی

آسترالیا سریعترین سرعت انترنت در جهان را کشف کرد

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

پژوهشگران دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی سریعترین سرعت اینترنت جهان را از یک تراشه نوری با ظرفیت ۴۴ اعشاریه ۲ تیرابیت بر ثانیه کشف کرده اند.

یک مقاله پژوهشی که در مجله “نیچر کمیونیکیشنز منتشر شده است، نشان می دهد که یک گروهی از پژوهشگران متشکل از  دانشگاههای موناش، سوینبورن و آر ام آی تی در آسترالیا، تجربه سریعترین سرعت انترنت را اختراع و با موفقیت آزمایش کرده اند.

این تحقیقات نشان می دهد، که با به کار درآمدن این اختراع، با این سرعت تکنالوژی معلوماتی، داونلود نمودن یک هزار فیلم با کیفیت عالی در ظرف ثانیه ها قادر خواهیم شد.

این پژوهشگران این ظرفیت را با جایگزین کردن ۸۰ لیزر که تا به حال حامل سیگنال‌های ارتباطی بودند، با یک مایکرو-کوم یا یک تراشه نوری به دست آورده اند.

طبق این مقاله منتشر شده این یافته ها، نه تنها ظرفیت ارتباطات استرالیا را سرعت می بخشد، بلکه امکان استفاده از این فناوری در سراسر جهان نیز وجود دارد.

به اساس این یافته ها، این فناوری توانایی پشتیبانی از اتصالات اینترنت پرسرعت یک اعشاریه ۸ میلیون خانواده را همزمان در ملبورن، استرالیا و میلیارد ها مشترک را در سراسر جهان از بالاترین سرعت انترنت برخوردار خواهد کرد.

این اولین بار است که مایکرو-کوم در چنین یک آزمایش مورد استفاده قرار می گیرد و بیشترین معلوماتی تولید شده از یک تراشه نوری را دارد.

داکتر بیل کورکوران، یکی از پژوهشګران، می گوید: “ما در حالا درمیآبیم که چگونه زیرساخت های انترنت در دو یا سه سال به مهیا گردد، به دلیل تعداد بی سابقه ای از افرادی که از انترنت استفاده می کنند. کار از راه دور، معاشرت و مراودات. این واقعاً به ما نشان می دهد که باید بتوانیم ظرفیت اتصالات انترنتی خود را مقیاس کنی.”

به خواندن ادامه دهید

جهان

طالبان از اعلام رهایی ۲ هزار زندانی توسط حکومت استقبال کردند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

طالبان اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی از سوی حکومت افغانستان را یک گام نیک دانسته و در عین حال، بر رهایی ۵۰۰۰ زندانی این گروه تاکید ورزیده اند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان، سهیل شاهین، در تویتی گفته است که اعلام رهایی ۲۰۰۰ زندانی توسط حکومت یک گام خوبی است؛ او افزوده است: “در توافقنامه دوحه خواست رهایی ۵۰۰۰ زندانی بخاطری بود که فضای اعتماد به میان آید و این پروسه باید تکمیل شود تا موانع ازسر راه آغاز مذاکرات بین الافغانی برداشته شود.

در ضمن، نامبرده از تعهد طالبان مبنی بر رهای زندانیان حکومتی خبر داده می نویسد که این گروه “نیز در جانب خود برای رهایی زندانیان متعهد میباشد.”

این اظهارات از سوی طالبان در حالی صورت می گیرد که روز گذشته رییس جمهور غنی در پاسخ به اعلام آتش‌بس سه‌ روزه‌ از سوی طالبان، رهایی ۲۰۰۰ زندانی طالب را برای نشان دادن حسن نیت، اعلان کرد و ضمناً، او از طالبان نیز خواست تا روند رهایی زندانیان نیروهای امنیتی که در بند این گروه قرار دارند را به زودی آغاز کنند.

در همین حال، ایالات متحده نیز از اعلامیه رئیس جمهور اشرف غنی استقبال کرده است.

چنانچه رئیس جمهور در تویتی نوشته که مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریكا، در یک تماس تلفونی از دولت افغانستان بخاطر تصمیم دلیرانه اش مبنی بر آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب تقدیر كرده گفته است: “ایالات متحده خواهان آتش بس دایمی / کاهش در خشونت و آغاز مذاکرات بین الافغانی است.”

باید گفت که حکومت افغانستان پس از امضای توافق‌نامه صلح میان امریکا و گروه طالبان ۱۵۰۰ زندانی طالبان را از بند رها کرد. در مقابل گروه طالبان نیز در حدود ۲۰۰ تن از نیروهای امنیتی را از بند آزاد کرده است.

اما پس از افزایش سطح خشونت‌ها از سوی طالبان، این روند از سوی دولت متوقف شد؛ اکنون دیده می شود که تلاش های اخیر نماینده ویژه ایالات متحده، زلمی خلیلزاد، موثر بوده و ممکن، این روند از سر گرفته شود.

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

استقبال نهاد های بین المللی از آتش بس میان حکومت افغانستان و طالبان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۵, ۱۳۹۹)

اعلام آتش بس از سوی گروه طالبان و حکومت افغانستان مورد استقبال شماری زیادی از نهاد های بین المللی و کشورها از جمله آمریکا، ناتو، اتحادیه اروپا، هند و غیره قرار گرفته است.

زلمی خلیلزاد نماینده ویژه آمریکا برای صلح أفغانستان گفت: ” گام های دیگری باید فورا دنبال شود رهایی زندانیان باقی مانده از هر دو طرف همانگونه که در موافقتنامه ایالات متحده و طالبان مشخص گردیده، بر نگشتن به سطح بلند خشونت ها و توافق بر تاریخ جدید برای آغاز نمودن مذاکرات بین الأفغانی”.

ینس استولتنبرگ دبیر کل ناتو هم از دو طرف خواست تا از فرصت بوجود آمده برای صلح و منفعت أفغانستان استفاده کنند.

سخنگوی نیرو های خارجی، نمایندگی دفتر سازمان ملل متحد در افغانستان ، سفارت امریکا و وزارت خارجه پاکستان نیز با استقبال ازین تصمیم خواهان توقف درگیری ها به گونه دوامدار شده و اصرار به آغاز گفتگو های میان افغانان کرده اند

نمایندگی سازمان ملل متحده در أفغانستان گفته است:  “تنها گفتگو های صلح می تواند پایان برای جنگ افغانستان باشد. سازمان ملل متعهد به حمایت از حکومت و مردم افغانستان از بهر تلاش های شان درین راستا است “.

راس ویلسون سفیر آمریکا هم این آتش بس را نعمت ویژه برای تمام مردم أفغانستان عنوان کرد.

اتحادیه اروپا، هند و ایران هم از این اقدام استقبال کردند.

حکومت أفغانستان و طالبان برای سه روز به مناسبت عید سعید فطر آتش بس را اعلام نموده اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending