Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش تند جامعه جهانی به حملات کابل و ننگرهار

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۴, ۱۳۹۹)

حمله روز گذشته به بیمارستانی در کابل و مراسم خاکسپاری در ننگرهار واکنش های تند جهانی را به دنبال داشته است .

سفیر آمریکا در کابل این حملات را وحشیانه خوانده است.  سفارت خانه های آلمان و بریتانیا و سازمان ملل نیز این حمله ها را خلاف انسانیت و جنایت جنگی گفته اند.

ستیفن جیوریک سخنگوی سازمان ملل متحد گفته است: ” کشورهای عضو سازمان ملل متحد تنفر و انزجار شدید خود را در مورد حمله به بیمارستان در کابل و حمله در مراسم تشییع جنازه در ننگرهار ابراز می کند.”

آمریکا، آلمان و بریتانیا نیز ضمن نکوهش این حمله آنرا یک حمله وحشیانه غیر انسانی و جنایت جنگی گفته اند.

روس ویلسون سفیر آمریکا در کابل در تویتی گفته است: “من از این حمله وحشیانه ابراز تاسف می کنم و هراس افگنانی را که افراد بی دفاع را مورد هدف قرار داند محکوم می کنم بیمارستان‌ها مراکز همدردی و فداکاری هستند نه وحشت.”

از سوی هم معاون سفیر ملکی ناتو و دبیر کل سازمان جهانی بهداشت با محکوم کردن این حمله ها ابراز همدردی کرده اند.

نیکولاس دین معاون سفیر ملکی ناتو در افغانستان گفته است: “من حمله های کابل و ننگرهار که افراد بی گناه راه هدف قرار دادند، را شدیدا نکوهش می کنم و همدردی عمیق خود را به خانواده‌های قربانی بیان میکنم. ناتو در کنار مردم افغانستان در مبارزه بر ضد هراس افگنان می ایستد.”

سازمان عفو بین الملل آسیای جنوبی و دیدبان حقوق بشر آسیا حمله های کابل و ننگر ها را به دور از وجدان انسانیت گفته و آن را جنایت جنگی در برابر افراد بی گناه عنوان کرده اند.

سازمان عفو بین الملل آسیای حنوبی گفته است:” جنایت جنگی خلاف وجدان امروز در افغانستان، که در بیمارستان و مراسم تشییع جنازه صورت گرفت باید جهان را بیدار کرده باشد.”

حمله روز گذشته به یک بیمارستان در غرب کابل ۲۵ کشته و ۱۶ زخمی بر جا گذاشت که بیشترین قربانیان مادران، نوزادان و پرستاران این بیمارستان بوده اند و حمله انتحاری در مراسم تشییع جنازه یکی از فرماندهان محلی در ننگرهار ۳۰ تن جان باخته و ۷۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.

 

اخبار ویژه

عارف علوی: صلح در افغانستان به نفع پاکستان است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۳۹۹)

دکتور عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه‌ی ملی امروز (چهار شنبه ۹ میزان) با عارف علوی رییس جمهوری پاکستان دیدار و در مورد مذاکرات جاری در دوحه ملاقات و گفتگو کرد.

رییس جمهوری پاکستان در این دیدار گفته است: “دولت و رهبری پاکستان به صورت همه جانبه از تلاش‌های صلح در افغانستان حمایت می‌کنند. ما طرف‌دار پایان جنگ و صلح و ثبات در افغانستان هستیم.”

وی تاکید کرده است: “پاکستان از جنگ در افغانستان متضرر است و از صلح نفع می‌برد.”

آقای علوی گفته است پاکستان خواهان افزایش همکا‌رها با افغانستان در عرصه‌ی آموزش، تحصیلات عالی، تکنالوژی معلوماتی و صحت عامه است.

به گفته وی: “میزان تجارت باید میان دو طرف افزایش یابد و با آمدن صلح خواهان وصل شدن جنوب آسیا به آسیای مرکزی می‌باشیم. او همچنان علاوه نمود که با آمدن صلح زمینه عودت باعزت مهاجران نیز فراهم می‌گردد.”

در همین حال آقای عبدالله دست‌یافتن به صلح را از اولویت‌های مردم و حکومت افغانستان در این مرحله خواند و “خواهان همکاری جمهوری اسلامی پاکستان و سایر کشورها در موفقیت این روند گردید.”

آقای عبدالله افزوده است: “افغانستان خواهان روابط نیک با تمام همسایه‌های خود به ویژه جمهوری اسلامی پاکستان می‌باشد و صلح ثبات در افغانستان زمینه‌ی همکاری، رشد تجارت و توسعه میان دو کشور و کلیت منطقه را فراهم می‌سازد.”

عبدالله گفته است: “ما برای فایق آمدن بر مشکلات و پایان جنگ یک فرصت استثنایی و واقعی در اختیار داریم. امیدواریم با پشتیبانی داخلی و حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی این‌بار به صلح و ثبات دایمی دست‌یابیم.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

ادامه جنگ قره‌باغ؛ انتقاد تند فرانسه از ترکیه

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۳۹۹)

فرانسه از اعلام حمایت ترکیه از آذربایجان در درگیری این کشور با ارمنستان انتقاد تند کرده و آن را «جنگ‌طلبی» توصیف کرده است.

درگیری میان آذربایجان و ارمنستان بر سر منطقه نگورنو-قره باغ ارمنی نشین روز یکشنبه در گرفت که صدها نفر از دو طرف کشته و زخمی شده اند و هنوز هم ادامه دارد.

رویارویی این دو کشور نگرانی ها در مورد بی‌ثباتی جنوب قفقاز، دهلیزی که خطوط انتقال نفت به بازار جهانی از آن عبور میکند، را افزایش داده است و بیم آن میرود که مبادا پای قدرت های منطقه مثل روسیه و ترکیه در این مساله باز شود.

برخی از متحدان ترکیه در ناتو به طور فزاینده ای از مواضع آنکارا در قبال قره باغ منطقه جدا شده ای که در داخل خاک آذربایجان توسط اقلیت ارمنی اداره می شود، ابراز نگرانی کرده اند.

مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه روز چهارشنبه گفت که ترکیه “هر آنچه لازم باشد را انجام می دهد.”

آقای اوغلو افزود که اعلام همبستگی فرانسه با ارمنستان، به منزله حمایت از اشغال جمهوری آذربایجان است.

این در حالی است که امانویل ماکرون رییس‌جمهوری فرانسه در سفرش به لتویا گفت اظهارات ترکیه در مورد درگیری بر سر قره‌باغ خطرناک و جنگ‌طلبانه است که “برای ما قابل قبول نیست.”

به خواندن ادامه دهید

اخبار ویژه

دیدار هیات مذاکره ‌‌کننده حکومت با رییس نهاد جهانی علمای اسلام

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: میزان ۹, ۱۳۹۹)

تیم مذاکره کننده افغانستان روز چهارشنبه با احمد الریسونی رییس نهاد جهانی علمای اسلام، در دوحه پایتخت قطر دیدار و در مورد مذاکرات صلح گفتگو کرد.

وزارت دولت در امور صلح در اعلامیه ای اعلام کرد كه الریسونی به هیات مذاکره کننده گفته است كه این سازمان آماده هرگونه همکاری لازم با روند صلح افغانستان است و آنها كاملا از این روند حمایت می كنند.

آقای الریسونی گفته است: ” ما آرزو داریم که افغانستان در بین کشورهای اسلامی و جهان به حیث یک نمونه خوب تبارز نماید.”

 در همین حال اعضای تیم مذاکره کننده افغانستان در مورد وضعیت فعلی گفتگوها با طالبان که به نظر می رسد متوقف شده است توضیحاتی ارایه دادند.

بر اساس اعلامیه: “هیات جمهوری اسلامی افغانستان از نهاد جهانی علمای اسلام خواست که با استفاده از جایگاه خویش، از مذاکرات صلح افغانستان حمایت همه‌جانبه نماید تا به زودی در افغانستان شاهد آتش‌بس باشیم، کشته شدن افغان‌ها متوقف شود و خونریزی در افغانستان خاتمه یابد.”

در این دیدار، همچنین آقای علی محی‌الدین رییس دارالانشای نهاد جهانی علمای اسلام با اشاره به شناخت پنجاه‌ساله خویش از افغانستان و افغان‌ها گفت: “افغانستان میهن امام اعظم ابوحنیفه است و این نهاد به شکل کامل از مذاکرات صلح افغانستان حمایت خواهد کرد.”

نهاد جهانی علمای اسلام در سال ۱۳۸۳ه‍.ش در قطر تاسیس شده است.

این نهاد اکنون در ۹۳ کشور اسلامی نمایندگی دارد و از سوی ۲۵۰ نهاد اسلامی ثبت گردیده است. این نهاد در سطح جهان اسلام جایگاه مرجعیت داشته و مسایل مهمی از کشورهای گوناگون به این نهاد راجع می‌گردد.

به خواندن ادامه دهید
اعلانات

Trending