Connect with us

رویداد های اخیر

واکنش امارت اسلامی به اظهارت سرمنشی عمومی ناتو

منتشر شده

 در

(Last Updated On: میزان ۱۹, ۱۴۰۰)

امارات اسلامی در واکنش با اظهارات اخیر سرمنشی عمومی سازمان ناتو می‌گوید که اکنون زمان قدرت نمایی پایان یافته و ناتو باید اظهارات خویش را مطابق “اصول دیپلوماتیک” مطرح نماید.

این در حالی است که قبل از این ینس ستولتنبرگ، سرمنشی عمومی ناتو گفته بود که پناه‌گاه هراس افگنان را در افغانستان هدف قرار میدهد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی امارت اسلامی، در مصاحبه اختصاصی با آریانا نیوز میگوید که اقدامات ناتو در افغانستان نتیجه نداده است.

مجاهد در این باره گفت:” ” سرمنشی ناتو هم تا یک وقتی شاید، درد های خود را حس بکند و چیز های را در مورد ناکامی های شان بگویند که اما این را باید بدانند که زمان حملات گذشته است، بیست سال پیش ثابت ساخت که این اقدامات نتیجه نداده است و باید از راه دیپلوماتیک انجام دهند.””

هرچند نگرانی‌ها مبنی بر ادامه جنگ‌های نیابتی قدرت‌های جهان در افغانستان هنوز پابرجاست اما آقای مجاهد می‌گوید که امارت اسلامی هرگز اجازه جنگ‌های نیابتی را نخواهد داد.

سخنگوی امارت اسلامی می‌گوید که به شکل مشروط حاضر به پذیرش شرایط جامعه جهانی برای دادن حق تحصیل و کار به زنان است.

مجاهد گفت:”  نیازمندی جامعه هم وجود دارد، خانم ها هم نیاز به کار دارند، حالا برای تطبیق امارت اسلامی افغانستان می خواهد که این مسله را به علمای اسلام در میان گذاشتیم، تا بالای آن بحث صورت گیرد “

قبل از این پاکستان بارها متهم به دست درازی و دخالت در امور داخلی افغانستان بود، اما در این اواخر مقامات پاکستان برای به رسمیت شناختن امارت اسلامی و جلب همکاری‌های جامعه جهانی تلاش‌های را آغاز نموده است، اما مجاهد می‌گوید که افغانستان یک کشور مستقل است و پاکستان حق دخالت در امور داخلی را ندارد.

او افزود:”این را باید صد در صد بگویم که ما مداخله هیچ کسی را نمی‌خواهیم ما یک کشور مستقلاستیم، به شمول پاکستان این مداخله‌ها را نمی پذیریم پاکستان یک کشور جدا است ما هم نمی‌خواهیم در امور شان مداخله کنیم و آنها هم نمی‌توانند مداخله کنند.”

آقای مجاهد در حالی از انعطاف دولت جدید امارت اسلامی در موارد مختلف اظهار نظر می‌نماید، که تاکنون جامعه جهانی به آنچه که مقامات حکومت امارت اسلامی عنوان می نمایند به گونه شک دیده و می گویند که مسوولین حکومت جدید افغانستان تاکنون هر آنچه را که گفته اند در عمل ثابت نساخته اند.

برای تماشای کامل این گفتگو به اینجا مراجعه نمایید.

رویداد های اخیر

خواست امارت اسلامی از سیاسیون پیشین برای برگشت به افغانستان

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

شیر محمد عباس ستانکزی معین سیاسی وزارت خارجه، از همه مخالفان امارت اسلامی میخواهد که به افغاستان بازگردند.

آقای ستانکزی در اولین سخنرانی‌اش به عنوان معین سیاسی این وزارت گفته است که با مقام‌های پیشین در تماس است و از آنان خواسته به کشور برگردند اما انتظار دوباره وزیر شدن را نداشته باشند.

آقای ستانکزی گفته است: “با تمامی مخالفان در تماس استم، از آنان خواسته‌ام که به ‌حیث افغان به کشور برگردند؛ اما انتظار دوباره وزیر شدن را نداشته باشند.”

عباس ستانکزی از مذاکره کنندگان ارشد امارت اسلامی با حکومت پیشین و امریکا بوده است. او از کشورهای خارجی میخواهد که سفارت های شان در کابل باز کنند و با حکومت آنان وارد تعامل خوب شوند.

این درحالی است که یک هییت امارت اسلامی به سرپرستی امیرخان متقی، در حال مذاکره با نمایندگان اتحادیه اروپا و امریکا در دوحه است.

این هییت مذاکرات با اتحادیه اروپا را مفید میداند و میگوید که به روز دوشنبه مذاکرات را با جانب امریکا آغاز می‌کنند.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

سویه جدید کرونا؛ دو مورد ابتلا به اومیکرون در آسترالیا ثبت شد

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

آسترالیا دو مورد ابتلا به نوع جهش یافته ویروس کرونا «اومیکرون» را امروز ثبت کرد.

این در حالی است که شیوع این نوع کرونا در سراسر جهان در حال گسترش است.

مقام های صحت آسترالیا گفته اند که دو مسافر که به تازگی از آفریقای جنوبی به این کشور آمده اند، به این نوع ویروس مبتلا بوده اند.

به گفته آنان هر دو مسافر واکسین ضد کرونا دریافت کرده و در قرنطینه به سر می برند.

مقام ها افزوده اند که ۱۲ مسافر دیگر آفریقای جنوبی نیز به ۱۴ روز قرنطینه هوتل برده شده اند.

اومیکرون بار اول در آفریقای جنوبی کشف شد و گفته میشود که مهار این نوع کرونا دشوار است.

به خواندن ادامه دهید

رویداد های اخیر

قریشی: صلح در افغانستان برای تجارت ترانزیتی بسیار حیاتی است

منتشر شده

در

توسط

(Last Updated On: قوس ۷, ۱۴۰۰)

شاه محمود قریشی روز شنبه (۶قوس) طی سخنرانی به صورت مجازی در اجلاس وزیران سازمان اکو در آستانه نشست سران این سازمان به میزبانی دولت ترکمنستان در عشق‌آباد، بر لزوم هم افزایی کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی (ECO) برای دستیابی به اهداف مشترک و توسعه پایدار تاکید کرد.

به نقل از رادیو پاکستان وی با اشاره به تحولات افغانستان گفت:” برقراری صلح و ثبات در این کشور برای اهداف اکو به ویژه تجارت ترانزیتی بسیار حیاتی است. همه ما باید به افغانستان و مردم آن کمک‌های بشردوستانه و اقتصادی ارائه کنیم تا از رنج‌های عظیم انسانی و فروپاشی اقتصادی جلوگیری شود.”

همچنان قریشی گفته است که توافقنامه تجاری اکو باعث تشویق سرمایه گذاری‌های متقابل بزرگتر، زنجیره تامین مشترک، افزایش بهره وری و رقابت خواهد شد.

او گفت که پاکستان معتقد است که سازمان همکاری اقتصادی ظرفیت قابل توجهی برای ظهور به عنوان یک نهاد منطقه‌ای قدرتمند را دارد.

به خواندن ادامه دهید

Trending

آریانا نیوز. کلیه حقوق مربوط به این پایگاه خبری محفوظ است