Connect with us

خبرهای تازه

واکنش تند نمایندگان مجلس از عدم توانایی حکومت در تامین امنیت

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۱۲, ۱۳۹۷)

پس از افزایش نا امنی ها به ویژه حمله های خونین در پایتخت که خبرنگاران مشمول قربانیان بودند، شماری از نماینده گان مردم در مجلس واکنش تند نشان دادند و حکومت را در تامین امنیت به بی برنامه گی متهم میسازند.

مخدوم عبدالله محمدی، یک عضو این مجلس گفت: “حکومت اصلاآ اراده تامین امنیت را ندارد و وزارت های امنیتی را ملامت نکیم زیرا صلاحیت ندارند و مثل سمبول در وزارت ها هستند و صلاحیت های اجرایی به دست دیگران است.”

نصرالله صادقی زاده نیلی، نماینده مردم دایکندی در این مجلس گفت حکومت به جای اینکه وظایف اش در بخش تامین امنیت انجام دهد، رخدادهای امنیتی را محکوم میکند.

وی افزود: “حکومتی که نتواند امنیت مردم را بگیرد، مشروعیت ندارد.”

با این حال، تعدادی دیگری از اعضای این مجلس فعالیت گروه داعش را در کشور مبهم و پیچیده دانسته و به دیده شک به حکومت مینگرند.

شاه گل رضایی، نماینده مردم غزنی در مجلس نمایندگان گفت: “هر بار داعش از یک آدرس مبهم مسوولیت میگیرد و حکومت تلاش نمی کند که این آدرس ها در کجا است و اعلامیه های این گروه از کجا نشرمیشود و چگونه گی فعالیت داعش مبهم است و باید حکومت به مردم وضاحت دهد.”

حضرت علی، نماینده مردم ننگرهار در این مجلس ادعا کرد که در کابل چهار مرکز داعش وجود دارد.

وی در این مورد اظهار داشت: “من با مسوولیت می گویم که چهار مرکز داعش در کابل است و اعضای این گروه از کابل به ننگرهار میروند و باید این قضیه به گونه جدی پیگیری شود.”

رییس مجلس نمایندگان مطبوعات و آزادی بیان را دست آورد بزرگ در کشور دانسته و افزود: حکومت محسوس است به خصوص نیروهای امنیتی در این راستا نتوانستند که از حمله ها جلوگیری کنند و مسوولان امنیتی هفته آینده برای پاسخگویی فرا خوانده میشوند.”

نماینده گان مردم درمجلس تاکید می ورزند که دشمان افغانستان برنامه های بسیاری برای نا امن کردن کشور روی دست دارند و نیاز است تا راهکار های تازه جنگی برای جلوگیری از این برنامه ها روی دست گرفته شود در غیر آن میزان نا امنی ها و کشتار مردم کاهش نخواهد یافت.

گزارشگر: رفیع صدیقی

خبرهای تازه

وزارت داخله: نزدیک به ۶۰۰ زندانی رها شده طالبان در میدان جنگ دیده شده اند

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

وزارت امور داخله امروز (سه شنبه ۲۰عقرب) به آریانا نیوز گفته است که حدود ۶۰۰ زندانی طالب پس از رهایی در میدان جنگ دیده شده اند.

به گفته این وزارت بیشتر این زندانیان پس از رفتن به میدان جنگ کشته شده اند.

این وزارت همچنان گفته است که طالبان با تغیر رویکرد، حملات شان را افزایش داده اند.

طالبان تاکنون دراین باره چیزی نه گفته اند.

این درحالی است که در ۴۸ساعت گذشته چندین پاسگاه نیروهای افغان را در نقاط مختلف کشور مورد هدف قرار داده اند.

این درحالی است که روز گذشته سرور دانش، معاون دوم رییس جمهور خواستار بازنگری و  ارزیابی روند مذاکرات صلح افغانستان با گروه طالبان از سوی رهبری حکومت جدید امریکا شد.

سرور دانش، عدم انعطاف پذیری از سوی طالبان را عامل بنبست مذاکرات دوحه میخواند.

دانش گفت:”امیدواریم که در دوره ای رهبری جدید حکومت امریکا روند طی شده مذاکرات صلح با طالبان بازنگری و ارزیابی مجدد صورت بگیرد و مشکلات موجود باید رفع شود.”

به گفته دانش حکومت بیش از ۶۰۰۰ زندانی طالبان را پس از توافقنامه دوحه آزاد کرده، اما شماری این زندانیان دوباره به میدانهای جنگ برگشته اند.

دانش افزود: “اکثریت افراد رها شده بر خلاف تعهد شان دوباره به میدانهای جنگ رفته اند، افزایش خشونتها و مخصوصا ترورهای کورکورانه توسط طالبان انجام میشود در ایام که مذاکره در جریان است به هیچ صورت مورد قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

خبرهای تازه

انفجار موتر بم در فاریاب جان ۴ پولیس را گرفت

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس ولایت فاریاب، میگوید که در یک حملۀ موتر بم بر فرماندهی پولیس ولسوالی المار این ولایت، چهار پولیس جان باختند و پنج پولیس دیگر زخم برداشتند.

به گفته پولیس طالبان نیمه شب گذشته حوالی ساعت ۱۲ یک موتر بم را در سرک قوماندانی امنیه ولسوالی المار انفجار دادند.

به گفته پولیس در اطراف فرماندهی مکتب، مسجد و منازل مسکونی بود که شدیدآ خسارمند شده اند.

در همین حال، پولیس می‌گوید که دراین انفجار بیشتر از ۱۰ غیرنظامی نیز زخم برداشته اند و احتمال میورد که تلفات این حمله، افزایش یابد.

طالبان تاکنون دربارۀ این حمله، چیزی نگفته‌اند.

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

خاطره کارمند پولیس که در یک حمله چشمان خود را از دست داد

منتشر شده

در

توسط

Reuters
(Last Updated On: عقرب ۲۰, ۱۳۹۹)

پولیس میگویند که یک زن ۳۳ ساله، که با پولیس ملی در ولایت غزنی وظیفه انجام میداد، در یک حمله افراد مسلح بعد از زخمی شدن هر دو چشم خود را از دست داده است.

این خانم خاطره نام دارد و به تازهگی به خبرگزاری رویترز گفته که سه مرد موترسایکل سوار بر وی حمله کردند و بعد از حمله هر دو چشم وی را با کارد کور ساختند.

خاطره میگوید:” وقتی در شفاخانه بیدار شدم همه چیز تاریک بود و از داکتران پرسیدم چرا من چیزی را دیده نمیتوانم؟ آنها گفتند که چشمان تو با بنداژ پوشیده شده است. در این وقت من فهمیدم که چشمان خود را از دست داده ام.”

خاطره و مقامهای امنیتی، طالبان را مسوول این رویداد میدانند و میگویند که پدر خاطره با وظیفه وی در صفوف پولیس ملی سخت مخالف بود.

بر بنیاد گزارش رویترز خاطره چندین ماه با پولیس غزنی در بخش مبارزه با جرایم ایفای وظیفه میکرد و همیشه آرزو داشت که در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

خاطره به رویترز گفت: ” من میخواستم با پولیس حد اقل یکسال کار کنم و اگر این حادثه برای من بعدأ اتفاق می افتاد کم دردناک میبود، اما این حادثه برای من بسیار زود واقع شد. من برای سه ماه به آرزوی خود که انجام وظیفه با پولیس بود رسیدم.”

درهمین حال، فعالان حقوق بشر میگویند که حمله بر جان خاطره نشان میدهند که هنوز هم مخالفتها با داشتن وظیفه زنان وجود دارد.

خاطره گفت که او نتوانست در جریان چندین سال پدر خود را قناعت بدهد که تا مانع کار او نشود، اما این کار نتیجه نداد و بعدا شوهر خاطره توافق کرد تا وی در صفوف پولیس ایفای وظیفه کند.

اما رویترز می افزاید که پدر خاطره مخالف سرسخت وظیفه وی بود.

خاطره میگوید: ” وقتی که به وظیفه میرفتم چندین بار پدر خود را دیدم که مرا تعقیب میکرد. بعد او با طالبان تماس میگرفت و از آنها میخواست تا مانع وظیفه من شوند.”

خاطره میگوید که مخالفت پدر وی تا این اندازه بود که بلاخره وی کاپی تذکره خاطره را به طالبان سپرده بود تا به آنها به اثبات برساند که خاطره با پولیس کار میکند.

سخنگوی پولیس غزنی این رویداد را تایید میکند و میگوید که طالبان دراین رویداد دست دارند. 

به گفتهی پولیس غزنی پدر خاطره نیز بازداشت شده است.

از سوی دیگر، سخنگوی طالبان میگوید که این یک موضوع خانوادهگی است و دست داشتن شان را دراین رویداد رد کرده است.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است