Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش داکتر عبدالله بر گفتگوی ارگ با نور و پیشنهاد صلح به طالبان

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: حوت ۱۶, ۱۳۹۶)

در کنار مردمان عادی افغانستان رهبران سیاسی نیز این روز ها به پایان تنش های سه ماهه میان ارگ و عطا محمد نور والی برکنار شده بلخ چشم دوخته اند.

به روز چهارشنبه، رییس اجرایی حکومت هنگام آغاز کمپاین نهال شانی گفت که این اختلافات در روز های نزدیک پایان خواهند یافت.

آقای عبدالله گفت: “در آستانه ختم سال خوشحال هستیم که یک قسمت تنش های که در بخش های افغانستان وجود داشت، انشاالله روبه حل شدن است.”

برسمیت شناختن طالبان به عنوان یک حزب سیاسی، بیرون کشیدن این گروه از فهرست سیاه و آزادی زندانیان این گروه از موارد درشت طرح تازه صلح حکومت افغانستان است. رییس اجرایی حکومت نیز این طرح را صادقانه میداند.

او اظهار داشت: “پیام صلح حکومت پیام صادقانه است و این ضرورت مردم است مردم و حکومت در این پیام متعهد هستند و امیدواریم که این پیام مورد استقبال قرار گیرد.”

حکومت افغانستان سه ماه پیش استعفای عطا محمد نور را اعلام کرد اما آقای نور به این تصمیم حکومت افغانستان واکنش نشان داد و استعفایش را منتفی عنوان کرد. از سه ماه به این سو ارگ و عطا محمد نور درگیر تنش اند و با وجود چندین دور مذاکره هنوز این تنش ها پایان نیافته است.

گزارشگر: فواد ناصری

رویداد های اخیر

حامیان بین المللی: عزم بیشتر برای مبارزه با فساد در افغانستان نیاز است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

گروه «سفیران مبارزه با فساد» نگرانی عمیق خود را از کند شدن تلاش های ضد فساد در افغانستان ابراز کرده است. یوناما در گزارش سالانه اش به این موضوع پرداخته است.

این گروه در بیانیه ای گفته است که رسیدگی به فساد گسترده برای صلح و رشد پایدار در افغانستان بسیار مهم است.

در این بیانیه آمده است: “مذاکرات صلح میان افغان ها، همه طرفین را ملزم می سازد که تعهد خود را نسبت به صداقت، پاسخگویی و حاکمیت قانون با اقدامات مشخص نشان دهند نه در قطبی کردن از طریق اتهامات متقابل برای انجام فساد”.

بیانیه افزوده است: “عدم تحقیقات و پیگردهای موثر، به ویژه مظنونان سطح بالا، نیز نگران کننده است و ما خواستار تحقیقات دقیق درباره ی ادعاهای متعدد سو استفاده از بودجه عمومی هستیم.”

این گروه از دولت افغانستان خواسته است كه اداره عالی تفتیش را تقویت كند و سریعا كمیسیون مبارزه با فساد را تاسیس كند.

در این بیانیه آمده است: “در حالی که برای تکمیل شکاف های فوری، به یک اسناد موقت تکیه می کنیم، دولت باید طی یک سال یک استراتژی ضد فساد را روی ارزیابی دقیق استراتژی قبلی از طریق یک فرآیند مشورت فراگیر اتخاذ کند.”

این گروه همچنین خواستار پیشرفت چشمگیر در پیگرد قانونی و اجرای احکام دادگاه به ویژه در پرونده های سطح بالا و تقویت ظرفیت اجرای موثر، بی طرفانه و شفاف سیاست ها و استراتژی ها شده است.

در بیانیه آمده است: “یافته های تحقیقات توسط نهادهای بررسی باید عمومی شود. نهادها باید دارای صلاحیت، استقلالیت و شفاف باشند و تقرری ها در دولت جدید و نهادهای ذیربط و همچنین سیاستهای آینده آنها باید با رعایت اصول حكومتداری خوب، قانون و مسوولیت پذیری انجام شود.”

حامیان بین المللی همچنین گفتند که باید از استفاده ی موثر بودجه های کمک شده اطمینان به دست آید.

 بیانیه افزوده است: “دیدن اینکه اصلاحات محو یا ناکام میشود باعث از بین رفتن این سرمایه گذاری ها خواهد شد. بنابراین، شرکای بین المللی پیشرفت های حاصل شده را با دقت دنبال می کنند.”

بیانیه تاکید کرده است: “در این مرحله به یک واکنش قوی و مثبت نیاز است.”

گروه سفیران مبارزه با فساد از روسای ماموریت سازمان ملل متحد برای کمک در افغانستان، دانمارک، آلمان، جاپان، ایالات متحده امریکا، استرالیا، کانادا، ایتالیا، ناروی، بانک جهانی، نماینده ارشد ملکی ناتو، فرمان مشترک انتقال امنیت در افغانستان، انگلستان و اتحادیه اروپا تشکیل شده است.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ساحوی

دوازده طالب مسلح در پکتیا کشته شدند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

به شمول یک فرمانده دست کم ۱۲ جنگجوی طالبان در نتیجه درگیری با نیروهای افغان در ولایت پکتیا کشته شدند.

ایمل مومند، سخنگوی قول اردوی ۲۰۳ تندر به آریانانیوز میگوید که طالبان حوالی ساعت ۵ بامداد امروز بالای پاسگاه های نیروهای افغان در روستای شاه محمد ولسوالی زازی آریوب این ولایت حمله کردند.

به گفته مومند در این رویداد به شمول یک فرمانده طالبان به نام اباسین، ۱۰ جنگجوی این گروه کشته و هفت تن دیگر آنان زخم برداشته اند.

آقای مومند می‌افزاید که در این رویداد به نیروهای افغان آسیبی نرسیده است.

در یک رویداد دیگر، شب گذشته طالبان مسلح بالای نیروهای ارتش که در حال گزمه در ولسوالی سمکنی این ولایت بودند، حمله کردند.

آقای مومند میگوید که در این رویداد دو طالب مسلح به شمول یک شهروند پاکستانی کشته و دو تن دیگر شان زخمی شده اند.

سخنگوی طالبان گفته است که جنگجویان این گروه نیز تلفاتی به نیروهای افغان در ولسوالی زازی آریوب وارد کرده اند. او اما جزییات بیشتر در این مورد نداده است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

به خشونت بی‌معنی در افغانستان باید نقطه پایان گذاشته شود

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۱۹, ۱۳۹۹)

 کانادا و آسترالیا با  پیوستن  با سایر اعضای جامعه جهانی تشدید خشونت را در سراسر افغانستان محکوم می‌کنند.

ما از رنج و کشته شدن افراد ملکی بی گناه ابراز تاسف می‌کنیم.

ما هدف قراردادن عمدی و زشت دادخواهان صلح ونیروهای امنیتی راکه در تلاش حفاظت مردم هستند، محکوم می‌کنیم.

ما عمیقا نگران هستیم که میزان غیرقابل قبول خشونت توسط طالبان علیه نیروهای امنیتی أفغان، امید های طولانی مردم افغانستان برای رسیدن به صلح با تهدید روبرو می سازد.

حملات اخیر بالای عالمان دین، کارمندان مراقبت های صحی، مدافعان حقوق بشر و مسولین قضایی شنیع وانزجار آمیز است. مرتکبین این جنایات  به صورت آشکار قصد داشتند تا جلو بحث های آزاد  رابگیرند، اما صدای جامعه مدنی برای پایان دادن خشونت و آینده روشن و فراگیر برای افغانستان را نمی توان خاموش ساخت. ما اطمینان داریم که افغان ها از بلند کردن صدای خویش جهت دست یابی به هدف مشترک شان یعنی افغانستان مسالمت آمیز که درآن رفاه مردم و سهم گیری متنوع به عنوان ارزش ها مطرح باشند، دست نخواهند برداشت. ما خواهان تحقیقات کامل در مورد این جنایات بوده تا افراد مسئول به میز عدالت کشانیده شوند.

ما به حمایت خویش از مذاکرات همه شمول به رهبری و مالکیت افغان ها به عنوان یگانه راه موثر برای رسیدن به صلح، ادامه میدهیم. خیلی ناامید کننده است که خویشتن داری نشان داده شده از طرف نیروهای دفاعی و امنیتی افغان از سوی طالبان منعکس نشده است. انتظار چنین رفتاری از کسانی که مدعی نمایندگی از مردم هستند، آن هم مردمی که خود قربانی خشونت های آنها میباشند، نمی رود.

ما با هم، از همه طرف های درگیر می خواهیم که بلا فاصله قطعنامه شماره 2532 شورا امنیت سازمان ملل را رعایت کنند. اکنون زمان آتش بس فوری بشردوستانه است تا فرصت دسترسی به جوامع آسیب پذیر ونیازمند افغانستان که با تاثیرات سنگین ویروس کرونا در حال مقابله میباشد، مساعد گردد.  کاهش خشونت فوری و آتش بس بشردوستانه هم چنان باعث اعتماد سازی و ایجاد پیشرفت در مذاکرات میان افغانان خواهد گردید.

طالبان باید به هموطنان افغان وسایر جهان نشان دهند که قصد دارند  مذاکرات مبنی بر حسن نیت را جهت یک آینده مسالمت آمیز برای افغانستان انجام میدهند. ما همه طرف ها را برای ایجاد شرایط مناسب در راستای مزاکرات میان افغانان با ابراز تعهد آشکار به صلح، تشویق می‌کنیم.

همه طرف ها باید همین حالا به این خشونت بی معنی نقطه پایان بگذارند.

به خواندن ادامه دهید

Trending