Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش ها به تهیه راهنمای قوم گرایانه از سوی یک مقام اداره امور

Avatar

منتشر شده

 در

(Last Updated On: سنبله ۲۸, ۱۳۹۶)

بربنیاد نشر یک گزارش روزنامه اطلاعات روز که نشان دهنده یک سند محرم راهنمای قوم گرایانه از سوی معاون ریاست نظارت و ارزیابی اداره امور است، واکنش ها را به دنبال گرفته است.

در همین حال، ریاست جمهوری کشور از بررسی افشای سند محرم راهنمای قوم‌ گرایانه توسط معاون ریاست نظارت و ارزیابی اداره امور سخن می زند.

دواخان مینه پال، معاون سخنگوی ریاست جمهوری گفت: “تمامی اتباع کشور به اساس قانون اساسی یکسان اند و هیچ کسی نمی تواند موارد قومی را در اداره های دولتی دامن زند و این قضیه هم از سوی دولت به بررسی گرفته می شود.”

جریان های سیاسی ناتوانی حکومت را دلیل پیدایش این گونه اتفاق ها عنوان می کنند.

انور الحق احدی، رییس جبهه ملی نوین افغانستان به آریانانیوز گفت: “همه میدانند که دامن زدن به موارد قومی دولت را ضعیف می سازد و این کار خلاف قانون اساسی کشور است و ما می خواهیم رییس جمهور این موارد را جدا بررسی کند.”

برخی از اعضای شورای ملی نیز نشر این سند را تکان دهنده میدانند.

احمد بهزاد، نماینده مردم هرات در مجلس اظهار داشت: “این سند ها نشان میدهد که دولت دست دراز در قوم گرایی و حکومت گرایی دارد.”

محمد علم ایزدیار، معاون دوم مجلس سنا علاوه کرد: “این بسیار جای خجالت وشرمندگی است که در اداره امور ارگ موارد قومی و نژادی دامن زده شود. این جدأ وحدت ملی افغانستان را ضربه می زند.”

تصویری که از صبح روز سه شنبه دست به دست می شود در آن آقای ثواب الدین مخکش تمامی ادعا ها بر علیه خودش را بی اساس خوانده و سند های نشر شده را جعلی می داند. اما وی تایید می کند که این راهنما از کمپیوتر متعلق به وی شریک شده است.

از سوی هم در پی نشر سند رهنماعی قوم گرایانه یی منسوب به ثواب الدین مخکش، این فرد از کرسی معاون ریاست نظارت و ارزیابی اداره امور استعفا داده است.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

اخبار ساحوی

نیروهای امنیتی خانمی را از چنگ تفنگداران غیر مسوول نجات دادند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۱۰, ۱۳۹۹)

نیروهای افغان گروهی از تفنگداران غیر مسوول را در ولایت تخار بازداشت کرده اند.

پولیس میگوید که نیروهای افغان شب گذشته عملیاتی را در ساحه پیر کنده کاو ولسوالی فرخار ولایت تخار راه اندازی کردند.

خلیل اسیر سخنگوی پولیس تخار میگوید که در این رویداد شماری از افراد مسلح غیرمسوول بازداشت و فرمانده شان نیز از پا در آمده است.

آقای اسیر می‌افزاید که در این عملیات یک دختر خانم – باشنده کابل – که از سوی این افراد ربوده شده بود، نیز نجات داده شده است.

پولیس میگوید که مقداری سلاح سبک و سنگین و مهمات نیز از نزد این افزاد به دست نیروهای دولتی آمده است.

به گفته سخنگوی پولیس این تفنگ داران متهم به چندین مورد قتل، دزدی، اختطاف و آزار و اذیت مردم بوده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

کووید-۱۹ جان سلیمان یوسفی کارمند شبکه جهانی تلویزیون آریانا را گرفت

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۹, ۱۳۹۹)

بیماری کووید-۱۹ جان سلیمان یوسفی، یکتن کارمندان شبکه جهانی تلویزیون آریانا را گرفت.

سلیمان یوسفی، کارمند بخش ترانسپورت تلویزیون های آریانانیوز و آریانا بود که به اثر مبتلا شدن به ویروس کرونا درگذشت.

آقای سلیمان یوسفی، از چند روز پیش به ویروس کرونا مبتلا شده بود و قبل از ظهر امروز، پس از افزایش مشکلات تنفسی جانش را به حق سپرد.

باید گفت که سلیمان یوسفی از مدت یک دهه پیش در بخش ترانسپورت تلویزیون های آریانا و آریانانیوز ایفای وظیفه نمود.

از سلیمان یوسفی، یک پسر و دو دختر به جا مانده اند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

هیئت فنی طالبان و حکومت افغانستان مذاکرات را برای رهایی زندانیان آغاز نمودند

Avatar

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: جوزا ۹, ۱۳۹۹)

ریاست جمهوری میگوید که بحث های دو طرف بیشتر روی چگونگی رهایی زندانیان و شناسایی این افراد و همچنان اخذ ضمانت از سوی طالبان زندانی برای عدم برگشت دوباره به جنگ است.

توافق بر سر صلح میان طالبان و دولت هنوز حاصل نشده است اما سه ماه پیش یک تفاهم در شهر دوحه ی قطر به دست آمد. تفاهم دوحه چهارچوبی برای مذاکرات تعیین کرد مبنی بر آزادی پنج هزار زندانی طالب از سوی حکومت افغانستان و آزادی یک هزار زندانی حکومت از سوی طالبان.

یک گروه از هیئت تخنیکی طالبان با گروه تخنیکی دولت افغانستان در کابل مصروف بحث و گفتگو هستند تا چگونگی تبادل و رهایی زندانیان را مشخص نمایند.

طالبان اما گفته اند که این هیئت فقط برای نظارت از روند رهایی زندانیان به کابل آمده اند و صلاحیت بیشتر در دیگر بخش های مربوط به صلح ندارند.

حکومت افغانستان و طالبان در آخرین اقدام شان روی آتش بس سه روزه در روزهای عید به توافق رسیده بودند.

حکومت افغانستان اما اینبار از گروه طالبان می خواهد تا گام های عملی تازه و بیشتر در روند آغاز مذاکرات میان افغانان بردارد.

ریاست جمهوری می گوید که هیئت مذاکره کننده حکومت آماده است و دولت متعهد به اقدامات تازه نیز می باشد.

سخنگوی رییس جمهور می گوید که دولت افغانستان گام های اساسی برای صلح را برداشته اند و زمان آن رسیده که طالبان از خود چراغ سبز نشان دهند.

صدیق صدیقی سخنگوی ریاست جمهوری گفته است: “در پروسه صلح دولت افغانستان بسیار گام های موثری را برداشته است. هیات مذاکره کننده دولت افغانستان آماده است. ما آماده هستیم که گام های بعدی را نیز برداریم و امیدوار هستیم که طالبان هم خواست مردم افغانستان را بر برقرای یک صلح پایدار قبول بکنند و با حکومت افغانستان وارد مذاکرات مستقیم بشوند. “

منابع نزدیک به طالبان میگویند که آتش بس اعلام نشده از سوی این گروه بر قرار است اما تا زمانیکه هزاران زندانی طالب به گونه کامل آزاد نشود این گروه برای مذاکرات میان افغانان حاضر نمی شوند.

آمريكا وجامعه ی جهانی منتظر اند تا حکومت افغانستان و طالبان نخستین دور از مذاکرات میان افغانان را آغاز کنند زیرا شروع این مذاکرات میتواند درهای تازه از صلح را برای مردم افغانستان باز کند.

به خواندن ادامه دهید

Trending