Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش تند جامعه جهانی به حملات کابل و ننگرهار

Ariana News

منتشر شده

 در

(Last Updated On: ثور ۲۴, ۱۳۹۹)

حمله روز گذشته به بیمارستانی در کابل و مراسم خاکسپاری در ننگرهار واکنش های تند جهانی را به دنبال داشته است .

سفیر آمریکا در کابل این حملات را وحشیانه خوانده است.  سفارت خانه های آلمان و بریتانیا و سازمان ملل نیز این حمله ها را خلاف انسانیت و جنایت جنگی گفته اند.

ستیفن جیوریک سخنگوی سازمان ملل متحد گفته است: ” کشورهای عضو سازمان ملل متحد تنفر و انزجار شدید خود را در مورد حمله به بیمارستان در کابل و حمله در مراسم تشییع جنازه در ننگرهار ابراز می کند.”

آمریکا، آلمان و بریتانیا نیز ضمن نکوهش این حمله آنرا یک حمله وحشیانه غیر انسانی و جنایت جنگی گفته اند.

روس ویلسون سفیر آمریکا در کابل در تویتی گفته است: “من از این حمله وحشیانه ابراز تاسف می کنم و هراس افگنانی را که افراد بی دفاع را مورد هدف قرار داند محکوم می کنم بیمارستان‌ها مراکز همدردی و فداکاری هستند نه وحشت.”

از سوی هم معاون سفیر ملکی ناتو و دبیر کل سازمان جهانی بهداشت با محکوم کردن این حمله ها ابراز همدردی کرده اند.

نیکولاس دین معاون سفیر ملکی ناتو در افغانستان گفته است: “من حمله های کابل و ننگرهار که افراد بی گناه راه هدف قرار دادند، را شدیدا نکوهش می کنم و همدردی عمیق خود را به خانواده‌های قربانی بیان میکنم. ناتو در کنار مردم افغانستان در مبارزه بر ضد هراس افگنان می ایستد.”

سازمان عفو بین الملل آسیای جنوبی و دیدبان حقوق بشر آسیا حمله های کابل و ننگر ها را به دور از وجدان انسانیت گفته و آن را جنایت جنگی در برابر افراد بی گناه عنوان کرده اند.

سازمان عفو بین الملل آسیای حنوبی گفته است:” جنایت جنگی خلاف وجدان امروز در افغانستان، که در بیمارستان و مراسم تشییع جنازه صورت گرفت باید جهان را بیدار کرده باشد.”

حمله روز گذشته به یک بیمارستان در غرب کابل ۲۵ کشته و ۱۶ زخمی بر جا گذاشت که بیشترین قربانیان مادران، نوزادان و پرستاران این بیمارستان بوده اند و حمله انتحاری در مراسم تشییع جنازه یکی از فرماندهان محلی در ننگرهار ۳۰ تن جان باخته و ۷۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.

 

رویداد های اخیر

اعطای رتبه مارشالی به دوستم در یک مراسم ویژه در جوزجان

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

عبدالرشید دوستم معاون پیشین رییس جمهوری در یک مراسم ویژه‌ ای در ولایت جوزجان به طور رسمی رتبه مارشالی، بالاترین مقام ارتش را دریافت کرد.

این ارتقای رتبه به عنوان بخشی از توافق سیاسی میان محمد اشرف غنی رییس جمهوری و عبدالله عبدالله رییس شورای عالی مصالحه ملی صورت است.

عبدالرشید دوستم پس از شاه ولی خان و محمد قسیم فهیم، سومین فردیست که عنوان مارشالی را در افغانستان دریافت کرده است.

اما عبدالرشید دوستم کیست؟ چگونه ودچرا سومین مارشال افغانستان شد؟

عبدالرشید دوستم بنیانگذارحزب جنبش ملی اسلامی افغانستان، از چهره‌های بحث برانگیز نظامی و سیاسی افغانستان و از مهمترین رهبران ازبیک‌ به شمار می‌رود.

دوستم که از نظامیان ارشد و همسو با داکتر نجیب الله بود در سال‌های پایانی حکومت دکتور نجیب الله در اوایل ۱۹۹۲، تغییر جهت داد و به همکاری با مجاهدین رو آورد. پیش از سقوط دولت مجاهدین به رهبری برهان الدین ربانی توسط طالبان علیه او نیز جنگید و حتی مدتی را نیز با گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان متحد شد.

در اوج قدرت خود در ۱۹۹۷، در شمال افغانستان قسما یک اداره مستقل ساخته بود، حتا که تمامی امور این مناطق را در اداره اش داشت وحتا پول جداگانه بنام اش چاپ کرده بود. او جبهه محکمی را برضد طالبان در شمال ایجاد کرده بود. درهمین سال‌ها بود که هوادارانش  به او لقب “دوستم پادشاه” داده بودند.

بعد از سقوط طالبان، دوستم در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۴ به عنوان نامزد شرکت کرد، و با حدود ۹ درصد آرا در جایگاه چهارم قرار گرفت.

حامد کرزی در دور نخست ریاست جمهوری، او را به عنوان فرمانده ستاد ارتش تعیین کرد ولی این سمت بعد از ادعای اکبربای، رییس شورای ترک‌تباران افغانستان که گفت از سوی افراد دوستم ربوده شده و مورد ضرب و شتم قرار گرفته به حالت تعلیق درآمد و آقای دوستم به ترکیه رفت.

در انتخابات سال ۲۰۱۴، آقای دوستم معاون اول محمد اشرف غنی شد. در این مدت دوستم جنگهای شمال برضد طالبان را خود رهبری کرد. اما بعد از مطرح شدن اتهام سو ‌رفتار جنسی توسط احمد ایشچی، آقای دوستم خانه‌نشین و بعد به تبعید خودخواسته به ترکیه رفت. او در جریان چهار سال که معاون نخست ریاست جمهوری بود روابط تیره با اشرف غنی داشت و بارها ازو انتقاد کرد. سپس در یک ایتلاف سیاسی مخالف حکومت از ترکیه به کابل برگشت. در تازه ‌ترین انتخابات ریاست جمهوری از نامزدی عبدالله عبدالله حمایت کرد.

براساس توافقنامه سیاسی میان اشرف غنی و عبدالله عبدالله، اعطای درجه مارشالی به  عبدالرشید دوستم به عنوان سومین مارشال افغانستان بخشی از خواسته‌های تیم عبدالله بود. در توافقنامه سیاسی آمده که عبدالرشید دوستم با فرمان رییس جمهوری به بلندترین رتبه نظامی مارشالی ارتقا داده می‌شود و در عین زمان عضویت شورای عالی دولت و شورای امنیت ملی را خواهد داشت.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

امریکا پنج پایگاه نظامی خود در افغانستان را ترک کرده است

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

پنتاگون خروج سربازان امریکایی از پنج پایگاه نظامی خود در افغانستان را تایید کرده است.

وزارت دفاع امریکا می گوید که با خروج نیروهای این کشور، این پایگاه ها به نیرو های افغان سپرده شده است.

پنتاگون اعلام کرده است که بر اساس بخشی از توافق با گروه طالبان مبنی بر کاهش نیروهای امریکایی پنج پایگاه نظامی در افغانستان را ترک و آن را به نیروهای افغان واگذار کرده اند.

وزارت دفاع امریکا همچنان گفته است که حدود ۸۵۰۰ سرباز این کشور در افغانستان باقی مانده است.

در اعلامیه آمده است: “نیروهای امریکایی در افغانستان به حدود هشت هزار تن رسیده است و پنج پایگاه که قبلا به گونه ی رسمی به دست نیروهای امریکایی بود به شرکای افغان ما منتقل شده است.”

اعلامیه افزوده است که حضور نظامی امریكا در افغانستان بر توانایی ها متمركز است – نه تعداد.

اعلامیه تاکید کرده است: “ما توانایی ها و صلاحیت های لازم را برای محافظت از خود، متحدین و شرکای خود و منافع ملی ایالات متحده حفظ می کنیم.”

در همین حال سخنگوی گروه سیاسی طالبان در قطر تفاهم سیاسی با ایالات متحده را برد هر دو طرف می گوید.

سهیل شاهین سخنگوی دفترسیاسی طالبان در قطر میگوید: “ما به یک راه حل از طریق گفتگو رسیدم و این به این معنی است که یک وضعیت برد-برد برای هر دو طرف است.”

این در حالی است که در روزهای پسین حمله های طالبان بر شهر های بزرگ بر خلاف تعهد آنها صورت گرفته است. در حمله پسین این گروه بر دفتر نیروهای امنیت ملی در ولایت سمنگان ده ها نظامی و افراد ملکی کشته و زخمی شدند که این حمله با واکنش گسترده ای مواجه شد.

به خواندن ادامه دهید

جهان

ثبت نزدیک به ۳۰۰۰۰ مورد جدید کرونا در یک روز در هند

Ariana News

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: سرطان ۲۵, ۱۳۹۹)

هند در ۲۴ ساعت گذشته ۲۹۴۲۹ مورد جدید کرونا ثبت کرده که این بالاترین آمار روزانه مبتلایان کرونا در این کشور است.

با این حساب شمار مجموعی مبتلایان در این کشور به ۹۳۵۰۰۰ نفر رسیده است.

وزیر صحت هند صبح امروز اعلام کرد که در ۲۴ ساعت گذشته ۵۸۲ بیمار کووید-۱۹ نیز جان باخته اند.

این در حالی است که موسسه فناوری هند روز چهارشنبه کیت تست ارزان قیمت را برای استفاده عموم راه اندازی کرد.

بر اساس گزارش خبرگزاری آنادولو، این کیت جدید به نام «COROSURE » را در مقایسه با کیت های آزمایش موجود که در حال حاضر حدود ۶۰ دالر است، با قیمت ۵۰۰ روپیه هندی (۶.6 دالر) در دسترس است.

رام گوپال راوو مدیر این نهاد  گفته است: “این فناوری باید الگوی آزمایش کووید-۱۹ را در کشور(هند) تغییر دهد، هم از نظر مقیاس و هم هزینه … دو میلیون تست [در هر ماه] با قیمت نازل.”

 آقای راوو افزوده است که امیدوار است که این کیت های آزمایش جدید بتواند هند را در شکست ویروس کرونا کمک کند. این کشور ۱.۳ میلیارد نفوسی، هم اکنون دارای حدود یک میلیون مبتلای کرونا است که تا هنوز ۲۴۳۰۹ نفر جان باخته اند.

به خواندن ادامه دهید

Trending